Tujina

Študenti zavzeli baziliko svetega Marka

Rim, 26. 11. 2010 17.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Italijanski študentje vztrajajo na ulicah, saj se ne strinjajo z izobraževalno reformo premierja Berlusconija. Burne razprave potekajo tudi v parlamentu.

Vlada Silvia Berlusconija namerava do leta 2013 izobraževalni proračun znižati za devet milijard evrov, poleg tega pa bodo v izobraževalnem sistemu ukinili 130.000 delovnih mest. Z reformo bodo tudi združili več manjših izobraževalnih ustanov in v uprave univerz nastavili zunanje menedžerje. Samo v naslednjem letu namerava vlada z reformo prihraniti 700 milijonov evrov.

Študentje so se danes spet zbrali na italijanskih ulicah, kjer protestirajo proti izobraževalni reformi vlade premierja Silvia Berlusconija.

V Benetkah je več deset študentov med drugim splezalo na glavni balkon bazilike svetega Marka, od koder so vzklikali protivladne slogane. Pod balkonom pa so se zbrali turisti, ki so dogodek fotografirali. Študentje so že v četrtek zavzeli rimski Kolosej in znameniti poševni stolp v Pisi.

Sicer pa so protesti tudi danes potekali v več italijanskih mestih. V Firencah so morali zaradi protestov odpovedati napovedano otvoritev akademskega leta. V Messini so študentje splezali na stolp katedrale.

Burne razprave v parlamentu

Razdeljena vladajoča koalicija premierja Berlusconija se je medtem zbrala v parlamentu, kjer so razpravljali o reformi, ki povzroča vse več težav. Pri glasovanju o nekaterih delih reforme je Berlusconijeva vlada že v četrtek utrpela poraz, saj je bil glas opozicije glasnejši.

Včeraj v Rimu
Včeraj v Rimu FOTO: Reuters

Italijanski študenti so proti napovedovanim reformam protestirali že 17. novembra, takrat je po ulicah italijanskih mest Milano, Rim, Firence in Palermo potekalo več kot 100 protestov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

italijanistka
27. 11. 2010 09.32
Trenutno obiskujem univerzo v Rimu, zaradi demonstracij se ogromno predmetov ne izvaja in to prav zaradi šolske reforme, katera je najbolj prizadela profesorje in študente same...
bleem
27. 11. 2010 01.23
Vlada Silvia Berlusconija namerava do leta 2013 izobraževalni proračun znižati za devet milijard evrov. vrjetno nad to reformo. 9 milijard evror je več kot slovenski proračun ... :D
selector
26. 11. 2010 23.14
Veste. Kapita listi pomeni, če razčleniš. Capito = Glavni List = Lista. Torej glavni na listi oz. plačilni listi. Kapitalist je tisti, ki je v preteklosti zaslužil največ in ko je to dosegel je prevzel državno združenje za katero je delal posel (to je lahko seveda dosegel z lastno produktivnostjo ali koruptivnostjo, vse ostalo pa je zgodovina). Ko je to storil je začel zniževati plače in privilegije tistim, ki bi ga lahko ogrozili pri njegovem primatu (seveda je pred tem vse te koristi tudi sam užival, zato je lahko pridobil primerno izobrazbo in veljavo v tedanji družbi). Ker smo vsi ljudje približno enako sposobni je potrebno na umeten način, ki se mu reče recimo dostop do finančnih sredstev ali denarja, ki je pogoj za kao preživetje ali neki kvazi "družbeni status", omejiti. In to se sedaj dogaja. Če omejijo dostop do izobraževalnih institucij si v bistvu sami kapitalisti kopljejo jamo. Bolje je izobraziti človeka, da je birokrat, kot pa da ti bo, če mu bo država dala premalo preko sociale razbil državo in naredil revolucijo...
selector
26. 11. 2010 23.10
Veste. Kapita list pomeni, če razčleniš. Capito = Glavni List = Lista. Torej glavni na listi oz. plačilni listi. Kapitalist je tisti, ki je v preteklosti zaslužil največ in ko je to dosegel je prevzel državno združenje za katero je delal posel (to je lahko seveda dosegel z lastno produktivnostjo ali koruptivnostjo, vse ostalo pa je zgodovina). Ko je to storil je začel zniževati plače in privilegije tistim, ki bi ga lahko ogrozili pri njegovem primatu (seveda je pred tem vse te koristi tudi sam užival, zato je lahko pridobil primerno izobrazbo in veljavo v tedanji družbi). Ker smo vsi ljudje približno enako sposobni je potrebno na umeten način, ki se mu reče recimo dostop do finančnih sredstev ali denarja, ki je pogoj za kao preživetje ali neki kvazi "družbeni status", omejiti. In to se sedaj dogaja. Če omejijo dostop do izobraževalnih institucij si v bistvu sami kapitalisti kopljejo jamo. Bolje je izobraziti človeka, da je birokrat, kot pa da ti bo, če mu bo država dala premalo preko sociale razbil državo in naredil revolucijo...
Frenchy
26. 11. 2010 20.34
To je spet kr en clanek, saj sploh ne pise nad katerim delom izobrazevalne reforme se jezijo. P.S. Prvi