Kot poroča BBC, je švicarska ministrica za pravosodje Eveline Widmer-Schlumpf pozvala vse klinike, ki omogočajo, da se ljudje k njim zatečejo za pomoč pri samomoru, naj uvedejo strožji nadzor. Tovrstne klinike privlačijo tako domačine kot tudi tujce. Eda izmed takih klinik je tudi klinika Dignitas, ki si jo je za zadnje prebivališče izbralo že več kot sto težko in neozdravljivo bolnih Britancev.
Widmer-Schlumpfova pravi, da zdaj vse skupaj poteka na preveč lahkoten način. Po novem predlogu bi pacienti morali s sabo prinesti mnenji dveh različnih zdravnikov, ki bi dokazovali, da je njihova bolezen neozdravljiva oziroma da jim je ostalo zgolj nekaj mesecev življenja. "V interesu naše države ni, da bi postali privlačni za samomorilski turizem,“ je dejala ministrica.
Stališče pravosodnega ministrstva je, da bi moral biti samomor izhod v sili, tako da njihov predlog ni avtomatična prepoved dovoljene pomoči pri samomoru v primerih, ko to pomeni, da posameznik zaradi bolezni preveč trpi. A pomembna je strožja omejitev trenutnega dogajanja. Po mnenju ministrstva namreč tovrstni centri izkoriščajo nastali položaj in ne želi, da bi samomor postal dobičkonosen posel.
Čeprav v švicarskem kazenskem zakoniku ni izrecno napisano, da je pomoč pri samomoru legalna, pa velja, da je to solidarno dejanje, če gre za pomoč ljudem, ki so na smrt bolni. Razen, če je dokazano, da se je nekdo odločil za pomoč iz koristoljubja, je za zdaj malo verjetno, da bi v Švici zaradi tega koga kazensko preganjali.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.