Tujina

Suša povzroča preglavice kmetom, cene žit bodo letos višje

Bruselj/Pariz/Berlin/Dunaj/Madrid, 02. 08. 2018 19.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ekstremno vreme, vročinski val in posledična suša povzročajo preglavice evropskim kmetom, ki se soočajo s slabšim pridelkom. Iz številnih držav je slišati opozorila, da bodo cene žit tako letos višje. Evropska komisija je že napovedala ukrepe za pomoč prizadetim. Medtem pa temperature na Iberskem polotoku strmo naraščajo, vremenoslovci opozarjajo, da bi lahko padel 41-letni evropski rekord.

Evropa se sooča z novim vročinskim valom. V Španiji in na Portugalskem bi lahko padel vročinski rekord, saj temperature strmo naraščajo, kar je tudi posledica pritoka vročega zraka iz Afrike. Trenutni evropski rekord so namerili leta 1977 v Atenah, in sicer 48 stopinj Celzija, piše BBC.

Suša povzroča težave kmetom po celotni Evropi. Tako v Avstriji kot Nemčiji bo letošnja letina žita tako pod večletnim povprečjem. Nemški pridelovalci žita so oceno letošnje letine zaradi posledic suše znižali s prvotnih 41 milijonov ton na 36 milijonov ton. Predsednik združenja Joachim Rukwied govori celo o "škodi v katastrofalnem obsegu".

Vročinski val je zajel južni del Evrope.
Vročinski val je zajel južni del Evrope. FOTO: AP

In medtem ko se na severu, vzhodu in zahodu Avstrije soočajo z istimi težavami, se pridelovalci na jugu države soočajo s prevelikimi količinami vlage. Najbolj naj bi bila prizadeta koruza. Zaradi nadpovprečno visokih temperatur bo žetev tudi zelo zgodnja.

V Veliki Britaniji so travniki 'biskvitne' barve

Suša je letos presenetila tudi sicer ravninsko Nizozemsko, ki se že stoletja bori z vodo, več kot tretjina države se geografsko gledano nahaja pod morsko gladino, tokrat pa je njena nasprotnica suša.

Z njo se soočajo tudi na Poljskem, kjer je vlada že odobrila 187 milijonov evrov težak paket pomoči prizadetim, ter v Veliki Britaniji, od koder meteorologi poročajo o najbolj sušnem poletju v več kot 50 letih. Kmetje opozarjajo, da so travniki namesto zelene "biskvitne" barve. Dodatno težavo predstavlja pomanjkanje delovne sile v kmetijstvu, ki otežuje že tako oslabljeno proizvodnjo.

Ne le vročina, težave povzročajo tudi padavine

Medtem ko je v nekaterih regijah sušno, pa se druge soočajo s preveč vlage, kar prav tako zmanjšuje količino pridelka. Deževno obdobje je terjajo svoj davek tudi v Sloveniji.

V Italiji in Španiji se spopadajo z obilico padavin, ki ogrožajo predvsem vinograde, koruzna polja ter krompir in paradižnik. Na jugu Italije bo pridelek breskev po trenutnih ocenah za 20 odstotkov manjši kot lani.

Zaradi suše in njenih posledic v kmetijstvu bodo cene žit letos višje.
Zaradi suše in njenih posledic v kmetijstvu bodo cene žit letos višje. FOTO: iStock

Pomoč obljubljajo tudi v Bruslju

Evropskim kmetom bo v bitki s sušo pomagala tudi Evropska komisija. Omogočila jim bo vnaprejšnje izplačilo evropskih sredstev, kmetje bodo tako lahko do 70 odstotkov izplačil v okviru prvega stebra skupne kmetijske politike, ki se nanaša na neposredna plačila, ter 85 odstotkov v okviru drugega stebra, ki se nanaša na razvoj podeželja, dobili že sredi oktobra, namesto decembra.

Poleg tega bo kmetom na voljo izvzetje iz okoljskih predpisov, konkretno iz pravil o diverzifikaciji posevkov in površin z ekološkim pomenom. V okoljevarstveni organizaciji Greenpeace so se na to odzvali z opozorilom, da bo to kmetom morda v začasno olajšanje, a bo obenem spodbudilo škodljive prakse intenzivnega kmetovanja, ki so vir podnebnih sprememb in krepijo verjetnost takšnih suš.

