Tujina

Davek razdelil članice Evropske unije

Koebenhavn, 31. 03. 2012 15.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V EU se pojavljajo ideje za rešitev zastoja v pogajanjih o uvedbi evropskega davka na finančne transakcije. Nemčija je tako predlagala vmesno rešitev: uvedbo davka na vse transakcije, ki vključujejo delnice gospodarskih družb, ki kotirajo na borzi.

Janša na srečanju s koalcijskimi poslanci - 5
Janša na srečanju s koalcijskimi poslanci - 5 FOTO: Aljoša Kravanja

V EU se pojavljajo ideje za rešitev zastoja v pogajanjih o uvedbi evropskega davka na finančne transakcije. Nemčija je na primer na neformalnem srečanju finančnih ministrov EU v Koebenhavnu predlagala vmesno rešitev – uvedbo davka na vse transakcije, ki vključujejo delnice gospodarskih družb, ki kotirajo na borzi.

Komisija je septembra lani predlagala obdavčitev vseh transakcij s finančnimi instrumenti med finančnimi institucijami, če ima vsaj ena od strank pri poslu sedež v EU. Trgovanje z delnicami in obveznicami bi bilo obdavčeno na stopnji 0,1 odstotka, z izvedenimi finančnimi proizvodi pa na stopnji 0,01 odstotka.

S tem evropskim davkom bi po navedbi komisije zagotovili, da finančni sektor povrne svoj dolg davkoplačevalcem, ki so v zadnjih treh letih za njegovo reševanje namenili 4600 milijard evrov. Ta davek naj bi na leto prinesel okoli 55 milijard evrov. Več kot polovica pobranega davka naj bi šla v proračun Unije, preostalo pa državam članicam.

Davek razdelil članice Evropske unije

Ta predlog je razdelil članice Unije. Na eni strani je devet držav, vključno z Nemčijo, Francijo in Italijo, ki želijo evropski finančni davek uvesti čim prej; Slovenija v tej pobudi ne sodeluje. Na drugi strani pa sta Velika Britanija in Švedska, ki davku odločno nasprotujeta.

Slovenija je po Šušteršičevih besedah pripravljena razpravljati tudi o uvedbi davka na finančne transakcije samo v evrskem območju, vendar bi bilo v tem primeru treba spremeniti dosedanja stališča in ta nova stališča bi moral potrditi parlament.

Uradno stališče Slovenije je, da podpira takšen davek, če se uvede v celotni EU in če se rešijo nekatera tehnična vprašanja, je pojasnil finančni minister Janez Šušteršič.

"Za nas je zlasti pomembno, kako bi se ta davek razdelil med evropski proračun in proračun držav članic, po kakšnem načelu, glede na to, kje je davek pobran ali kako drugače," je pojasnil. Poleg tega je za Slovenijo pomembno vprašanje, kaj bi uvedba takšnega davka pomenila za preostala vplačila v evropski proračun, ki bi se po Šušteršičevih besedah najbrž morala ustrezno zmanjšati.

Ob tem je minister nakazal, da bi znala Slovenija sama uvesti davek na finančne transakcije, kar je nakazal tudi že premier Janez Janša marca v Bruslju. "Tudi v Sloveniji je veliko pobud, da bi se takšen davek uvedel, tako da verjetno nekam v to smer bomo šli," je dejal Šušteršič.

Nemčija predlagala vmesno rešitev

Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je za rešitev zastoja v EU predlagal vmesno rešitev – uvedbo davka na vse transakcije, ki vključujejo delnice vseh gospodarskih družb, ki kotirajo na borzi, pri čemer bi bil davek pobran tam, kjer je podjetje registrirano. Obenem pa naj bi se nadaljevala pogajanja o predlogu komisije o skupnem davku na finančne transakcije.

Finančni ministri EU so razpravljali tudi o uvedbi strožjih pravil za delovanje bonitetnih agencij, ki jih je novembra lani predlagala Evropska komisija. V razpravi je bilo precej pomislekov predvsem glede izvedljivosti predloga rotacije naročnikov med agencijami, je pojasnil minister Šušteršič.

Prvi odzivi na nemški predlog so pozitivni. Francoski finančni minister Francois Baroin je ocenil, da je predlog izvedljiv. Podprla ga je tudi finska finančna ministrica Jutta Urpilainen. Z njim je delno zadovoljen tudi finančni minister Švedske, ki je poleg Velike Britanije temu davku najmanj naklonjena.

