Če so bile pred dnevi ZDA zaradi uvedbe novih carin kitajski sovražnik številka ena, je zdaj prvo mesto na "sovražni lestvici" zasedla Švedska. Vse se je začelo v prvi polovici septembra, ko je na spletu zaokrožil video kitajskih turistov, ki naj bi jih švedska policija "nasilno odstranila" iz nekega hotela v Stockholmu. Kitajec in njegovi starši so v hotel prišli okoli polnoči – več kot 12 ur pred nastopom njihove rezervacije. Turisti so zaposlene prosili, če lahko prespijo v hotelski avli, ker pa so jih v hotelu zavrnili, jih je švedska policija "pospremila" iz hotela. "Ubijajo nas, ubijajo nas!" se sliši iz ust obupanega Kitajca, ki, potem ko se ga policistka dotakne, dramatično pade na tla. Njegova mati se medtem plazi po tleh in neprekinjeno joka ter prosi za pomoč.
Pozneje je bil video objavljen na kitajskih družbenih omrežjih, na katerih si ga je ogledalo na milijone ljudi, v komentarjih pa so se "kresala" različna mnenja. Nekateri so kritizirali švedsko policijo, ker naj bi z njimi ravnala zelo grdo, čeprav iz videa to sicer ni razvidno, drugi pa so opozorili na preveliko dramatiziranje družine. Kitajec je za kitajske državne medije celo povedal, da so jih Švedi nato odpeljali na pokopališče, kjer naj bi jih pretepali in jim grozili, da jih bodo pustili same v gozdu med divjimi živalmi. Švedske oblasti so navedbe zanikale in dodale, da so turiste odpeljali le do bližnje postaje podzemne železnice.
Kitajsko veleposlaništvo na Švedskem je medtem po ogledu videa zahtevalo opravičilo švedske vlade, saj naj bi dejanja policije kršila osnovne človekove pravice kitajskih državljanov. Oglasil pa se je tudi direktor hotela, ki je medijem povedal, da je družina sobe rezervirala na napačen dan, ko pa so ji to povedali, ni želela oditi, zaposlene na recepciji pa je verbalno napadla.
Diplomatski spor pa je pred dnevi dosegel vrhunec, ko je švedska satirična televizija predvajala oddajo, kjer se je voditelj deset minut posmehoval na račun kitajskih turistov. Za te je pripravil "priročnik" vedenja v tujini, med drugim jih opozarja, da zunaj Kitajske nista dovoljeni prehranjevanje s psi in opravljanje potrebe v javnosti. Švedski voditelj med drugim opozori, da so Kitajci rasisti, medtem ko Švedska sprejema različne ljudi – temnopolte, Arabce, jude in "celo" homoseksualce.
Peking je oddajo obtožil diskriminacije, provokacije in širjenja predsodkov proti Kitajski, švedska televizija pa na drugi strani trdi, da je bilo za švedske gledalce očitno, da je bil "šov" le satira.
Zgrožena pa ni bila le kitajska vlada, temveč tudi številni Kitajci, ki so oddajo videli na družbenih medijih.
"To je neopravičljivo. Priznam, da so se kitajski turisti sramotno vedli, a ne bi smeli žaliti kitajskega naroda," je zapisal eden od ogroženih gledalcev.
Drugi pa so pozivali tudi k bojkotu švedskih znamk.
"Način, kako se bomo uprli Švedski, je tako, da jo bojkotiramo. Ne smemo več potovati tja, bojkotirati moramo tudi IKEO, H & M in Volvo," je bil odločen neki Kitajec.
Pa so se odnosi poslabšali le zaradi tv-oddaje in jokajočih turistov?
Niti ne. Kot opozarjajo opazovalci, je v ozadju nekaj drugega. Švedsko je namreč na začetku septembra obiskal tibetanski voditelj dalajlama. Ta mednarodno javnost že vrsto let opozarja na tibetanski problem in si prizadeva, da se Tibetu po nenasilni poti vrne neodvisnost. Ta je že vrsto let pod nadzorom Pekinga, ki pa nima namena osvoboditi te gorate regije. Kitajski mediji so sicer že zanikali, da bi bil diplomatski spor med Švedsko in Kitajsko povezan z dalajlamo.

Na drugi strani pa velik problem v švedsko-kitajskih odnosih predstavlja pisatelj in švedski državljan Gui Minhai, ki je dolgo let živel v Hongkongu. Kitajske oblasti so ga januarja pridržale na vlaku med potjo v Peking, bil pa je v družbi dveh švedskih diplomatov. Pisatelja od takrat nihče ni več videl, Švedska pa je pozvala Kitajsko, naj ga izpusti. Minhai je za kitajsko vlado "nevaren" zaradi boja za vzpostavitev demokracije na Kitajskem, o čemer kitajske oblasti nočejo niti slišati.
Po besedah Vikinga Bohmana, analitika na švedskem inštitutu za mednarodne odnose, je Gui Minhai najboljša pojasnitev slabih odnosov med državama.
"Dokler bo Gui Minhai v priporu na Kitajskem, bo to največja težava. Če se bodo pozivi Švedske po izpustitvi Guija še povečevali, Kitajska pa bo to ignorirala, se bo vse skupaj še poslabšalo."
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.