Svet prehodne iraške vlade, prve izvršilne veje oblasti po padcu Sadamovega režima, je na prvem zasedanju imenoval 25 članov različnih verskih in političnih prepričanj, kolikor jih bo štelo to iraško politično telo. V njem bo sedelo 13 šiitskih, pet kurdskih, pet sunitskih predstavnikov, svojega predstavnika bodo imeli tudi kristjani, medtem ko bodo Turkmenci imeli predstavnico. 25-članski svet naj bi do izvolitve prve demokratične vlade v Iraku postavljal in razreševal ministre in diplomate, sprejemal proračun ter sodeloval pri pripravi iraške ustave. Med svoje osrednje naloge si je svet zadal tudi vzpostavitev varnosti, oživitev gospodarstva in pripravo ustave in volitev.

Med člani sveta prehodne iraške vlade so tudi vodja iraškega nacionalnega kongresa Ahmed Šalabi in vodja Vrhovnega sveta islamske revolucije v Iraku Mohamed Baker Hakim ter člani vodilnih kurdskih skupin Masud Barzani in Džalal Talabani ter Adnan Pačači, nekdanji zunanji minister v vladi, ki jo je leta 1968 z državnim udarom strmoglavila stranka Baas.
Posebni odposlanec ZN za Irak Sergio Vieira de Mello je današnji dan označil za zgodovinski, po njegovih besedah pa predstavlja tudi pomemben korak k vračanju suverenosti iraškemu narodu. "Svoboda, dostojanstvo in varnost morajo odslej biti samoumevne vsem Iračanom," je poudaril de Mello in dodal, da se Irak sedaj vrača tja, kjer je tudi njegovo mesto, v miru s samim seboj in kot član skupnosti držav. Po besedah de Mella je generalni sekretar ZN Kofi Annan obljubil, da bo svetovna organizacija stala ob strani Iračanom, kolikor želijo in kolikor časa potrebujejo.
Civilni upravitelj Iraka bo še naprej Bremer

Čeprav bo nadzor na Irakom še naprej imel Bremer, bo imel tudi svet prehodne iraške vlade določeno politično moč, saj bo njegova naloga imenovanje in razreševanje ministrov, imenovanje diplomatskih predstavnikov, glasovanje o proračunu ter oblikovanje ustavne komisije z 8 do 10 člani, v glavnem pravniki. Sredi septembra naj bi pripravili ustavno konvencijo, ki bo imela od 200 do 250 članov. Konvencija naj bi trajala od devet mesecev do enega leta, v tem času pa naj bi na podlagi vrste razprav pripravila osnutek iraške ustave, o kateri se bodo Iračani izrekli na referendumu. Temu bodo sledile svobodne volitve, na kateri bodo Iračani izbrali svojo vlado.
Današnje srečanje je pod strogimi varnostnimi ukrepi potekalo v prostorih nekdanjega iraškega ministrstva za vojaško industrijo, ki je blizu palače republike, kjer je nameščen glavni štab ameriško-britanske vojaške koalicije.
Padec nekdanjega režima nov praznik v Iraku
Svet prehodne iraške vlade je 9. april, datum padca Huseinovega režima, razglasil za državni praznik, šest dni, ki so jih slavili v času nekdanjega režima, pa je izbrisal s seznama praznikov. 9. april za praznik je na srečanju, ki sta se ga udeležila tudi ameriški upravitelj Iraka Paul Bremer in britanski predstavnik John Sawyers, objavil ajatola Mohamed Bahr al Ulum, ugledni šiitski voditelj iz Nadžafa. Ob tem je povedal, da vzpostavitev sveta prehodne iraške vlade predstavlja voljo iraškega naroda po padcu diktatorskega režima.
Ameriška operacija v Iraku
Ameriške sile so v osrednjem delu Iraka sprožile novo, že četrto večjo ofenzivo, s katero želijo preprečiti nove napade pripadnikov nekdanje iraške elitne paravojaške skupine Fedajinov in stranke Baas na ameriške vojske. 4. pehotna divizija je operacijo začela z vrsto akcij na domnevne položaje privržencev nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina, ameriški vojaki pa so izvedli tudi stroge nadzore in racije proti nezakoniti trgovini z orožjem na območjih Bakube in Balada severno od Bagdada.
Napetost v Iraku se povečuje tudi zaradi treh pomembnih obletnic v naslednjem tednu, povezanih z režimom Sadama Huseina. Jutri bo namreč minilo 45 let od padca iraške monarhije, letošnji šestnajsti julij bo prvič po letu 1979 minil brez Sadama Huseina, sedemnajstega julija pa bi praznovali 35 let, odkar je njegova stranka Bas prevzela oblast. Po podatkih ameriških obveščevalcev prav predstavniki stranke Bas za naslednji teden pripravljajo nove napade na ameriške vojake.