"Za nas bi bilo najbolje, da opustimo predlog Evropske komisije in poiščemo pragmatično rešitev," je sicer poudaril švedski minister Anders Borg. "Če želimo rešitev, sprejemljivo za celotno EU, moramo biti pragmatični," je dejal in dodal, da to pomeni, da mora biti rešitev sprejemljiva tudi za London.

Britanci so najodločnejši nasprotniki skupnega evropskega davka, ker se bojijo posledic za londonski City, največje evropsko finančno središče, preko katerega gre 80 odstotkov vseh finančnih transakcij v Evropi. Če bi na vmesno rešitev pristala Švedska, bi bil to precejšen premik naprej v iskanju soglasja, ki je v EU potrebno za sprejemanje odločitev o davkih.

Evri
Evri FOTO: Thinkstock

"Pomembno je, da smo odprti in pripravljeni na rešitve"

Minister Šušteršič je pojasnil, da je bilo v razpravi v Koebenhavnu očitno, da bodo nekatere države, zlasti Velika Britanija, vztrajale pri tem, da vsaka država uvaja svoje davke in da skupen evropski davek ni potreben. "Morda se bo znotraj območja evra poskušalo hitreje naprej, morda tudi ne takoj s celovito uvedbo tega davka, ampak z nekimi vmesnimi rešitvami," je menil.

Takšna vmesna rešitev bi lahko bila po ministrovih besedah davek na bančno aktivnost ali kaj podobnega. V sklopu prizadevanj za izhod iz slepe ulice EU pripravlja tudi pregled sorodnih ukrepov v posameznih članicah, na podlagi katerega bo morda mogoče najti vmesno rešitev. V Sloveniji obstaja davek na bilančno vsoto bank.

Tudi gostiteljica srečanja v Koebenhavnu, danska ministrica Margrethe Vestage, je dejala, da bi vmesna rešitev lahko bil davek na bančno aktivnost ali davek po vzoru britanskih upravnih taks. "Pomembno je, da smo odprti in pripravljeni na rešitve," je poudarila in zatrdila, da bodo storili vse, da bi se k temu vprašanju vrnili še med danskim predsedovanjem, torej do konca junija.

Šušteršič in Kranjec o dokapitalizaciji NLB nista želela govoriti.
Šušteršič in Kranjec o dokapitalizaciji NLB nista želela govoriti. FOTO: Damjan Žibert

"Preden zaprosiš za pomoč, moraš narediti vse, kar lahko"

Vzporedno z razpravo o reševanju bančnih kriz je sicer za EU ključno nadaljevati prizadevanja za krepitev kapitalske ustreznosti bank. Med najbolj ranljivimi evropskimi bankami, ki jih je treba dokapitalizirati do konca junija, je tudi največja slovenska, Nova Ljubljanska banka (NLB).

Minister Šušteršič je povedal, da o dokapitalizaciji niso posebej govorili, ker bo to verjetno tema majskega zasedanja. O podrobnostih pogajanj o dokapitalizaciji NLB ni želel govoriti.

Na vprašanje, ali se morda razmišlja o možnosti, da bi Slovenija zaprosila za pomoč NLB iz evropskega začasnega mehanizma za zagotavljanje stabilnosti EFSF, pa je minister odgovoril: "Ne, za zdaj ne."

"Preden za to pomoč zaprosiš, moraš namreč sam narediti vse, kar lahko, in seveda je zaprosilo za pomoč signal, da nisi znal narediti tistega, kar bi bilo treba. Bilo bi zelo slabo, če bi o tem že sedaj razmišljali, ali celo kakšne korake v to smer naredili," je pojasnil.

