"Ugotovitve poročila Dicka Martyja o trgovini s človeškimi organi na Kosovu so težke, zato je treba o tem začeti preiskavo," je med svojim obiskom povedal poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo Jelko Kacin. Vanjo bo treba vključiti mednarodne institucije, zadevo pa je treba preiskati čim prej.
Srbski predsednik Boris Tadić pa je dejal, da bo Martyjevo poročilo o zločinih nad Srbi popolnoma spremenilo pogled mednarodne skupnosti na Kosovo. "Srbija je več let čakala na eno tako poročilo različnih mednarodnih institucij. Apelirali smo, da je treba obelodaniti vse zločine, a teh pozivov v preteklosti ni nihče jemal resno. Zdaj je slika drugačna in za to se zahvaljujem Dicku Martyju," je povedal Tadić.
Dodal je še, da so bili Srbi v očeh mednarodne javnosti v preteklih letih obravnavani kot edini krivec za vse, kar se je zgodilo na prostoru nekdanje SFR Jugoslavije, Martyjevo poročilo pa naj bi to spremenilo. Zavzel se je za obsežno preiskavo, ki bo razjasnila vse zločine, ki so bili storjeni na Kosovu, in bo pokazala tudi na krivce. Na vprašanje, ali je zaradi omenjenega poročila spremenil mnenje o kosovskem premierju Hashimu Thaciju, je odgovoril, da je njegova naloga zastopanje interesov Srbije in da v javnosti ne nastopa na podlagi osebnih simpatij. "Velikokrat sem se srečal z ljudmi, s katerimi nimam nič skupnega. To je moje delo. Tudi zdravniki zdravijo ljudi, s katerimi ne delijo istih vrednot," je pojasnil.
Thaci: Marty naj začne iskati odvetnike
Thaci pa je napovedal, da bo proti Martyju vložil tožbo. "Dick Marty mora pripraviti dobre odvetnike, če jih bo sploh lahko našel za svojo obrambo, saj pod nobenimi okoliščinami Dick Marty ne bo mogel ubežati pravici za to klevetanje," je povedal v intervjuju za tiskovno agencijo Reuters. Pojasnil je še, da so te domneve preiskovali že trikrat. Prvič se je po njegovih besedah s tem ukvarjala misija ZN na Kosovu, potem druge lokalne institucije, haaško sodišče in na koncu še evropska misija EULEX.
"Namen tega poročila je škoditi ugledu Kosova, njegovih prebivalcev in vseh Albancev na tem območju, upočasniti priznavanje kosovske samostojnosti in blokada začetka pogovorov med Kosovom in Srbijo ter tudi upočasnitev oblikovanja novih institucij po zadnjih parlamentarnih volitvah," je prepričan kosovski premier. Kosovske oblasti naj bi s srbskimi začele pogovore v začetku prihodnjega leta.
Thaci si želi srečanja s Tadićem
Prav zato pa je Thaci, ki je po volitvah preteklo nedeljo tarča številnih kritik zaradi omenjenega poročila, saj v njem nastopa kot glavni akter trgovine z organi in orožjem, danes Tadića prvič povabil na pogovore o izboljšanju odnosov med državama. "Tadić je oseba z največjo legitimnostjo v Srbiji, na Kosovu pa sem jaz politik z največ glasovi. V interesu obeh držav je, da pride do najinega srečanja, ki bi lahko pomenilo začetek izgradnje novih odnosov med Kosovom in Srbijo," je za današnji prištinski časnik Express svoj poziv utemeljil Thaci.
Za pogajanja med državama, na katerih naj bi otoplili odnose med Srbijo in Kosovom, si prizadeva tudi Evropska unija. Srbija je do zdaj zatrjevala, da si želi zgolj pogovorov na ravni strokovnjakov in ne na politični ravni. Priština pa želi na teh pogovorih razrešiti tudi meddržavne probleme, kot so carine in vprašanje meja.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.