V švicarskem letovišču Montreux se je mednarodna konferenca o Siriji se je končala s pozivom generalnega sekretarja Združenih narodov Ban Ki Muna obema sprtima stranema, da najdeta pot iz tri leta trajajočega konflikta.
Kakšnega velikega preboja sicer ni bilo. Pogovori so se začeli na precej majavih nogah, še preden se je debata zares začela, se je zapletlo pri prihodnosti predsednika Bašarja al Asada. Cilj konference je bil namreč pripraviti pot prehodni vladi, ki bi državo nato vodila do demokratičnih volitev.
Medtem ko predstavniki ZDA in sirske opozicije menijo, da je sirski voditelj izgubil legitimnost, ko je s silo zatrl nekoč mirne proteste, se s tem ni strinjal sirski zunanji minister Walid al Moallem, ki je Ban Ki Munu, ki je želel prekiniti njegovo govor jasno povedal: "Vi živite v New Yorku, jaz v Siriji. Po treh letih trpljenja imam pravico povedati svojo verzijo dogajanja."
Nemirna Sirija sicer svet skrbi zaradi možnosti širjenja nasilja na širšo regijo. Kanadski zunanji minister John Braid je dejal, da sirski predsednik odpira vrata teroristom, ki njegovim silam pomagajo braniti njegovo oblast. Pri tem je izpostavil vabilo Hezbolahu in pomoč Irana. Meni tudi, da v državo množično prihajajo vojščaki Al Kaide. "Asadova vojna je ustvarila vakum, ki ga polnijo teroristi. Dogaja se to, kar smo videli že v Bagdadu, desetletja vojn pa te skupine še krepijo," meni
Na konferenci so govorili tudi o fotografijah, ki so pred dnevi obkrožile svet, prikazovale pa naj bi kruto obračunavanje Asadovega režima z uporniki. Kruto naj bi umorili 11.000 vojaških zapornikov. Sirska opozicija je zahtevala, da v državo pride neodvisna mednarodna komisija in preišče zločine režima.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.