Svet izgublja bitko z ebolo zaradi pomanjkanja solidarnosti, je novinarjem v petek v Parizu dejal predsednik Svetovne banke, Američan Jim Yong Kim.
Določene države skrbijo le njihove meje, kar je zelo zaskrbljujoče, je povedal Kim na novinarski konferenci na sedežu Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD).
"Mislim, da svet še vedno ne razume, kakšna je grožnja ne le za gospodarstva zahodne Afrike ampak za celotno svetovno ekonomijo," je po poročanju tiskovne agencije dpa dejal Kim in obenem pohvalil dosedanja prizadevanja ZDA, Velike Britanije in Francije.
Svetovna banka ocenjuje, da bo epidemija ebole celotno afriško gospodarstvo stala približno 32 milijard dolarjev. ZN so doslej prejeli le 38 odstotkov od milijarde dolarjev, za kolikor so zaprosili za boj s krizo v zahodni Afriki.
WHO priznal napako
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je priznala, da je bil prvi odziv na izbruh ebole počasen in slabo pripravljen. To so pripisali slabi informiranosti, slabo usposobljenemu kadru in slabi izkušnji s pandemijo nove gripe leta 2009.
Ameriška tiskovna agencija navaja, da WHO krivi lastne strokovnjake, ki niso prepoznali, kako težko bo obvladovati bolezen na območju na zahodu Afrike, kjer imajo slab zdravstveni sistem. Veliko krivde po besedah Petra Piota, ki je odkril smrtonosni virus, lahko pripišejo neusposobljeni afriški ekipi WHO, ki ni storila ničesar.
Piot je poudaril, da bi morali prej razglasiti izredne razmere, a so se nekateri ustrašili izkušnje iz leta 2009, ko so jih mnogi ob pojavu novega seva gripe obtožili širjenje preplaha in napihovanja dejstev.
Člani francoske organizacije Zdravniki brez meja (Medicines Sans Frontiers) so že aprila opozarjali, da ebola beži izpod kontrole, a člani WHO naj bi razglašali ravno nasprotno.
Obama poziva, naj se ljudje ne prepustijo histeriji
Ameriški predsednik Barack Obama je danes Američane pozval, naj se ne prepustijo histeriji ali strahu zaradi smrtonosne ebole. Pri tem je poudaril, da v ZDA ni prišlo do izbruha ali epidemije ebole, temveč le do nekaj potrjenih primerov pri več kot 300 milijonih prebivalcev ter da vsako leto več tisoč Američanov umre zaradi gripe.
"Gre za resno bolezen, a ne smemo se predati histeriji ali strahu, ker tako ljudje težko pridejo do natančnih informacij, ki jih potrebujejo. Mora nas voditi znanost in moramo si zapomniti osnovna dejstva," je dejal v svojem tedenskem nagovoru državljanom.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.