Združeni narodi so v petek pozvali k okrepitvi pomoči na območju Afriškega roga, kjer bi zaradi najhujše suše v 60 letih zaradi lakote lahko kmalu trpelo več kot 10 milijonov ljudi. Na območju se namreč hkrati zaostruje kriza z begunci, od katerih jih največ prihaja iz Somalije.
Suša in vse višje cene hrane so v več državah na območju povzročile veliko pomanjkanje hrane. Najhuje je v Džibutiju, Etiopiji, Somaliji, Ugandi in Keniji, v kateri so sušo razglasili za naravno katastrofo. Najhujše posledice od vseh občuti Somalija.
Od začetka leta je 54.000 Somalcev pobegnilo na jugovzhodno območje Etiopije, je danes sporočil Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR). V zadnjih tednih je njihovo število naraslo na 1700 na dan. V prenapolnjeno begunsko taborišče Dadaab v Keniji medtem vsak dan prispe 1400 somalskih beguncev, od katerih so praktično vsi ženske in otroci.
V Etiopiji je sistem zagotavljanja hrane in zdravstvene oskrbe za begunce tik pred "zlomom", je dejala tiskovna predstavnica UNHCR Melissa Fleming. Dadaab, ki je bil zgrajen za 90.000 beguncev, pa jih danes gosti več kot štirikrat toliko, je še dodala.
Po ocenah Svetovnega programa za hrano (WFP) bo hrano na območju kmalu potrebovalo deset milijonov ljudi, s čimer je agencija popravila svojo torkovo oceno šestih milijonov. Sklad ZN za pomoč otrokom (Unicef) medtem ocenjuje, da je v regiji podhranjenih več kot dva milijona otrok, trenutno pa so ogrožena življenja okoli 500.000 od njih.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.