Srbski predsednik Boris Tadić je v Münchnu opozoril, da se bo Srbija tako v primeru enostranske razglasitve kot tudi priznanja neodvisnosti Kosova odzvala z vsemi pravnimi in diplomatskimi sredstvi, tudi s "tožbami na domačih sodiščih tistih držav," ki bi priznale neodvisnost Kosova.
Če bo Kosovo razglasilo neodvisnost, bo Srbija "isti trenutek to odločitev razveljavila ali pa začela pravni postopek za njeno razveljavitev". Pri tem bo uporabila "absolutno vsa pravna sredstva" proti "institucijam, ki bi priznale takšno nezakonito neodvisnost Kosova, pa tudi s tožbami na domačih sodiščih tistih držav, ki bi to storile", je dejal Tadić novinarjem ob robu mednarodne varnostne konference.
"Priznanje Kosova je nezakonito dejanje, neodvisnost Kosova je s stališča mednarodnega prava nezakonito dejanje, pravo je v celoti na strani Srbije," je poudaril Tadić in opozoril, da pri vprašanju Kosova ne gre samo za pravo, ampak tudi za "življenja ljudi, za stabilnost celotne regije, za težke posledice, ki bi lahko čutili tudi v drugih regijah", je dejal in navedel Gorski Karabah, Abhazijo. "Kosovo ni samo problem Srbije, je problem celega sveta," je poudaril.
Srbija pričakuje 'absolutno zadržanost'
Ob tem je posredno izrazil pričakovanje, da države v regiji neodvisnosti Kosova ne bodo priznale. Kot je namreč dejal, od teh držav v primeru enostranske razglasitve neodvisnosti Kosova pričakuje "absolutno zadržanost". "Ne bi bilo dobro, če bi se občutile posledice napačnega obnašanja regionalnih držav," je še dodal.
"Naše državne institucije, vlada in jaz kot predsednik delamo vse, da bi preprečili neodvisnost Kosova in ubranili ozemeljsko celovitost naše države. To bomo počeli tudi v prihodnje, tudi če bo Priština enostransko razglasila neodvisnost," je dejal. Datumov, ki se pojavljajo v javnosti, kdaj naj bi se to zgodilo, pa ni želel komentirati.
Kosovski mediji: Priština ima zeleno luč
Danes so se kosovski mediji razpisali, da je Priština od Bruslja dobila zeleno luč za razglasitev neodvisnosti naslednjo nedeljo. Že dan zatem naj bi zunanji ministri Evropske unije sprejeli skupno izjavo o dogodku, nato pa naj bi v državah članicah stekel postopek za priznanje. 17. februar je kot zadovoljiv datum potrdil tudi Washington, poroča RTV Kosovo.
Da navedbe niso neosnovane, je v Münchnu potrdil kosovski premier Hashim Thaqi. Dejal je, da bodo neodvisnost razglasili do konca naslednjega tedna, o konkretnih datumih pa ni želel govoriti. “Lahko rečem, da je to zadnji konec tedna, preden bo Kosovo razglasilo neodvisnost,” je dejal Thaqi.
Srbski minister za Kosovo Slobodan Samardžić je že včeraj povedal, da ima vse več informacij o tem, da bo prav naslednja nedelja kosovski dan D. Srbija skupaj z Rusijo odločno nasprotuje temu koraku in poudarja, da gre za poseg v srbsko ozemeljsko celovitost. Kosovski premier Hashim Thaqi pa je že napovedal, da je okoli 100 držav pripravljenih takoj po razglasitvi priznati neodvisnost pokrajine.
Izbira grba in zastave
Če bo Kosovo res na ta dan razglasilo neodvisnost, bo v veljavo stopila že marca. To pa pomeni, da bodo v Prištini imeli le malo časa za sprejem nove ustave, zakonov o zaščiti srbske manjšine ter kulturnih in verskih spomenikov ter novih simbolov. Odločitev o slednjem je v rokah dvanajstih strokovnjakov, ki pravijo, da bosta grb in zastava predstavljala narodnostno raznolikost pokrajine in da zato zagotovo ne bosta rdeče ali črne barve.
Le Ciper in Romunija proti priznanju
V Bruslju pa upajo, da države, ki kosovske neodvisnosti ne podpirajo, ne bodo nasprotovali napotitvi civilne misije EU v pokrajino.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.