Svetovni gospodarski forum (WEF), ki poteka v mondenem švicarskem smučarskem središču Davos, bo trajal do nedelje, udeležujejo pa se ga ugledni politiki, gospodarstveniki, akademiki, poslovneži in predstavniki nevladnih organizacij z vsega sveta razpravljali o najzahtevnejših izzivih, s katerimi se sooča svet.
Na WEF bo več kot 2250 udeležencev iz 96 držav - med njimi 20 vodilnih državnikov, 70 predstavnikov različnih ministrstev, 26 verskih voditeljev, 50 vodilnih predstavnikov nevladnih organizacij ter številni vodilni menedžerji največjih podjetij na svetu - razpravljalo o volitvah v Iraku, razmerah na Bližnjem vzhodu, posledicah cunamijev v južni in jugovzhodni Aziji, boju proti revščini, svetovni trgovini, cenah nafte, finančni stabilnosti, vodilni vlogi ZDA v svetu po predsedniških volitvah ter o napovedih za hitro rastoča gospodarstva, kot sta Kitajska in Indija.
Udeleženci WEF, med katerimi letos ni predstavnikov slovenskega političnega vrha, se bodo v petih dneh sestali na več kot 200 konferencah, ki bodo potekale v obliki delavnic, razprav v obliki intervjujev, javnih razprav in plenarnih zasedanj. Osvetlili bodo ključna mednarodna in regionalna vprašanja s političnega, gospodarskega, okoljskega, zdravstvenega, znanstvenega, tehnološkega in etičnega področja.
Začetek foruma v duhu pozivov k večji solidarnosti
Čeprav na svetu obstajajo razhajanja, ki se kažejo v terorističnih napadih in vojnah, ljudje lahko najdemo stične točke, je na današnji uvodni slovesnosti letošnjega Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu poudaril britanski premier Tony Blair. Po njegovem mnenju se je ob nedavnem potresu in tsunamijih v jugovzhodni Aziji izkazalo, da na svetu obstaja velika mera solidarnosti, ki pa jo zdaj potrebno prenesti tudi na reševanje ostalih težav po svetu. Ob tem je izpostavil potrebo po sodelovanju vseh držav v boju proti terorizmu, pri zaščiti človekovih pravic in svobode, pri širjenju demokracije ter reševanju vprašanj, povezanih s klimatskimi spremembami in afriškim razvojem.
Demonstracije proti nepravični svetovni gospodarski politiki
Pred začetkom foruma so v soboto v švicarskem Bernu potekale demonstracije proti nepravični svetovni gospodarski politiki in vsem, ki jo sooblikujejo. Skupina protestnikov preoblečena v duhovnike je namesto križa nosila znak za ameriški dolar. Protesti v Bernu so potekali mirno. Ker so varnostni ukrepi med gospodarskim forumom tako poostreni, da je skoraj nemogoče demonstrirati pred očmi udeležencev, se proterstniki odločajo za izražanje svojega mnenja pred samim vrhom.
Za varnost med letošnjim gospodarskim forumom bo skrbelo okoli 5500 pripadnikov švicarskih varnostnih sil. V času foruma je zračni prostor nad Davosom zaprt, so sporočile švicarske oblasti.
V Braziliji pa Svetovni socialni forum
V brazilskem mestu Porto Alegre pa se bo prav tako do nedelje že petič zapored odvijal Svetovni socialni forum. Po pričakovanjih organizatorjev se ga bo udeležilo približno 120.000 predstavnikov najrazličnejših gibanj civilne družbe z vsega sveta, od mirovnikov, okoljevarstvenikov, protiglobalistov in nasprotnikov neoliberalnega kapitalizma do borcev za človekove pravice. Forum se je letos preselil nazaj v Brazilijo - Porto Alegre ga je gostil v letih 2001, 2002 in 2003, medtem ko je lani potekal v indijskem Bombaju.