Kako rešiti svetilnik, ki mu zaradi erozije grozi uničenje? Preprosto, preseliš ga. Projekta so se lotili na Danskem in ga po dolgotrajnih pripravah v torek tudi uspešno izpeljali.

23 metrov visoki in 720 ton težki svetilnik Rubjerg Knude so postavili na kolesa (rolerje, kot so dejali organizatorji prevoza) ter ga na tirih premaknili 70 metrov v notranjost. Akcija, ki jo je spremljalo veliko število radovednežev, je potekala bolje, kot so predvidevali. Čeprav so nameravali stavbo v eni uri premakniti "le" za osem metrov, je svetilnik nazadnje na novo lokacijo potoval s kar 12 metri na uro.
Nad celotnim projektom je bdela danska agencija za okolje, ki je za reševalno akcijo porabila pet milijonov danskih kron oziroma 670 tisoč evrov.
Rubjerg Knude so na robu klifa Lønstrup Klint 60 metrov nad Severnim morjem v bližini kraja Hjoerring postavili leta 1899, ladjam je pot začel kazati decembra 1900. Deloval je do leta 1968. V stavbah poleg so pozneje uredili kavarno in muzej, a so ju leta 2002, ko sta začeli izgubljati boj z erozijo in nanosi peska, zaprli. Napol zakopani in močno poškodovani sta "preživeli" še do leta 2009, ko so ju dokončno porušili.

Erozija in peščene sipine
Nanosi peska predstavljajo velike težave. Medtem ko so jih v prvih letih delovanja svetilnika lahko odstranili z lopato, so sipine pozneje postale tako visoke, da se z morja skoraj ni več videlo luči. To je bil – poleg moderne tehnologije – eden od razlogov za zaprtje svetilnika.
Erozija na leto "požre" meter in pol obale, kako hitro napreduje, pa se najbolje vidi na primeru cerkve, ki so jo leta 1250 postavili kilometer od morja. Leta 2008 so jo podrli, da bi preprečili njen padec v morje.
Svetilnik je imel več sreče. Če ga ne bi premaknili, bi boj z erozijo po napovedi dobival le še kakšna štiri leta, zdaj pa so mu življenjsko dobo podaljšali vsaj do leta 2060.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.