Namerno vzel napačna zdravila?
Nizozemski in srbski patologi so potrdili, da je nekdanji predsednik SČG umrl zaradi srčne kapi. K temu je po mnenju toksikologov pripomoglo zdravilo, ki je izničilo učinke predpisanih zdravil proti visokemu krvnemu tlaku, je povedal nizozemski toksikolog Ronald Uges po analizi vzorcev Miloševićeve krvi, vzete preden so ga v soboto našli mrtvega v priporu haaškega sodišča. Kot je povedal Urges, so v njegovi krvi našli sledi rifampicina, ki se uporablja pri zdravljenju gobavosti in tuberkuloze. Po njegovem mnenju je Milošević tako želel izsiliti "enosmerno vozovnico za Moskvo," kamor bi rad odšel na zdravljenje.
Haaško sodišče je sicer v nedeljo zvečer objavilo predhodne rezultate obdukcije, ki so pokazali, da je Milošević umrl zaradi infarkta. "Sodišče je prejelo kratek povzetek rezultatov obdukcije. Patologi so ugotovili, da je Slobodan Milošević umrl zaradi miokardnega infarkta," je sporočilo haaško sodišče v nedeljo zvečer. Dodalo je, da so patologi odkrili dve kardiološki težavi, ki bi lahko bili vzrok za infarkt.
Srbski patologi, ki so sodelovali pri obdukciji, so izrazili zadovoljstvo nad visoko profesionalnostjo obdukcije, ki so jo v nedeljo izvedli nizozemski patologi.
Moskva dvomi v rezultate
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je izrazil dvom v rezultate obdukcije Slobodana Miloševića in napovedal, da bodo v Haag napotili svoje patologe, da se bodo "vsaj seznanili" z rezultati. Kot je pojasnil Lavrov, Rusijo moti dejstvo, da je Mednarodno sodišče za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije zavrnilo Miloševićevo zahtevo za zdravljenje v Moskvi. "Ker nam niso zaupali, imamo tudi mi pravico, da ne verjamemo in ne zaupamo tistim, ki so izvedli obdukcijo," je dejal Lavrov.
Rusija se bo kritično odzvala na delo haaškega sodišča, ki je po mnenju Rusije "očitno zastopalo protisrbska stališča" in sprejelo "napačno odločitev", ko je Miloševiću zavrnilo možnost zdravljenja v Moskvi. Haaškega sodišča si ljudje ne bodo zapomnili kot organa ZN, temveč kot "instrument zveze NATO", ker je bilo treba "vodstvo nekdanje Jugoslavije predstaviti kot krivce in zvezo NATO oprati odgovornosti", je prepričan predsednik odbora za zunanjo politiko v dumi Konstantin Kasačov.
Tadić: Za smrt je kriv Haag
"Milošević je nedvomno zahteval višjo raven zdravniške oskrbe. To pravico bi morali priznati vsem, ki so obtoženi vojnih zločinov," je dejal srbski predsednik Boris Tadić in dodal: "Na žalost nam sodišče danes sporoča, da ni odgovorno. Mislim, da so odgovorni za to, kar se je zgodilo."
Milošević je pred nekaj meseci zaprosil, da bi ga zaradi težav s srcem premestili v kliniko v Moskvo, vendar mu haaško sodišče zaradi begosumnosti ni dovolilo odpotovati v Rusijo. Obdukcija, ki so jo zaradi razjasnitve vzroka Miloševićeve smrti izvedli v nedeljo, pa je nato pokazala, da je glavni obtoženec haaškega sodišča umrl zaradi srčne kapi.
Kljub temu pa Miloševićeva smrt "ne bo ogrozila našega sodelovanja s sodiščem," je zatrdil srbski predsednik. Ponovil je tudi, da ne namerava izdati pomilostitve, s katero bi razveljavili mednarodni zaporni nalog za Miloševićevo vdovo in ji omogočili udeležbo na njegovem pogrebu v Beogradu. "Osebe, ki je osumljena za nekaj zelo resnih zločinov, ne bom razbremenil odgovornosti," je poudaril Tadić, ki sicer meni, da bi bil državni pogreb za Miloševića "zelo neprimeren".
Miloševićev sin zagrozil oblastem
Nizozemska je Marku Miloševiću, sinu v soboto preminulega nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, danes popoldne odobrila tridnevni vizum. Milošević bo v torek odpotoval v Haag in prevzel očetove posmrtne ostanke. Sicer pa je sin pokojnega predsednika od srbskih oblasti danes tudi zahteval, da njegovi materi med pogrebom v Beogradu zagotovijo varnost, ali pa pogreba v Srbiji ne bo. Nizozemske vizume so odobrili tudi štirim ruskim zdravnikom, ki bodo v Haagu še enkrat pregledali truplo Slobodana Miloševića.
