Španija je v Liberijo danes poslala vojaško letalo, ki bo domov pripeljalo 75-letnega španskega misijonarja, okuženega z virusom ebole. Gre za prvega okuženega s tem smrtonosnim virusom, ki ga bodo prepeljali v Evropo.
Španski vojaški airbus A310, ki so ga čez noč opremili za zdravstveno evakuacijo, je vzletel proti zahodnoafriški državi iz madridske vojaške baze Torrejon, je danes na Twitterju zapisal španski obrambni minister. Letalo bo v domovino pripeljalo rimskokatoliškega duhovnika, ki je v Liberiji delal več kot pet desetletij, sedaj pa so mu v bolnišnici v Monrovii potrdili okužbo z ebolo.
Umrlo že 932 ljudi
Od izbruha te smrtonosne hemoragične mrzlice v začetku leta je po najnovejših podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) umrlo že 932 ljudi, okužilo se jih je več kot 1700.
V omenjeno statistiko pa še ni vključena smrt medicinske sestre, o kateri poročajo iz Nigerije. Gre za prvega državljana Nigerije, ki je umrl zaradi ebole, sicer pa drugo smrtno žrtev virusa v tej najštevilčnejši afriški državi. Medicinska sestra se je namreč z virusom ebole okužila, ko je v bolnišnici skrbela za liberijskega vladnega svetovalca Patricka Sawyerja. Ta je že okužen prispel v nigerijski Lagos in tam kmalu po prihodu umrl. Nigerijsko zdravstveno ministrstvo pravi, da se v bolnišnici zdravi še pet bolnikov z ebolo, vsi pa so bili v stiku s Sawyerjem.
Danes so pristojne institucije Savdske Arabije sporočile, da je njihov državljan, ki je zbolel na potovanju v Sierri Leone, umrl v bolnišnici v mestu Jeddah. Gre za prvo smrt, ki se je zaradi okužbe z virusom ebole zgodila na področju zunaj Afrike.
Mnenja glede testnih zdravil so deljena
Medtem so trije vodilni strokovnjaki za ebolo Peter Piot, David Heymann in Jeremy Farrar v skupni izjavi pozvali k enakopravni obravnavi bolnikov. Pravijo, da ni pošteno, da sta ameriška državljana, ki ju zdaj zdravijo blizu Atlante, dobila testna zdravila, medtem ko takšnih zdravil Afričanom niso dali. "Tudi oblasti v Afriki bi morale imeti možnost, da se odločijo, ali uporabiti testna zdravila in cepiva," pravijo strokovnjaki, ki so Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO) pozvali, naj ukrepa.
A njihovega mnenja vsi strokovnjaki ne delijo. Res je sicer, da se okužena Američana na eksperimentalni serum ZMapp dobro odzivata, a to še ne pomeni, da je čudežen, pravijo. Direktor ameriškega Nacionalnega instituta za alergije in nalezljive bolezni Anthony Fauci je dejal, da za zdaj ni mogoče reči, da to zdravilo prav veliko obljublja. "Podatki o živalih so zelo dobri in njegova uporaba pri dveh pacientih namiguje, da bi lahko imel ugoden učinek, a ker gre le za dva pacienta, mislim, da moramo biti previdni, preden bi delali kakršne koli zaključke," je dejal Fauci.
ZMapp so kot potencialno zdravilo označili šele januarja. Varnih preizkusov na ljudeh še niso opravili. Za zdaj ga je na voljo le malo, čeprav si proizvajalec, Mapp Biopharmaceutical iz San Diega, ki sodeluje s kanadskim Defyrusom, prizadeva za čimprejšnjo pospešitev proizvodnje. A po mnenju Faucija bo za pospešitev proizvodnje potrebno veliko časa. Po njegovih besedah mora preteči več mesecev, da bo na voljo vsaj skromna količina seruma.
Do seruma je zadržan tudi ameriški mikrobiolog in eden vodilnih raziskovalcev ebole Thomas Geisbert. Kot je poudaril, bi lahko bil 33-letni okuženi ameriški zdravnik, ki naj bi se mu po poročanju medijev stanje po prejemu seruma izboljšalo v sami eni uri, preprosto eden izmed okoli 40 odstotkov bolnikov, ki ebolo preživijo brez zdravljenja. Roman Wölfel z inštituta za mikrobiologijo v nemški vojski pa ni izključil možnosti stranskih učinkov. ZMapp je trenutno izključno eksperimentalno zdravilo, imunski sistem pa bi se lahko močno odzval na protitelesa, je izpostavil.
S strogimi ukrepi skušajo zajeziti širjenje ebole
V Gvineji, Sierri Leone in Liberiji skušajo s strogimi ukrepi zajeziti širjenje ebole. Zaprli so šole in odredili karantene v hišah, kjer so bolniki z ebolo. V območja, kjer so zabeležili ebolo, so poslali vojsko, da bi nadzirala, kdo vstopa in izstopa iz teh območij.
A ljudi je strah. Vlada prepričanje, da je že ukaz, da dom mora postati karantena, pomeni obsodbo na smrt. V liberijski prestolnici Monrovia tako svojci tistih, ki so zaradi ebole umrli, trupla mečejo kar na ulice. Ne želijo jih imeti v hišah. Informacijski minister Lewis Brown je dejal, da s tem ljudje le še bolj ogrožajo drug drugega in prebivalce še enkrat pozval, naj počakajo na pristojne, ki po hišah pobirajo trupla. V nedeljo so v Liberiji sicer začeli z zažiganjem trupel, saj so v številnih lokalnih skupnostih dejali, da ne želijo, da umrle pokopavajo na njihovih pokopališčih.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.