Približuje se 19. december, dan, ki bo dokončno odločil izid ameriških predsedniških volitev. Na ta dan bo namreč 538 elektorjev uradno oddalo svoj glas. Hillary Clinton ali Donald Trump? Zdi se, da je odgovor na dlani. Pa je res? Elektorji so do zdaj praktično vedno spoštovali izid volitev v svoji zvezni državi, a tokrat bi lahko bilo drugače.
Ni ga prepričalo dejstvo, da se ne strinja s Trumpovo politiko. Niti dejstvo, da je več ljudi glasovalo za Clintonovo. Odločilno je bilo nekaj drugega: Trump po njegovih besedah ni dorasel nalogi, ki ga čaka. "Prosijo me, naj glasujem za človeka, ki vsak dan dokazuje, da ni sposoben biti predsednik," je zapisal.
"Gospod Trump bi naredil vse, da bi lahko napadel oddajo ’Saturday Night Live’, ker naj bi bila pristranska. Dan in noč tvita, hkrati pa je šele po dveh dneh izrazil podporo žrtvam napada v Ohiu," je navedel eno od številnih spornih potez najverjetnejšega bodočega "voditelja svobodnega sveta".
'Bil bi nevaren predsednik'
"Gospod Trump je na predvolilnih srečanjih pozival k nasilju nad nasprotniki. Govoril je o maščevanju svojim kritikom. Obkrožil se je s svetovalci, kakršen je Stephen K. Bannon, ki zase trdi, da je leninist, in ki hvali hudobce z željo po moči, med drugim Dartha Vaderja," je spomnil na Bannonovo izjavo, ki je dvignila vrsto obrvi. Obregnil se je tudi ob generala Michaela T. Flynna, Trumpovo izbiro za svetovalca za nacionalno varnost, ki je v preteklosti že dokazal, da mu ni mar za zakone in pravila.
Sicer pa je Suprun prepričan, da bi Trumpa že prvo leto zaradi njegovih finančnih mahinacij čakal impičment. "Gospod Trump ne razume, da ustava predsedniku izrecno prepoveduje, da bi prejemal nakazila ali darila od tujih vlad," je opozoril in spomnil na Trumpove posle v Argentini, Bahrajnu, Tajvanu in drugod.
Skratka, Donald Trump nima nobene od lastnosti, ki jih je za predsednika predvidel Alexander Hamilton, eden od ustanovnih očetov ZDA. "Hamilton je vztrajal, da morajo elektorji ugotoviti, ali je kandidat kvalificiran, se ne zapleta v demagogijo in je neodvisen od tujih vplivov. Gospod Trump nam znova in znova dokazuje, da teh standardov ne dosega."
Zaradi vsega tega bo, kot je zapisal, svoj glas namenil nekomu drugemu. Ne Hillary Clinton, ampak uglednemu človeku iz republikanske stranke, na primer guvernerju iz Ohia Johnu Kasichu. Druge elektorje poziva, naj sledijo njegovemu zgledu.
Uporniki
Do zdaj edini upornik iz republikanske stranke je bil Art Sisneros iz Teksasa. Ker se ne strinja z izbiro Trumpa, je zapustil mesto elektorja.
Oblikovala pa se je tudi skupina elektorjev, poimenovana po Alexandru Hamiltonu, ki bo skušala s svojim glasom preprečiti selitev Trumpa v Belo hišo. Za zdaj jih je v njej sedem, vsi so demokrati. Ena od članic je dejala, da bi sicer morala nameniti glas Clintonovi, a ga bo alternativnemu kandidatu iz republikanske stranke, ob tem pa upa, da jo bodo posnemali tudi drugi.
New York Times: Načrt ne bo uspel
Kasich je že povedal, da nima namena sodelovati. Sicer pa namerava po informacijah New York Timesa še nekaj republikanskih elektorjev glasovati proti Trumpu. A dejstvo je, da jim skoraj zagotovo ne bo uspelo obrniti toka.
Prepričanje, da morajo elektorji glasovati po svoji vesti, je na trhlih nogah. Drži, tako so določili ustanovni očetje, a zakoni pravijo drugače. V večini zveznih držav tiste, ki ne glasujejo za izbranega kandidata svoje stranke, čakajo denarne kazni. Te sicer niso pretirano visoke, v Washingtonu, na primer, znaša globa 1000 dolarjev, a za elektorje, ki v nasprotju s popularnim prepričanjem niso bogataši z močnim političnim pedigrejem, tudi to ni malo.
Treba je tudi upoštevati, da je Trump dobil precej več od potrebnih 270 elektorskih glasov. Da ne bi bil izvoljen, bi mu moralo hrbet obrniti 37 elektorjev, kar ni verjetno.
Če pa bi se vendarle zgodilo, da nihče ne bi dobil 270 glasov, bi o predsedniku glasoval predstavniški dom. In tam imajo večino republikanci ...
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.