
Prebivalci Katmanduja in drugih nepalskih krajev so na ulicah slavili rojstvo nove republike. Člani skupščine, ki so jo izvolili aprila, so namreč razglasili konec 240-letne monarhije. S tem, upajo, bodo zaključili mirovni proces. Dolgoletna vojna z maoističnimi uporniki je namreč zahtevala več kot 13 tisoč življenj.
Nekdanji uporniki v novi skupščini tvorijo najmočnejšo stranko. Največ jih je bilo tudi med navdušenci na ulicah. V Katmanduju se jih je tako zbralo deset tisoč, opremljeni so bili z rdečimi zastavami s srpom in kladivom.
Nepriljubljeni kralj Gjanendra naj bi v kratkem izpraznil svojo palačo. Kaj bo počel v prihodnje, ni izdal, je pa povedal, da si želi ostati v Nepalu. Izbire nima, vlada mu je namreč dala petnajst dni časa za izselitev, sicer ga bodo odstranili na silo. Njegova slika je izginila z bankovcev, iz državne himne so izbrisali njegovo ime, novost zanj pa je tudi plačevanje davkov in, na primer, računov za elektriko.
Kralj s krvavimi rokami?
Gjanendra se je na prestol povzpel pred sedmimi leti, po masakru v kraljevi palači. Princ Dipendra je takrat ubil svojega očeta, kralja Birendro, ter še osem članov kraljeve družine, nato pa storil samomor. Številni Nepalci verjamejo, da je v želji po oblasti pokol naročil Gjanendra.

Novi kralj po priljubljenosti nikoli ni dosegel svojega brata. Ko je v prvih letih svoje vladavine prepovedal stranke in razpustil parlament ter nato leta 2005 prevzel absolutno oblast, pa mu je ljudstvo dokončno obrnilo hrbet. Množične demonstracije so ga prisilile, da je te odločitve preklical. Ostala mu je le ceremonialna vloga, z današnjim dnem pa je konec tudi te.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.