Boris Berezovski je mrtev. Kontroverzni ruski bogataš je bil za nekatere pokvarjen goljuf, za druge žrtev ruskega predsednika Vladimirja Putina, čigar goreč kritik je bil.
Uradno vzrok njegove smrti še ni znan, so pa zelo aktualne teorije zarote. Berezovski je bil namreč s Putinom na bojni nogi že dolgo. Iz prostovoljnega izgnanstva v Londonu, kjer je dobil politični azil, je ruskega predsednika kritiziral zaradi ustavnih sprememb. Putinov režim je trdil, da je Berezovski, ki je obogatel z uvozom avtomobilov, goljuf. V odsotnosti je bil celo dvakrat obsojen.
Zdaj ko je mrtev, mnogi menijo, da za njegovo smrtjo stojijo Putinovi sodelavci. Preiskovalci do zdaj dokazov, ki bi nakazovali na strup ali radioaktivne elemente, v stanovanju Berezovskega niso našli, a mnogi menijo, da to še ne pomeni, da ruski obveščevalci, ki so nekoč veljali za mojstre vohunjenja in likvidacije političnih nasprotnikov, niso "poskrbeli" tudi za Berezovskega.
Navsezadnje so takšne ali drugačne nesreče ljudi, ki so si drznili javno kritizirati Putina, doletele že večkrat.
Litvinenko je v londonskem hotelu Millenium pil čaj, v tej skodelici pa so pozneje našli sledi polonija. Pred smrtjo je delal kot pisatelj in novinar, njegovo delo pa je financiral prav Berezovski.
Preden je zaradi posledic zastrupitve umrl, je za svoj umor obtožil Putina. Zanimivo je, da je tik pred smrtjo preiskoval smrt še ene Putinove nasprotnice, Ane Politkovske.
Ana Politkovska je umrla, stara 48 let. Znana je bila po tekstih, ki so kritično obravnavali Kremelj in Putina. Preiskovala je zločine med čečensko vojno in korupcijo na ruskem notranjem ministrstvu. Potem ko je bila ustreljena Politkovska, se je zgodilo še več napadov na njene kolege, prav tako novinarje pri oblasti nenaklonjenem časopisu Nova Gazeta.
Za Putinovega sovražnika številka ena je dolgo veljal danes 49-letni Mihail Hodorkovski. Nekoč najbogatejši Rus ima zdaj stalno prebivališče v zaporu, od Moskve oddaljenem približno 700 kilometrov.
Nekoč prvi mož energetskega giganta Jukos je bil leta 2003 aretiran v spektakularni akciji. Med drugim je bil obtožen, da je podjetju ukradel 218 ton nafte in jo prodal po zasebnih kanalih.
Hodorkovski je svojo zgodbo opisal v knjigi. Prepričan je, da je bil proces proti njemu politično motiviran. Zavzemal se je namreč za prihod tujih investitorjev v Rusijo, Putin pa mu je očital, da v najpomembnejši ruski sektor spušča Američane.
Med tistimi, ki so se pred Putinovo jezo raje umaknili v tujino, je ruski oligarh Aleksander Lebedev, ki je tako kot večina drugih ruskih oligarhov obogatel po zlomu Sovjetske zveze. A ne z energetskimi posli, ampak s finančnimi.
Z dobičkom je med drugim ustanovil časopis Nova Gazeta, financiral je ruskega blogerja Alekseja Navalnega in kupil lastniške deleže v štirih britanskih časopisih, med drugim v Independentu. Leta 2012 je dokončno zapustil Rusijo, saj se je bal posledic, ki bi ga lahko doletele, ko ga je Putin obtožil, da je "glavni financer opozicije".
Z umetnostjo so se Putina lotile članice zasedbe Pussy Riot, ki so v katedrali nastopile s svojo "molitvijo". Želele so opozoriti na (pre)tesno vez med Kremljem in rusko pravoslavno cerkvijo, prislužile pa so si prisilno delo oziroma zapor.
Sodišče in oblast, s predsednikom Vladimirjem Putinom na čelu, so obtožile "srednjeveške inkvizicije" in "stalinistične represije". Putin je javno dejal, da bi morala biti kazen mila, predvsem potem ko je ugotovil, da primer budno spremlja mednarodna javnost.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.