Odbor za pravne zadeve Parlamentarne skupščine Sveta Evrope (PS SE) se je seznanil s poročilom Dicka Martija, v katerem kosovskega premierja Hashima Thacija obtožuje, da je šef albanske mafijske skupine, odgovorne za tihotapljenje orožja, droge in človeških organov. Medtem je Thaci napovedal tožbo proti Martyju. Slednji je poročilo predstavil za zaprtimi vrati, omenjeni odbor pa je nato sprejel osnutek resolucije, ki temelji na predstavljenem poročilu.
Marty je o svojem poročilu, ki je plod dve leti trajajoče preiskave in se sklicuje na obveščevalne informacije, dejal, da je želel s poročilom pokazati, "da so bili zagrešeni zločini, ki so do danes ostali nekaznovani". Na vprašanje, ali ima dokaze za trditve v svojem poročilu, pa je Marty, nekdanji švicarski državni tožilec, dejal: "Če se jih išče, se jih na koncu tudi najde." Po njegovih besedah so bile sicer kršitve človekovih pravic in zločinsko ravnanje znani. "Priznavalo se jih je v zasebnih pogovorih, a iz političnih razlogov so se ljudje raje odločili za molk."
Člani odbora menijo, da obstajajo "številni konkretni in nenasprotujoči si znaki", ki potrjujejo, da so bili Srbi in Kosovci zaprti na skrivnih krajih pod nadzorom Osvobodilne vojske Kosova (OVK) na severu Albanije, kjer so bili podvrženi nehumanemu in ponižujočemu ravnanju, preden so dokončno izginili. Po mnenju članov odbora so bile mednarodne organizacije na Kosovu naklonjene pragmatičnemu političnemu pristopu in so imele pred očmi potrebo po promociji kratkoročne stabilnosti za vsako ceno, s tem pa so žrtvovale nekatera pomembna načela pravičnosti.
Odbor je pri tem še dodal, da številni znaki, kot kaže, dokazujejo, da so v obdobju neposredno po koncu oboroženega konflikta na Kosovu nekaterim zapornikom na kliniki na albanskem ozemlju v kraju Fushe-Kruje odvzeli organe, ki so jih nato za namene transplantacije odpeljali v tujino, so sporočili iz Sveta Evrope.
Odbor misijo EU na Kosovu (Eulex) poziva, naj vztraja pri preiskavah omenjenih zločinov, EU in druge države, ki sodelujejo na Kosovu, pa, naj misiji nudijo potrebna sredstva in politično podporo. Srbske in albanske oblasti ter vodstvo Kosova pa odbor poziva, naj pri preiskavah polno sodelujejo.
Thaci: Poročilo škandalozno, izmišljeno in lažnivo
Na Martyjeve besede se je že odzval tudi Thaci, ki se je zavzel za mednarodno in kosovsko preiskavo o izrečenih trditvah. Kosovski premier je poročilo označil kot "škandalozno, izmišljeno in lažnivo". Ocenil je še, da je namen poročila razvrednotenje OVK kot tudi kosovske neodvisnosti. Napovedal je tudi, da bo razmislil o "vseh pravnih in političnih možnostih", s katerimi bi lahko odgovoril na poročilo nekdanjega švicarskega tožilca. Hkrati je zagotovil, da so vse kosovske ustanove pripravljene, da posredujejo vso dokumentacijo in argumentacijo, ki jo bodo zahtevali. Tudi Martyja je pozval, naj predloži dokaze o trditvah, ki jih omenja poročilo.
Tadić: Thaci je nedolžen, dokler ne bo obsojen
Srbski predsednik Borislav Tadić je prepričan, da se mora Srbija pogovarjati z vsakim, za katerega Albanci s Kosova menijo, da jih lahko legitimno zastopa. "Nimamo pravice do naših osebnih stališč s tem v zvezi, saj je zelo prikladno za naše politike, da rečejo, da se ne bodo pogajali s tem ali onim iz razlogov, ki so bolj ali manj prikladni.''
Srbski predsednik je poudaril, da so stiki z ljudmi, s katerimi ne deli skupnih vrednot, del službe, ki jo opravlja, hkrati pa tudi edina možnost za delovanje mednarodnih odnosov.
Thaci naj bi več kot desetletje vodil mafijsko družbo, ki se ukvarja s tihotapljenjem orožja, mamil in človeških organov. V odzivu na obtožbe Thacija je kosovska vlada te zanikala in jih označila za izmišljene ter zlonamerne.
Nosilka Enotne srbske liste s Kosova Rada Trajković po poročanju srbskih medijev zavrača vstop v vlado Hashima Thacija. Po njenem prepričanju ''Thaci išče poti do imunitete'', hkrati pa za legitimnost svoje vlade potrebuje Srbe v njej.
Na poročilo se je v sredo že odzval srbski zunanji minister Vuk Jeremić. Dejal je, da je prihodnost bodočega kosovskega premierja negotova glede na očitke v poročilu. ''Ne vem, kakšna prihodnost čaka to osebo, če upoštevamo evropsko poročilo, ki ga povezuje s heroinsko trgovino, trgovino z ljudmi in človeškimi organi ter njegovo vlogo šefa enega najbolje organiziranih mafijskih klanov na Balkanu,'' se retorično sprašuje Jeremić.
Tudi Tadić pravi, da bo morala mednarodna skupnost ukrepati, če so obtožbe iz poročila SE izkažejo za resnične. Iz Urada visoke predstavnice EU za zunanjo politiko Catherine Ashton so sporočili, da bo Euleks zoper Thacija moral sprožiti sodno preiskavo, če bo poročilo Sveta Evrope predstavilo dokaze o zločinih iz leta 1999.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.