Papež hoče tako ločiti iskrene pričevalce, ki so stopili v stik z Jezusom ali Marijo, imajo stigme ali jokajoče kipe od lažnih, ki to počnejo zaradi pozornosti. V nekaterih primerih naj bi celo angažirali eksorciste, ki bi ugotavljali, ali gre za božanska ali demonska prikazovanja.
Smernice glede tega bo sestavila vatikanska Kongregacija za doktrino vere. Od tam namreč sporočajo, da je papež globoko zaskrbljen nad eksplozijo lažnih pričevalcev, ki ljudi speljujejo iz Cerkve v najrazličnejše kulte in sekte. Cerkev je že po tradiciji zelo previdna pri priznavanju avtentičnosti 'zasebnih prikazovanj', saj je prepričana, da je katoliški nauk popoln in ga zato ne moremo dopolnjevati.
Ko se bo torej pojavila oseba, ki bo trdila, da so se ji prikazala božanska bitja, bo moral lokalni škof sestaviti komisijo, v kateri bodo psihiatri, psihologi, teologi in duhovniki. Ti bodo sistematično preučili avtentičnost prikazovanj. V prvem koraku bodo tako od osebe zahtevali, da o dogodkih, ki naj bi se ji zgodili, molči. Po njihovem mnenju bo nespoštovanje zahteve po molku pomenilo, da gre za lažnega pričevalca, saj si očitno želi zgolj pozornost javnosti. Naslednje bo na vrsti preverjanje duševnega zdravja ter ugotavljanje histeričnosti oziroma halucinacij, sledilo pa bo preverjanje stopnje izobraženosti osebe. To naj bi bilo namreč pomembno, saj imajo višje izobraženi ljudje dostop do materiala, ki bi lahko podpiral njihove trditve.
Če bo komisija osebo spoznala za kredibilno, jo bo nato zaslišal en ali več demonologov in eksorcistov, ki bodo poskušali ovreči možnost, da se za prikazovanji skriva Satan, ki hoče zapeljati vernike.
Kaj bo z Međugorjem?
Med letoma 1905 in 1995 je bilo prijavljenih 295 prikazovanj. Samo enajst so jih priznali kot avtentične. Postavlja se vprašanje, kaj se bo zgodilo z znanim romarskim središčem Međugorje, ki ga je sedanji papež že pred leti, ko še ni nastopil tega položaja, označil za prevaro. Sveti sedež ga tako še vedno ni priznal, v času papeža Benedikta XVI. pa tega tudi ni pričakovati.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.