Borec za človekove pravice Nelson Mandela bo dan preživel z družino na svojem domu severno od Johannesburga.
Pred strogo varovano hišo Mandele v luksuznem predmestju Houghton so se zbrali številni sosedje, ki bi vsaj za trenutek radi videli ikono boja proti rasizmu in sovraštvu. "Tukaj sem od 8. ure. Morda bom imela srečo in ga videla," je ob tem dejala Jessy Martina, ki je v rokah držala napis "Vse najboljše, Madiba".
Pred hišo so se zbrali tudi številni starši in otroci z doma narejenimi čestitkami in rožami, ki bi članom družine Nobelovega nagrajenca za mir radi predali čestitke. Policisti pravijo: "Žal ne bomo nikogar spustili naprej, vendar jih ne moremo kar tako pregnati. Družina želi zasebnost."
Praznovanju praznika Nelsona Mandele se bo poklonil tudi sedanji južnoafriški predsednik Jacob Zuma, ki bo ob tej priložnosti nagovoril več tisoč prebivalcev vasi Mvezo, kjer se je rodil Mandela.
Svetovni voditelji in drugi posamezniki v Južnoafriški republiki in tujini pa bodo ob tej priložnosti 67 minut svojega časa namenili delu v lokalnih skupnostih, s čimer bodo obeležili število let, ki jih je Mandela preživel v politiki. "Predsednik Mandela je dal 67 let svojega življenja, vsi mi pa lahko zdaj damo 67 minut svojega življenja in skušamo svet spremeniti na bolje," je ob tem dejal nekdanji finski predsednik in Nobelov nagrajenec za mir Martti Ahtisaari.
Generalna skupščina ZN je mednarodni dan Nelsona Mandele, ki ga je lani določila za mednarodni praznik, prvič praznovala že v petek, saj so vrata GS ZN danes zaprta.
Mandelo so iz zapora, v katerem je preživel 27 let, izpustili leta 1990, prvi temnopolti predsednik Južnoafriške republike pa je postal leta 1994. Po umiku iz politike in javnega življenja leta 2004 se le redko pojavi v javnosti.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.