
Nekdanji indonezijski predsednik in diktator, 86-letni Mohamed Suharto, umira. Politika so v petek zaradi hudih težav s srcem in pljuči sprejeli v bolnišnico, danes pa se je njegovo stanje močno poslabšalo. Suharto je nezavesten in ima težave z dihanjem, odpovedali so mu notranji organi. Priključen je na naprave, vendar se zdravniki zavedajo, da ga ne bodo mogli več dolgo ohranjati pri življenju.
Suharto je več kot trideset let vodil Indonezijo, s oblasti pa so ga vrgli med azijsko finančno krizo konec 90. letih prejšnjega stoletja. Njegovi nekdanji sodelavci in družina imajo še vedno precejšen vpliv na politično dogajanje in delovanje pravosodnega sistema.
Na oblast je prišel po državnem udaru leta 1965, za katerega so okrivili komunistično partijo. Takoj je začel pregon komunistov, med katerim je bilo po nekaterih ocenah ubitih pol milijona ljudi. V času njegovega vladanja je vojska strah in trepet sejala tudi po delih države, ki so veljali za uporniške. To so bile predvsem province Aceh, Vzhodni Timor in Papua. Prav zato je okoli 20 ljudi pred bolnišnico tudi danes zahtevalo, naj nekdanjega diktatorja postavijo pred sodišče. Nosili pa so tudi šopek rož s sporočilom, Suhartu želimo čim hitrejše okrevanje.
Tožba zoper Suharta
Tožilstvo v Indoneziji je julija lani vložilo tožbo zoper Suharta, v kateri zahteva vrnitev 440 milijonov dolarjev, za kolikor naj bi oškodoval državo. Zahtevalo je tudi plačilo odškodnine v višini več kot milijarde ameriških dolarjev. Gre za denar, ki naj bi bil sprva namenjen financiranju štipendij, vendar pa je bil na koncu porabljen za 'dvomljive namene', je povedal indonezijski tožilec. Zaradi Suhartovega šibkega zdravja so sodni pregon opustili.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.