Slovenija

Mednarodni dan umetne oploditve: dostopnost nekoč in danes

Ljubljana, 25. 07. 2022 19.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Barbara Slukan
Komentarji
7

To je prelomen trenutek, ustvarjali se bodo mali Frankenštajni, videli bomo tovarne otrok in ti otroci nikoli ne bodo mogli imeti svojih otrok in to je konec človeštva. Tako je bilo in se je pisalo med najbolj zagrizenimi verskimi fanatiki pred 44 leti, ko je na svet prijokalo dekletce Louise Joy Brown, prvi otrok, rojen z medicinskim čudežem. S pomočjo tega nekdaj zdravstvenega dosežka, danes pa rutinskega postopka, se na slovenskih klinikah letno rodi do 1300 otrok. Kako dosegljiv je bil ta pred desetletji in kako je danes?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
25. 07. 2022 21.06
+0
Problem Zemlje ni v premajhni naseljenosti Homo Sapiensa, ampak v preveliki. Trajnostni razvoj se tako zelo močno povdarja, pa vendar zaradi človeka smo trenutno v eni največjih izumiranjih živalskih vrst. Spreminjanje habitatov za kulturne rastline, zaradi katerih ima človek profit. To je vzrok in posledica. Profit pred vsemi. Da pa človek dobi odvezo, pa ločuje plastiko, hehe. Zato ni problem gorenje amazonije, problem je plastična vrečka, hehe. Važno, da se pijača ne kupuje v steklenicah, ampaka v plastiki.
niktalop
25. 07. 2022 21.42
+1
Problem je nastal ker je nekje preveč rojstev drugje pa premalo. Razviti svet hoče svojim potomcem nuditi vse udobje. Od hrane, izobraževanja in čistega okolja. Razviti svet s svojo humanitarnostjo spodbuja enormno razmnoževanje v revnih nerazvitih zaostalih državah, saj tam nimajo prevelikih skrbi kako bodo otroci živeli in preživeli. Religija, praznoverje in neizobraženost naredijo svoje. Če ni hrane, zdravil, vode začnejo jamrat pa dobijo vse.
marker1
26. 07. 2022 11.43
-1
Popolnoma vseeno bi bilo, če nas je manj. Najvažneje je da se vrsta nadaljuje, pa četudi v manjšem številu. Manj socialne države, manj delovnih mest in manj onesnaževanja.
123soba
25. 07. 2022 20.11
+1
Zadnja leta 5-10 je v Sloveniji katastrofa. Večina parov v Sloveniji obupa in naredijo umetno oploditev v Pragi. Tam v glavnem dela medicinsko osebje iz bivše Jugoslavije, so strokovnjaki, seveda za denar. Pri nas pa politiki odločajo kako in koliko poskusov bo. Po treh poizkusih je bilo dovolj trpljenja. En otročiček je bil star skoraj 7 mesecev... Govorim iz družinske izkušnje. Sedaj imamo fantka starega dve leti.
niktalop
25. 07. 2022 21.37
+1
1.Preveč birokracije 2.nasprotovanje RKC. Umetno oploditev bi morali zagotoviti tudi samskim ženskam, ja je spet tu RKC ki je dosegla da so na referendumu pobudo zavrnili. Sem optimist in se bo tudi ta vpliv RKC zmanjšal na minimum.
marker1
26. 07. 2022 11.23
+0
Sem odločno proti oploditvam samskih žensk. Pa ne zato, ker naj bi ženske sovražil, temveč samo zato, ker moški take možnosti nimamo. Za oploditev naj bo kakršna koli je vedno potreben moški. Če bi si otroka zaželel moški, kako naj pride do njega? Če se gremo enakopravnost spolov, naj bo obojestranska.
marker1
26. 07. 2022 11.39
+0
Če bo šlo tako naprej, ženske moških ne bodo več potrebovale. Samo za oplojevanje in nič več. Tako kot v čebelnjaku, ko čebele trote izženejo iz panja. Že zdaj je na določenih delovnih mestih nadvlada ženskega spola. Kljub vsemu je osnovna celica države družina. Spola morata biti skoraj v vseh sferah uravnotežena.