Kazen bo prestajal v zaporu Brieva, ki leži približno 10 km severno od Madrida. V zapor je prispel ob 8. uri zjutraj iz Ženeve, kjer je še zadnje dni pred začetkom prestajanja zaporne kazni preživel s soprogo, princeso Cristine, in njunimi štirimi otroci.

Inaki Urdangarin naj bi sam izbral zapor med 82, kolikor jih je v Španiji. Gre za ženski zapor, ki ima majhen oddelek za zapornike, ki je trenutno prazen. Ta zapor naj bi izbral zaradi bližine Madrida, s čimer želi ženi olajšati možnost obiskov, poroča Reuters.
Vrhovno sodišče je zavrnilo pritožbo obrambe
Prejšnji torek je špansko vrhovno sodišče zavrnilo pritožbo Urdangarina ter s tem dokončno zapečatilo njegovo usodo. Že v lanskem letu je bil obsojen na šest let in tri mesece zapora, na izrečeno kazen pa sta se pritožila tako tožilstvo kot Urdangarin.
Obramba je trdila, da se Urdangarin, ko je vodil omenjeno dobrodelno organizacijo, ni ukvarjal s finančnimi ali davčnimi zadevami in zanj zahtevala oprostilno sodbo. Na drugi strani je tožilstvo zahtevalo deset let zapora, saj da je bil Urdangarin skupaj s svojim poslovnim partnerjem Diegom Torresom "motor za celo vrsto kaznivih dejanj".
Vrhovno sodišče ga je na koncu oprostilo ponarejanja dokumentov in njihove uporabe ter s tem zmanjšalo njegovo kazen na pet let in deset mesecev.
Simbol korupcije med špansko elito
Za podobna kazniva dejanja so sodili tudi njegovi soprogi, sestri španskega kralja princesi Cristine, ki pa je bila oproščena. A že samo sojenje je poskrbelo za škandal ogromnih razsežnosti v Španiji. Princesa Cristina je postala prva članica ožje kraljeve družine, ki se je morala zagovarjati pred sodnikom. Kralj ji je tudi odvzel naziv vojvodinje.

Škandal je izbruhnil leta 2010, ravno v času gospodarske in finančne krize v državi. Urdangarin je takrat postal simbol korupcije med špansko elito. Od poroke s Cristine leta 1997 je veljal za polnopravnega člana kraljeve družine, zaradi škandala mu je bil 12. decembra 2011 odvzet naziv. V kraljevi palači od takrat ni bil več dobrodošel.
Sojenje naj bi tudi prispevalo k odločitvi takratnega kralja Juana Carlosa, da abdicira leta 2014. Na španski prestol se je povzpel njegov sin, kralj Felipe VI.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.