Glavni iranski opozicijski voditelj Mir Hosein Musavi, ki je uradno izgubil volilno bitko s predsednikom Mahmudom Ahmadinedžadom, sam pa vztraja, da je šlo za poneverbo, pravi, da je pripravljen za svoj cilj tudi umreti. Kot je zapisal na svojem profilu na Facebooku se ''pripravlja na mučeništvo''.
Musavi je danes tudi povedal, da ne spodbuja konfrontacije vodstvene islamske garniture v državi, bi pa naj rekel, da bo v primeru svoje aretacije pozval k vsedržavni stavki. ''Nismo proti islamskemu sistemu in njegovim zakonom, smo pa proti lažem in odstopanjem ter ga želimo le reformirati,'' je zapisal na svoji spletni strani.
Nasilja vse več, danes prvi bombni napad
V bližini svetišča, posvečenega nekdanjemu iranskemu voditelju ajatoli Ruholu Homeiniju, v Teheranu je danes eksplodirala bomba, pri tem pa je življenje izgubila najmanj ena oseba, še dve sta bila ranjeni, poroča agencija Reuters, ki se sklicuje na iransko tiskovno agencijo Fars.
Po prvih podatkih naj bi bil ubit samomorilski napadalec, ki je tudi sprožil bombo. Po navedbah Fars sta bila ranjena še dva človeka, kaj natančno se je dogajalo, pa za zdaj še ni znano. Po podatkih iranske televizije pa je samomorilski napad terjal najmanj dve življenji
Medtem pa tuji mediji poročajo, da se je v Teheranu znova zbrala množica protestnikov, ki podpirajo Musavija, čeprav so pred tem proteste odpovedali. Prišlo naj bi tudi do spopadov med protestniki in policijo, ki je po navedbah prič proti zbranim uporabila solzivec in vodne topove.
Težko oborožene varnostne sile so protestnikom skušale preprečiti dostop do notranjosti prestolnice. Policija naj bi protestnike pretepala, zaprla pa naj bi tudi vse poti, ki vodijo do mesta, kjer naj bi potekalo zborovanje.
Visoki predstavnik iranske policije Amad Reza Radan je Musavija, ki oblasti obtožuje nepravilnosti na volitvah, danes opozoril, da bodo v primeru protestov aretirali organizatorje. Opozorilo Musaviju je danes izdalo tudi iransko notranje ministrstvo. Kot so sporočili, bo Musavi "odgovoren za posledice kakršnega koli nezakonitega združevanja".
Spopadi med privrženci Musavija in Ahmadinedžada
Privrženci Musavija naj bi tudi zanetili ogenj na sedežu privržencev predsednika Mahmuda Ahmadinedžada na jugu Teherana. Na kraju dogajanja pa policisti streljajo v zrak, da bi preprečili spopade med Musavijevimi in Ahmadinedžadovimi privrženci.
Hamenej vztraja
Iranski verski voditelj Ajatola Ali Hamenej je znova poudaril, da če se bodo protesti nadaljevali in bo prišlo do žrtev, bodo odgovorni predvsem voditelji protestnikov. Hamenej je v petek znova podprl novoizvoljenga predsednika Ahmadinedžada in dejal, da so bile volitve poštene, saj mehanizmi, ki jih je vzpostavila državna volilna komisija, ne dovoljujejo nikakršnih goljufij. Kako bi lahko prigoljufali 11 milijonov glasov, se je vprašal. Razlika med glavnima kandidatoma je bila 11 milijonov glasov.
Obama se je le vpletel
Ameriški predsednik Barack Obama, ki je že večkrat dejal, da se ne želi vpletati v notranjepolitične zadeve Irana, pa je danes le pozval iransko vlado, naj ''zaustavi vsa nasilna in nepravična dejanja proti lastnim ljudem''. ''Iranska vlada mora razumeti, da svet opazuje, kaj se dogaja. Žalujemo za vsakim nedolžnim življenjem, ki je izgubljeno,'' je dejal ameriški predsednik.
Predstavniški dom v ZDA je v izjavi obsodil nasilje v Iranu in vladne poskuse, da bi preprečili svobodno komuniciranje ljudi po mobilnih telefonih in internetu. Zavzeli so se še za demokratične in svobodne volitve. Po podatkih organizacije Amnesty International naj bi v protestih umrlo že okoli 10 ljudi.
Google in Facebook ponujata vez s svetom
Spletni koncern Google in spletna socialna mreža Facebook sta se odzvala na krizo po predsedniških volitvah v Iranu, od koder je režim tujim medijem prepovedal poročanje. Google je uporabnikom ponudil prevajalnik za perzijščino, medtem ko je Facebook zagnal svojo spletno stran v tem jeziku. Tako bodo Iranci lahko neposredno komunicirali s svetom.
"Menimo, da je zagon prevajalnika za perzijščino ob dogodkih v Iranu zelo pomemben," je sporočil Google. Facebookov inženir Eric Kwan pa je na svojem blogu poudaril, da ljudje po predsedniških volitvah v Iranu vse bolj izmenjujejo informacije o dogajanju v tej državi preko Facebooka. Zagon Facebooka v perzijščini je na spletu že pozdravilo več tisoč ljudi.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.