Prav v Hami pa se spopadajo protestniki in varnostne sile. Priče so slišale strele in videle dim, ki se je dvigoval nad mestom, bilo naj bi tudi nekaj ranjenih, poroča televizija Al Jazeera. Množica ljudi je v sprevodu hodila po ulicah mesta in vzklikala: "Mi smo arabski opazovalci!"
Opazovalci Arabske lige, ki so v ponedeljek prispeli v Sirijo, pa so v torek že obiskali Homs v osrednji Siriji, prav tako žarišče protirežimskih protestov. Del opazovalcev je ostal v mestu. Danes pa se protestniki iz Homsa niso hoteli sestati z opazovalci v prisotnosti vojaškega osebja. Opazovalci so se zato morali umakniti z območja.
V Siriji naj bi sicer opazovalci nadzirali izvajanje mirovnega načrta za končanje devet mesecev trajajočega nasilja nad protestniki, ki je zahtevalo že več kot 5000 življenj.
Dabi je sicer dejal, da je "optimističen" glede opazovalne misije. V pogovoru za današnjo izdajo arabskega časnika Al Hayat je izrazil prepričanje, da bo misija storila korak naprej. Kot je dejal, so sirske oblasti do zdaj pokazale pripravljenost na sodelovanje, in dodal, da vsebine poročila misije ne bodo objavili v javnosti.
Svet od Sirije zahteva sodelovanje z opazovalci
ZDA so medtem Damasku zagrozile z novimi ukrepi, če bi Sirija zavrnila sodelovanje z opazovalci. Kakšne ukrepe imajo v mislih, na ameriškem zunanjem ministrstvu niso pojasnili.
Tudi Rusija je Sirijo danes pozvala, naj opazovalcem omogoči kar največ svobode. Kot je na novinarski konferenci z egiptovskim kolegom Mohamedom Amrom v Moskvi dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov, je Rusija zaskrbljena nad pozivi nekaterih držav sirski opoziciji, naj misije opazovalcev ne jemlje preveč resno, in jih označil kot zelo škodljive in provokativne.
Zagovorniki človekovih pravic sirskemu režimu sicer očitajo, da zavaja opazovalce Arabske lige. Po trditvah Human Rights Watch (HRW) so oblasti na stotine političnih zapornikov premestile v vojaške objekte, do katerih opazovalci nimajo dostopa. Po ocenah enega od častnikov sirskih varnostnih sil naj bi preselili med 400 in 600 zapornikov.
Sarah Leah Whitson, pri HRW pristojna za Bližnji vzhod, je ob tem menila, da mora Arabska liga sirske oblasti prisiliti, da jim dovolijo popoln dostop od vseh ustanov, v katerih so zaprti zaporniki.
Kako bo odločal sudanski general?
Nasprotnikom režima predsednika Bašarja al Asada se zdi sporna izbira vodje opazovalcev. Zaradi sudanskega kljubovanja sodišču za vojne zločine so aktivisti prepričani, da predlagani ukrepi zoper sirsko vlado ne bodo tako strogi. Kritiki namreč menijo, da je nemogoče, da bi sudanski general lahko predlagal strožje zunanje posredovanje, kaj šele mednarodno sodišče zaradi zlorabe človekovih pravic. Arabska liga pa meni, da Dabi prinaša v ekipo opazovalcev izredno pomembne vojaške in diplomatske izkušnje.
Izbira sudanskega generala bi lahko pomenila tudi, da liga noče "odkriti" razlogov, zaradi katerih bi bilo potrebno učinkovitejše posredovanje drugih držav, meni profesor Eric Reeves, ki se ukvarja s preučevanjem Sudana in njegove politike. Pravi, da je pomembno vprašanje, zakaj izbrati nekoga, ki je del vojske, ki je zakrivila točno take zločine, kot jih opazovalci preiskujejo v Siriji. Reeves meni tudi, da je ta poteza smiselna le, če so nameravali prirediti odkrite podatke.
Sirska opozicija sicer noče javno kritizirati opazovalne misije, v katero so vložili veliko upanja. Nekateri pa so izrazili lastno mnenje, in sicer so zaskrbljeni, saj menijo, da sudanski general ne bo želel ali mogel strogo obsoditi Asada.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.