Tujina

Strokovnjak ZN: Assange je bil žrtev psihičnega mučenja

London/Ženeva, 31. 05. 2019 13.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
V.Š. / STA
Komentarji
4

Ustanovitelj Wikileaksa Julian Assange je bil žrtev trajnega psihičnega mučenja, je zatrdil strokovnjak Združenih narodov Nils Melzer. Ob tem je ZDA, Veliki Britaniji, Ekvadorju in Švedski očital skupinski pregon ustanovitelja Wikileaksa.

Posebni poročevalec ZN za mučenje in drugo kruto ravnanje Nils Melzer je še posvaril, da Julian Assangeu grozi smrtna kazen, če bo London dovolil izročitev v ZDA.

Melzer je obiskal Avstralca v zaporu v Londonu v začetku meseca. Skrajno sovražno okolje, ki mu je bil Assange podvržen več let, je po besedah Melzerja pustilo resen pečat na njegovem zdravju. "Poleg telesnih bolečin je Assange kazal tudi simptome, ki se pojavijo po dolgotrajni izpostavitvi psihičnemu mučenju, med drugim zelo visoke stopnje stresa, kronično tesnobo in izjemno psihološko travmo," je dodal.

Julian Assange na sodišču
Julian Assange na sodišču FOTO: AP

Na obisku v Londonu sta Melzerja spremljala tudi medicinska strokovnjaka, ki se ukvarjata predvsem z žrtvami mučenja. Po pregledu Assangea sta našla dovolj dokazov, da je bil namenoma več let izpostavljen resnim oblikam krutega, nehumanega in poniževalnega ravnanja ali kaznovanja.

"Skupne posledice se lahko opiše le kot psihično mučenje," je še v izjavi povedal Melzer.

Ob tem je posvaril, da bi lahko v ZDA kršili človekove pravice Assangea. Med drugim bi ga lahko mučili ter mu okrnili pravici do svobode govora in pravičnega sojenja. Glede na ameriške obtožnice bi lahko ustanovitelja Wikileaksa doletela kazen v višini do 175 let v zaporu ali celo smrtna kazen.

Britansko sodišče je ta teden preložilo zaslišanje Assangea zaradi njegovega slabega zdravstvenega stanja na 12. junij. Zaslišanje je bilo sprva napovedano za četrtek.

Prihodnje zaslišanje bi lahko potekalo v zaporu Belmarsh, kjer ustanovitelj Wikileaksa prestaja skoraj enoletno zaporno kazen, ker je kršil določila pogojnega izpusta. Leta 2012 je bil namreč po aretaciji zaradi obtožb posilstva na Švedskem izpuščen na prostost, a se je potem izognil odločanju o izročitvi s pobegom na ekvadorsko veleposlaništvo v Londonu.

Ustanovitelja Wikileaksa so v okviru obravnave ameriške zahteve za njegovo izročitev prvič zaslišali v začetku maja. Tedaj je povedal, da nasprotuje svoji izročitvi ZDA.

ZDA so ga sprva obtožile zgolj zarote z ameriško žvižgačko Chelsea Manning pri vlomu v računalnike ameriške vlade. Kasneje so obtožnico razširili še za 17 točk, med drugim so ga obtožili vohunstva, ker je objavil zaupne dokumente Pentagona in State Departmenta. Če bo obtožen v vseh 18 točkah, bi ga lahko obsodili na 175 let zapora.

Medtem je tudi švedsko tožilstvo znova uvedlo preliminarno preiskavo proti Assangeu zaradi domnevnega posilstva. Avstralec se je leta 2012 na ekvadorsko veleposlaništvo v Veliki Britaniji zatekel ravno v izogib izročitvi Švedski, kjer so ga preiskovali zaradi obtožb posilstva. Ekvadorske oblasti so ga 11. aprila predale britanskim oblastem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik113189
01. 06. 2019 10.20
+4
To kar počne politika Assangu, je v bistvu napad na svobod tiska in če uspe, bomo vsi na svetu oškodovani. Posledično ne bo več kvalitetnega novinarstva, ne resnice v medijih, laž in prevara bosta dobila na široko odprta vrata. Gotovo je Assange postal povsem druga oseba ( in brez dvoma zelo težaven), poznamo iz psihologije koliko časa mučitelj potrebuje, da žrtev popolnoma popolnoma spremeni. Če je kdo v resnici že odslužil kazen ( brez vsake obsodbe) je to gotovo on. Zaprt v samici, stalno pod kamero, strokovnjaki za obtoževanje pa kar tekmujejo kaj vse bi mu naprtili. Kdor je kdaj padel v sodne mline razume, da iz te zgodbe ne moreš izstopiti brez poškodb pa čeprav nedolžen kot angel. Država je dolžna svoje tajne zaščititi in če jih hekerji razkrijejo je to tudi dobro, vsaj poznajo varnostne luknje, je to preizkus sistema. Sama je kriva za razkritja in že star pregovor pravi da je izraz nemoči in nesposobnosti če napadaš prinašalca sporočila. Če pa najemniške vojske brezvestno ubijajo nedolžne žrtve z blagoslovom države, politike, potem je to posnetek, ki absolutno mora v javnost. Razkrivanje zločinov raznih politikov pa je nujno, če res želimo pravičnejši svet, napad na svobodo tiska pa je prva stopnica na poti do pekla..
BUONcaffee
31. 05. 2019 15.39
+9
Dokaz kako EU in ZDA nista demokratični. Kruto je ta da so človeku kršene človekove pravice.
nikhrast
01. 06. 2019 09.56
-6
To nima veze z demokracijo. Saj večina prijateljev in sodelavcev Assanga tudi ne podpira, neprijazen je, sebičnež..., si bral njihove komentarje.
muci007
25. 11. 2019 14.28
+2