Obrambni minister Avad Ibn Auf je v nagovoru narodu povedal, da je dosedanji predsednik na ’varnem kraju’ in da odslej državo vodi vojaški svet. Ta bo vajeti vodenja države prevzel za dve leti, potem pa bodo sledile splošne volitve.
Prav tako je naznanil, da so razveljavili trenutno ustavo in razglasili trimesečne izredne razmere. V naslednjih 24 urah bodo zaprli tudi zračni prostor, do nadaljnjega bodo zaprti tudi mejni prehodi. Neimenovani viri so za agencijo Reuters povedali, da se Omar Al Bašir trenutno nahaja v predsedniški rezidenci in je 'možno zastražen'. Sin vodje glavne opozicijske stranke v državi pa je za televizijo Al Hadath TV povedal, da je Bašir pridržan s "številnimi voditelji teroristične skupine Muslimanskega bratstva".
Na tisoče ljudi se je že zgrnilo na ulice Kartuma, kjer pozdravljajo padec 30-letnega Baširjevega režima. Tanki so obkolili njegov urad, blokirani so nekateri ključni mostovi, ki vodijo do prestolnice. Protestniki so skandirali 'protibaširske' slogane: "Padel je, zmagali smo." Vojaki na ulicah z dvignjenimi rokami izražajo solidarnost s sudanskim ljudstvom. Ljudje plešejo in pojejo na ulicah ter vzklikajo: "Nova doba, nov narod".
Vojaki so še vedno razporejeni okoli obrambnega ministrstva ter na glavnih cestah in mostovih v prestolnici. Vojaki so vdrli tudi na sedež Baširjevega Islamskega gibanja. Med tem so protestniki napadli uradne prostore sudanske obveščevalno-varnostne službe v vzhodnih mestih Port Sudan in Kassala.
Sudanska obveščevalno-varnostna služba medtem izpušča politične zapornike po vsej državi, je poročala sudanska državna tiskovna agencija Suna.
Protestniki za prehodno civilno vlado
Protestniki z odstavitvijo Baširja niso zadovoljni in nameravajo vztrajati. "Režim je izvedel vojaški udar in pripeljal nazaj iste obraze in iste institucije, proti katerim se je naše ljudstvo uprlo," je v izjavi za javnost sporočilo Zavezništvo za svobodo in spremembe, ki velja za krovno organizacijo protestnikov.
Nekateri protestniku pozivajo k nastanku civilne vlade. Dejali so, da ne bodo sprejeli dejstva, da državo vodi vojska ali Baširjevi pomočniki. Omar Saleh Sennar, višji član Združenja sudanskih strokovnjakov, ene glavnih protestnih skupin, je povedal, da pričakuje, da se bodo z vojaškimi silami pogajali o prenosu moči.
"Sprejeli bomo le prehodno civilno vlado," je povedal za Reuters. Kamal Omar, 38-letni protestnik, pa je povedal, da bodo s tem, kar so začeli, tudi nadaljevali, dokler ne bodo "prevladali".
Od decembra protesti proti predsedniku
Sudan je od 19. decembra lani prizorišče množičnih protestov, ki so se začeli zaradi velike podražitve kruha. Kmalu pa so se sprevrgli v proteste proti predsedniku. Po večmesečnih protestih je februarja Bašir razpustil vlado in za eno leto razglasil izredne razmere v državi. Kljub temu so se protesti nadaljevali.
Bašir je bil obtožen pred Mednarodnim kazenskim sodiščem v Haagu zaradi genocida v sudanski regiji Darfur med uporom, ki se je začel leta 2003 in povzročil smrt približno 300.000 ljudi. Bašir, ki je z udarom na oblast prišel leta 1989, je bil eden afriških predsednikov z najdaljšim stažem.
Kdo so med njegovimi morebitnimi nasledniki?
Imena možnih naslednikov Baširja, ki krožijo, vključujejo obrambnega ministra, nekdanjega vodjo vojaške obveščevalne službe in nekdanjega načelnika generalštaba Emada Al Din Adawija.
Amnesty International:
Po mnenju organizacije Amnesty International bi moral Sudan Baširja predati Mednarodnemu kazenskemu sodišču. Obenem je organizacija pozvala vojaške oblasti, naj zagotovijo, da v izrednih razmerah ne bodo ogrožene državljanske svoboščine. "Prehodne oblasti morajo sprejeti vse potrebne ukrepe za miren prenos oblasti v Sudanu. To pomeni tudi spoštovanje pravic do svobode izražanja in zbiranja," so še navedli v organizaciji.
Tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres je danes izrazil željo, da bi prenos oblasti v Sudanu upošteval demokratične težnje ljudi.
Po mnenju Afriške unije vojaški prevzem oblasti ni ustrezen odgovor na težnje Sudancev. Razmere v Sudanu bo zdaj preučil svet za mir in varnost Afriške unije ter sprejel ustrezne odločitve, je napovedal predsednik komisije Afriške unije Moussa Faki. Hkrati se je zavzel za mirno in zadržano ravnanje oblasti ter k spoštovanju pravic tako domačih kot tujih državljanov ter zasebne lastnine. Vse vpletene strani pa je pozval k dialogu.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.