Potem ko je italijanski politik slovensko in hrvaško javnost razburil že s svojimi izjavami na februarski slovesnosti spomina na žrtve fojb v italijanski Bazovici, ko je dejal, naj "živi Trst, naj živi italijanska Istra, naj živi italijanska Dalmacija", po mesecu dni znova razburja z izjavami v povezavi s fašizmom.
"Preden je (Mussolini) razglasil vojno celemu svetu, (...) je naredil tudi nekaj dobrih stvari, da je zgradil infrastrukturo v naši državi," je v sredo povedal za Radio24. "Nisem fašist in nikoli nisem bil. Vendar če smo iskreni – zgradil je ceste, mostove, zgradbe in športna poslopja," je še povedal predsednik parlamenta iz Evropske ljudske stranke (EPP).
Izjave že obsodilo tudi več evropskih poslancev
S tem je sprožil burne odzive predvsem v politični skupini socialdemokratov (S&D). Vodja te politične skupine v Evropskem parlamentu Udo Bullmann je izjave označil za "neverjetne". "Kako lahko predsednik Evropskega parlamenta ne priznava narave fašizma. Potrebujemo takojšnje pojasnilo," je zapisal Twitterju.
Kritična je bila tudi evropska poslanka iz Slovenije Tanja Fajon (S&D/SD), ki je ponovila Bullmannove besede. "Kako lahko predsednik Evropskega parlamenta udari tako mimo in pokaže toliko nerazumevanja glede narave fašizma in (ne)poznavanja zgodovine? Zahtevali bomo njegovo pojasnilo," je poudarila.
"Takšne izjave so nevredne predsednika prvega čeznacionalnega parlamenta v zgodovini človeštva, ki je bil vzpostavljen prav zato, da v Evropi ne bi več doživeli fašističnih režimov," je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu povedal sopredsedujoči politični skupini Zelenih Philippe Lamberts.
"Od predsednika parlamenta zahtevam umik teh izjav, drugače pa naj odstopi," je še povedal in s tem požel aplavz, predvsem v levi polovici plenarne dvorane, kjer sedijo evropski poslanci levosredinskih in levih strank.
Pozivu k odstopu se je pridružila tudi vodja politične skupine Levice (GUE) Gabriele Zimmer, ki je izjave označila za "neznosne".
Vodja liberalcev (Alde) Guy Verhofstadt pa ga je pozval k opravičilu in Tajaniju dejal, da ne sme voditi predvolilne kampanje.
Slovenski poslanec iz vrst Alde Ivo Vajgl je ob tem sporočil, da se je "Tajani danes dokončno vpisal v zgodovino hiše, kjer predseduje, kot od vseh skupin – z izjemo Evropske ljudske stranke (EPP) – obsojeni apologet fašizma". "Zaradi hvalospevov Mussoliniju v italijanskih medijih je sprožil žolčno razpravo in zahteve po odstopu. Žal prepozno!" je poudaril v sporočilu za javnost.
V bran pa mu je v razpravi v Strasbourgu stopil poslanec EPP iz Španije Esteban Gonzalez Pons, ki je predsednika Evropskega parlamenta označil za demokrata. "Kot je tudi javno povedal, z mojo politično skupino deli obsodbo fašizma," je poudaril.
Tajani: Vedno sem se boril proti vsem oblikam diktature
Po pozivih evropskih poslancev k opravičilu se je vendarle odzval tudi Tajani ter se opravičil za svojo izjavo.
"Kot prepričan antifašist se opravičujem vsem, ki sem jih morda s svojimi besedami prizadel. Moje izjave niso bile nikakor namenjene upravičevanju protidemokratičnega ali totalitarnega režima," je Tajani zapisal v izjavi.
Poudaril je, da je zelo žalosten, da so nekateri kljub njegovi osebni in politični zgodovini mislili, da bi lahko bil prizanesljiv do fašizma. "Vedno sem poudarjal, da sta bila Mussolini in fašizem najtemnejši poglavji preteklega stoletja," je zapisal. Dodal je, da se je vedno boril proti vsem oblikam diktature ali totalitarizma.
Tajani je sicer že v sredo v odzivu na kritike zapisal, da "naj bo sram tiste, ki manipulirajo s tem, kar naj bi rekel o fašizmu". "Vedno sem bil prepričan antifašist, ne bom dovolil, da kdorkoli namiguje drugače. Fašistična diktatura, rasni zakoni in smrti, ki jih je povzročil, so najtemnejše strani v italijanski in evropski zgodovini," je poudaril.
Predsednik največje slovenske opozicijske stranke SDS Janez Janša se je v odgovoru na ta tvit Tajaniju zahvalil in dejal, da je "zelo jasen". "Na žalost nikoli ne slišimo podobne nepogojne obsodbe komunizma s strani socialistov. Ves čas uporabljajo dvojna merila," je izpostavil.
KOMENTARJI (307)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.