Na Švedskem se soočajo z ekstremno visokimi poletnimi temperaturami in vročinskim valom, ki ga kar noče biti konec. Letošnji julij je po navedbah vremenoslovcev najtoplejši v zadnjih 260 letih in nič še ne kaže, da se bodo temperature spustile. Poleg tega, poudarja Jonas Olsson z Meteorološkega in hidrološkega inštituta Švedske, je v večini države zelo suho, reke so skoraj suhe in marsikje že primanjkuje vode. "Zapadla je le okoli sedmina običajne količine dežja, najmanj, odkar smo konec 19. stoletja začeli beležiti podatke," je dodal.
Razmere so zato idealne za širjenje požarov. Še v nedeljo jih je bilo 50, danes jih divja še 27. Med drugim še vedno niso uspeli pogasiti štirih največjih požarov v osrednjem delu države. Strokovnjaki ob tem napovedujejo, da bi spričo vse višjih temperatur utegnili izbruhniti novi.
O tem, kako obsežni so, priča tudi podatek, da se ognjeni zublji in dim vidijo celo iz vesolja, je sporočila Evropska vesoljska agencija Esa ter objavila fotografije iz minulega tedna, ko so bili požari še bistveno manjši. Posnetki iz vesolja lahko pomagajo hitreje ugotoviti, kje gori, predvsem tam, kjer je poseljenost redka.
Švedska je že pretekli teden Bruselj prek mehanizma EU na področju civilne zaščite, ki ga koordinira Evropska komisija, zaprosila za pomoč v boju z ognjenimi zublji. Italija, Francija, Nemčija, Litva, Danska, Portugalska, Poljska in Avstrija so zagotovile sedem letal za gašenje požarov, sedem helikopterjev, 60 vozil in preko 340 strokovnjakov, so sporočili iz Bruslja.
Za enak korak se je odločila tudi Latvija, kjer se soočajo z velikim gozdnim požarom, ki je posledica poletne vročine. Ognjeni zublji so izven nadzora, zaradi česar je pribaltska država druge države članice Evropske unije že zaprosila za pomoč. Kot je po nujni seji latvijske vlade dejal notranji minister Rihards Kozlovskis, država potrebuje predvsem pomoč v helikopterjih.
Požar je izbruhnil minuli teden na šotnem barju v bližini kraja Talsi na severozahodu države in se nato razširil na bližnji gozd. Doslej je zgorelo dobrih tisoč hektarjev gozda, grmičevja in šotnega barja. Preventivno so morali evakuirati prebivalce neke vasice.
Ognjeni zublji se hitro širijo, saj je v Latviji zaradi daljšega vročinskega vala zelo suho ozračje. Po oceni gasilcev bi lahko gorelo vsaj še teden dni ali dlje. Natančen vzrok požara še ni znan, je pa policija že sporočila, da ni nobenih znakov, da bi bil podtaknjen.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.