Pred 400 tisoč romarji, zbranimi na hipodromu v Sydneyju, je papež Benedikt XVI. pozval k duhovnemu prebujenju. "Svet potrebuje prenovo. V mnogih družbah se vzporedno z materialnim bogastvom širi duhovna puščava. Notranja praznina, neizgovorljiv strah, občutek obupa. Koliko naših soljudi je praznih, zlomljenih v obupanem iskanju smisla, pravega smisla, ki ga lahko da le ljubezen?“ se je vprašal.
Dveurna maša je bila vrhunec in hkrati zaključek svetovnega dneva mladih, ki ga imenujejo tudi katoliška različica Woodstocka. Največje srečanje mladih vernikov namreč poteka v znamenju miru in ljubezni, pa seveda glasbe in nenazadnje molitve.
Da bi si med mašo, ki jo je daroval papež, zagotovili najboljša mesta, so številni, kljub nizkim temperaturam, noč preživeli kar na prizorišču. Organizatorji trdijo, da je tam taborilo kar 200 tisoč mladih.
A kljub slavnostnemu vzdušju je svetovni dan zaznamoval tudi, po mnenju številnih, trenutno največji madež na podobi katoliške cerkve: duhovniške zlorabe. Papež se je žrtvam, podobno kot aprila v ZDA, opravičil. Tokrat najbolj neposredno, uporabil je tudi doslej najostrejše besede. Krivce je treba pripeljati pred sodišče, je dejal, žrtvam pa pomagati. Te zahtevajo več, besede niso dovolj, pravijo.
V Sydneyju so se zbrali tudi papeževi nasprotniki. Okoli tisoč, med njimi številni oblečeni v nune, duhovnike in hudiče, se jih je zavzemalo za pravice homoseksualcev in varno spolnost. Mimoidočim so delili kondome in jih s transparenti opozarjali: "Papež se moti, nataknite si kondom!“
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.