Avstrijske oblasti so v eni od kitajskih restavracij v Gradcu odkrile mlečni izdelek, ki je vseboval prevelike vrednosti melamina. Lastnik lokala, ki trdi, da je napitek kupil za lastno uporabo, je kupoval v kitajski trgovini na Dunaju, kjer so avstrijske službe za nadzor prehrambenih izdelkov prav tako opravile nadzor in ugotovile, da razen omenjenega napitka niso prodajali spornih izdelkov. Mlečni napitek so medtem že umaknili iz prodaje.
Po izbruhu afere z okuženim mlekom na Kitajskem je Avstrija začela izvajati poostren nadzor nad prehrambenimi izdelki. Do zdaj so jih pregledali 184 – čokolado, piškote, jušne osnove in mešanice za peko – ; pri 107 niso odkrili ničesar spornega, na rezultate ostalih pa še čakajo. Ob tem je Ulrich Herzog z ministrstva za zdravje dejal, da s pregledi ne bodo več veliko odkrili, poudaril pa je tudi, da za odrasle ti izdelki ne predstavljajo nevarnosti.
Tudi v nemški zvezni deželi Baden-Württemberg so se v trgovinah pojavili bomboni iz Kitajske, ki vsebujejo omenjeno kemikalijo. Kot je pojasnil nemški minister za trgovino Peter Hauk, so v mestih Karlsruhe in Göppingen v azijskih trgovinah zasegli zavojčke bombonov znamke White Rabbit in White Rabbit Chocolate.
Tudi v Sloveniji poostren nadzor
Tudi v Sloveniji od mlečne afere na Kitajskem velja poostren nadzor. Kot so sporočili z Zdravstvenega inšpektorata RS, pregledajo, vzorčijo in zadržijo na meji vse pošiljke z mlekom in mlečnimi izdelki, dodatno pa preverjajo živila, ki so že na trgu, in v njih ugotavljajo raven melamina v njih. Po dozdajšnjih testiranjih tovrstnih živil pri nas niso odkrili.
V akcijo pa je stopila tudi Veterinarska uprava RS, ki izvaja poseben nadzor na področju živil živalskega izvora kot del zaščitnih ukrepov glede preprečevanja uporabe mleka, mlečnih izdelkov in sestavljenih proizvodov, ki vsebujejo ali pa bi lahko vsebovali mleko iz Kitajske z melaminom. Tako izvajajo tudi kontrolne preglede v proizvodnji živil živalskega izvora, dodatne preglede pa opravljajo na mejnih veterinarskih postajah.
Prepoved za Nestle v Tajvanu
Tajvanski minister za zdravje Jeh Ching-Chuan je medtem danes prepovedal prodajo šestih mlečnih proizvodov švicarskega prehrambenega giganta Nestle, saj so vsebovali melamin. Kot je pojasnil, so testi na proizvodih, ki so bili proizvedeni v obratu Nestleja v kitajski provinci Heilongjiang, pokazali majhne vrednosti melamina in so jih zato umaknili s trgovskih polic. Nestlejevi proizvodi so se tako pridružili na Tajvanu naraščajočemu seznamu spornih mlečnih proizvodov iz Kitajske, ki vključujejo mleko, smetano v prahu, instantno kavo, juhe in slaščice. Tajvan je sicer prepovedal uvoz vseh kitajskih mlečnih izdelkov, za že uvožene pa odredil testiranje na melamin.
Tožba zaskrbljenih staršev
Starši enega od dojenčkov, ki je zbolel zaradi melamina v mleku, so se odločili za tožbo kitajske mlekarne, ki se je znašla v središču mlečne afere. Zahtevajo odškodnino v višini 22.000 dolarjev oziroma nekaj manj kot 16.000 evrov, kar pa bi se še lahko dvignilo zaradi še trajajočega zdravljenja. Kitajska oblast je bolnišnice pozvala, naj dojenčke zdravijo brezplačno, a ta otrok je zbolel pred 12. septembrom, ko je afera prišla v javnost, zato ni imel zagotovljenega brezplačnega zdravljenja.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.