O NLB ni želel govoriti niti guverner Banke Slovenije Marko Kranjec, ki se je prav tako udeležil neformalnega zasedanja v Koebenhavnu. "To ni na dnevnem redu tukaj, to je naš domač problem," je dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User478412
02. 04. 2012 06.50
danes, 29.3., so kitajska, rusija, brazilija in indija ustanovile lastno mednarodno banko in napovedale odpoklic lastnih sredstev iz mednarodnega monetarnega fonda zahodna civilizacija se dokončno in za vedno poslavja neuvrščeni bojo zmagali amen
platon26
01. 04. 2012 08.15
+1
Samo še en korak več k nastanku združenih držav evrope!
User463050
01. 04. 2012 09.31
Strelja?ko
01. 04. 2012 11.48
platon26
01. 04. 2012 12.33
hedonity ja vem kako razmišljaš kao to nas bo odvrnio od združevanja hahahha! Malo poglej kake vse zakone so že sprejeli in to take ki bi nas predd desetljetji res oddtujile toda sedaj ne več ker vsi delajo za eno ideologijo!
Strelja?ko
01. 04. 2012 16.05
Če že pri 2 nasprotnikih ne gre. Kako bi to sploh šlo???... Preveč je drugačnosti, da bi imel ti prav... Represija je posvod že, tko da vladarjenje ne bo kaj dolgo obstajalo. Stari Rim je bil takratni Bruselj in kaj se je zgodlo? Naveličali so se, ker so nasprotnike mišljenja drugačnega dobil... heh.
platon26
01. 04. 2012 21.56
rimski imperij je obstajal nekaj stoletij preden je razpadel! Kaj pa so zavrnili ACTO? Bo sprejeta v nekaj mesecih! Poglej kako so sprejemali Lizbonsko pogodbo kljub padlim referendumom so raspisali še ene in podobno!
LomilkaSrc
01. 04. 2012 07.04
bogati reveži
Mirkoca
01. 04. 2012 05.53
+2
Davek izhaja iz besede daviti.
User304270
01. 04. 2012 02.26
bojo vse pojedli.. nom nom nom
User505634
31. 03. 2012 17.20
+6
kar nej ,bodo pa še bol pod mizo lavfal kufri z denarjem in zlatom.
Uporabnik113189
31. 03. 2012 17.17
+13
Tale Šušteršič je pa namazan z vsemi žavbami. kaj je izjavil, da je za nas pomembno, kako se bo davek razdelil. Se strinjam, če ga poberejo v nemčiji in franciji ter nakažejo na našo Banko Slovenije, potem nimam nič proti. Tudi mi ga bomo pobrali procentualno enako v takšnem scenariju. Če pa bo vsega pobral Bruselj, potem pa predlagam da se takšnemu davku odpovemo. Kapitalisti že itak vse svoje rezerve pretapljajo v zlato in srebro takoj ko slišali besedo davek.. In ko prodajajo žlahtne kovine, jim na misel ne pride, da bi gotovino nesli na banko. Kovček za palico in obratno, to je pravi posel..Torej bomo davek na bančne transakcije plačevali delavci, ki moramo OBVEZNO imeti plačo nakazano na TR. Sploh pa je šele dvajset let, odkar smo vstopili v kapitalizem in kar slovencev poznam so vsi "zaslužili" nore minuse pri naložbah v papirje in delnice. Razen peščice, ki se skriva za politiki. Nemci so se vsaj po WW2 opomogli ker so imeli prost trg kapitala. Sedaj bodo pa pridružene reveže molzli. Torej najprej minus na delnici pa za povrh še davek na promet z denarjem. Dobra, ni kaj, genialno..Pričakujte še eno krizo, če vam ta ni bila dovolj. Haaaaaahaaaaaahaaaaa, tile politiki so pa res popolnoma usekani..Še tistih pet podjetij bo škripnilo, ker bodo popolnoma zaustavili tok denarja. me prav zanima kdo bo še kupoval obveznice na razpisih ali nove delnice? In kako se mislijo dokopati do novih delovnih mest, če ne bo novih podjetij?
User828261
01. 04. 2012 00.56
+3
300 kosmatih hudičev, kaj nimamo že dovolj bedastih davkov, zdaj bomo že tako obubožani, dajali davek še Nemčiji in ne vem komu....jao jao, kam smo prišli mi slovenci...... še malo pa bo enako kot je bilo 1515 in bo spet znana pesem grad gori, grof bežei.... najbolje je it živet v tretje države, tam te glava ne boli od davkov....
platon26
01. 04. 2012 08.18
ni klasik tu pa malo bolje poznaš zadeve! Tak je plan povzročit tako veliko krizo da bomo ljdje PROSILI rešitev od naših vlad oz kmalu od ene same vlade v Bruslju!
User633291
31. 03. 2012 16.47
+5
haha šuštar, keber blahaaa