"Dokler bodo vlade in EU zavračale podporo trajnostnim metodam kmetovanja, ki ne poslabšujejo podnebnih sprememb in so bolj odporne na njihove učinke, bo ta kriza novo normalno stanje," še svarijo v Greenpeaceu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Transformerji
03. 08. 2018 10.46
Kmetje so očitno vedeli, kakšno poletje bomo imeli - kamor pogledam, povsod sama koruza, še tam, kjer je bil še vrsto let samo travnik. Če je povsod v Sloveniji tako, jo bomo lahko tudi izvozili - za spremembo preteklih let.
brabusednet
03. 08. 2018 08.04
+4
Spet priložnost za trgovce,da bodo nabijali cene in bogateli.Kmetje od tega ne bodo nič dobili.Sem pa prepričan,da bodo višje cene ostale tudi,ko bo žita dovolj.Edino pridelovalci bodo dobili manj,češ žita je preveč.
frako
03. 08. 2018 08.26
+3
minili so časi ko so cele tankerje žita metal morje ker ga je blo preveč in j e bil prepoceni. Zmerej manj hrane bo populacija se viša, kmetijske površine se zmanjšujejo.
DirtySanchez
03. 08. 2018 07.54
+5
to mi ni jasno, dober teden nazaj, so bili prispevki na 24 kur da bo vse vrag vzel zaradi dežja , da je premokro itd..., dober teden po tem pa je že katastrofalna suša !
pepe007
03. 08. 2018 08.12
+6
Gre za razmere drugje po Evropi in ne pri nas. Ko gre za kalkulacijske cene za trgovce, se upoštevajo borzne cene. Ko gre za plačilo našim pridelovalcem, se upoštevajo borzne cene le, če so te nižje od lanskih. Če so višje, se gledajo dolgoročne pogodbene cene.
pepe007
03. 08. 2018 07.50
+9
Če bo tone pšenice pridelovalcu namesto 150 € plačana 300 €, bi še zmeraj lahko bila cena 1 kg kruha dober evro. Teoretično seveda, ker se v primeru take podražitve vsi v verigi čutijo hudo "dolžni", da dvignejo marže v nominalni vrednosti, oziroma vsaj ohranijo odstotek marže enak. Na koncu je tako, da nastradata prvi pridelovalec in končni kupec, vsi ostali so ob naravnih katastrofah v plusu.
FIGEC
02. 08. 2018 22.45
+17
Zaradi mene so cene žit letos lahko višje, vendar tiste, po katerih plačilo dobi kmet, ne pa da se vsa podražitev zopet utopi v trgovskih žepih!!!
Ata_Smrk
02. 08. 2018 22.28
+2
bomo pa teran pili. na zdravlje.
DeBill
02. 08. 2018 22.02
+6
če je suša ni ok, če je dež ni ok, a bi te sam gnar radi pa je?
mikitr
02. 08. 2018 21.57
+1
jasno je tudi,da kmetje,razen v bogatih državah ne bodo imeli zaradi nesreče -suše bolje plačane pridelke kar jih bo,,da bodo lahko vsaj deloma pokrili škodo.Tisti boljši del poberejo trgovci.
blazter
02. 08. 2018 21.45
+2
Namakanje? Je bilo v nekdanji državi dobro urejeno.
tedoVV2HCmedo
02. 08. 2018 21.12
+11
Saj ni važno, kakšno je stanje na njivah, v vsakem primeru je vse dražje kot lani.
ni_mi_vse_eno
02. 08. 2018 20.51
-1
Suša je dobra za kvaliteto žita, prej ga dež uniči, kot suša poleti.
ni_mi_vse_eno
02. 08. 2018 20.50
-4
Vročina ali sončni cikelj? William Herschel je pokazal korelacijo med sončnim ciklom in ceno žita. (google; Herschel’s sunspot correlation chart). Glede na občutno upadanje sončne aktivnosti si lahko obetamo visoke cene žita. Iz različnih virov spoznavamo, da se aktivnost Sonca manjša, glej; Mini Ice Age, Long Ice Age Glaciation explained.
frako
02. 08. 2018 21.38
+0
itak leden doba je tu na portugalskm trenutno nujno rabjo bunde. sonce lohka zgubi moč do minimuma ki je bil leta 1650, sam temperature bodo še vedno rasle. Oz da si lažje prestauljaš ista razlika kt da bi bajto brez okn grel, al pa bajto s super okni in izolacijo.