Pogreb v četrtek ali petek
Za rusko državno televizijo je Milošević sicer povedal, da namerava Rusijo prositi za dovoljenje, da pokoplje svojega očeta v Moskvi, če članom njegove družine v Srbiji ne bodo mogli zagotoviti varnosti. Za njimi so namreč v Srbiji razpisane tiralice, zaradi česar jim ob morebitnem prihodu v Beograd grozi aretacija. Kljub temu je družina izrazila željo, da bi bil pogreb v Srbiji. Vendar pa je končna odločitev odvisna od tega, ali bodo srbske oblasti njegovi materi Miri Marković lahko zagotovile varnost, je poudaril Milošević. "Izgubil sem že svojega očeta in ne želim tvegati, da izgubim še mamo," je za rusko televizijo še dejal sin pokojnega predsednika.
Predviden datum pogreba naj bi bil v četrtek oziroma v petek, kot kaže, pa bo potekal zgolj v krogu družine.
Tožilstvo za ukinitev pripora Markovićevi
Odvetniki Markovićeve so na beograjskem sodišču vložili zahtevo za preklic zapornega naloga, tako da bi se lahko Markovićeva udeležila pogreba svojega soproga. Sodišče naj bi odločitev sprejelo v torek. Zaenkrat je znana le odločitev tožilstva, ki se strinja, da se Markovićevi ukine pripor, ob vstopu v SČG pa se ji odvzame potni list kot garancijo, da se bo Markovićeva odzvala pozivu sodišča, poroča srbski medij B92. Če se Markovićeva ne bo odzvala na poziv sodišča, jo bo policija morala aretirali, sodišče pa bo zoper njo odredilo pripor. O možnosti, da se Markovićevi vrne potni list, odloča srbsko sodišče.
Socialisti ostajajo v vladi
Miloševićevi socialisti, ki se zavzemajo za državni pogreb v Aleji velikanov, na glavnem beograjskem pokopališču, kjer počiva tudi umorjeni srbski premier Zoran Đinđić, ne bodo izstopili iz parlamenta, kljub temu da je beograjski župan Nenad Bogdanović napovedal, da odločitve o pokopu na Aleji ne bo podpisal. Socialisti so grožnjo umaknili, potem ko je tožilstvo sporočilo, da bo umaknilo mednarodno tiralico za Miro Marković. Podpredsednik srbske vlade Miroslav Labus pa je danes poudaril, da vlada zastopa stališče, da mora biti pogreb zaseben in ne državniški.
Brez vojaških enot
Vrhovni obrambni svet Srbije in Črne gore je sprejel sklep, da ne bo dovolil uporabe vojaških enot na Miloševićevem pogrebu.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je na vprašanje, ali bi lahko Miloševića pokopali v Moskvi, odgovoril, da je to "družinska zadeva" in dodal, da nima nobenih podatkov, kje in kdaj naj bi Miloševića pokopali. Rusija je tudi potrdila, da so prejeli Miloševićevo pismo, v katerem se pritožuje, da v Haagu ni deležen primernega zdravljenja in jih prosi za podporo v prizadevanjih, da bi mu odobrili zdravljenje v Rusiji.
Dodaten razlog za prijetje Karadžića in Mladića
Glavna haaška tožilka Carla Del Ponte, ki zaradi prič, preživelih ter vseh žrtev vojne na Balkanu obžaluje, da je Milošević umrl pred izrekom sodbe, je dejala, da predstavlja njegova smrt le še dodaten razlog za čimprejšnje prijetje najbolj iskanih vojnih zločincev na Balkanu, Ratka Mladića in Radovana Karadžića.
Evropska unija vztraja pri roku, ki ga je Srbiji postavila za izročitev Mladića haaškemu sodišču. Rok se izteče konec marca in smrt nekdanjega jugoslovanskega predsednika nanj ne vpliva, so dejali na sedežu Evropske komisije v Bruslju.
V torek konec procesa
V procesu proti Slobodanu Miloševiću pred haaškim sodiščem bo v torek potekala še ena razprava, tokrat zadnja, je sporočilo haaško sodišče. Pričakovati je, da bodo zaradi Miloševićeve smrti na njej odločili, da bo proces uradno končan, saj sojenja po smrti obtoženca ni mogoče več nadaljevati.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.