
Danes je najbolj "strašen" dan. Petek 13. namreč. Če spadate med vraževerne ali celo trpite za paraskavedekatriafobij, potem ste se na ta dan najbrž dobro pripravili – vzeli dopust in boste večino dneva preživeli doma, na varnem.
Strahovi, povezani s petkom 13., naj bi bili sicer zelo stari, čeprav natančnega pojasnila, kdaj so se ljudje tega dneva začeli bati, ni. A po mnenju nekaterih se je skupaj z izvirnim grehom, tudi strah pred petkom 13. začel v Edenskem vrtu, kjer naj bi Eva Adamu sadež prepovedanega drevesa ponudila prav na ta dan.
Ko gre za Biblijo, pa to menda še ni vse! Na petek, 13., naj bi se tudi začel vesoljni potop, prav tako naj bi bil na ta dan uničen Salomonov stolp, Bog naj bi na petek 13. gradbincem Babilonskega stolpa zavezal jezike, ker je bil Jezus usmrčen na petek, pa naj bi bila tudi precejšnja verjetnost, da je bil to prav petek 13.
Tistih, ki menijo, da je zloglasnost petku 13. dodalo prav krščanstvo, je precej. Kot pravijo, so bili petki pred tem veseli dnevi. Ime dneva naj bi bilo namreč povezano z imeni boginj seksa, plodnosti in zakona. Kasneje pa se je to spremenilo, v Rimu so na primer ob petkih izvajali usmrtitve.
Tisti, ki se bojijo petka 13., pa dokaze za strah iščejo tudi v bližnji zgodovini, kjer sicer res najdemo nekaj odmevnih dogodkov, ki so se zgodili na petek 13., pomenili pa niso nič dobrega.
– 13. oktobra 1307 so vojaki francoskega kralja Filipa IV. napadli domove vitezov templjarjev. Kralj jih je obtoževal zarote, na stotine jih je vojska mučila, da bi pridobila priznanje, na stotine jih je na koncu tudi umrlo.
– 13. avgust 1521 je pomenil konec imperija Aztekov.
– 13. novembra 1789 je Benjamin Franklin napisal stavek: "Nič ni gotovo. Razen smrti in davkov."
– 13. septembra 1940 je pet nemških bomb zadelo Buckinghamsko palačo v Veliki Britaniji.
– 13. junija 1952 je švedsko vojaško letalo DC-3 izginilo nad mednarodnimi vodami Baltskega morja. Zgodila se je afera Catalina, saj so sovjetske sile sestrelile dve letali, ki sta prihiteli na pomoč. Leta 1991 so sovjetske letalske sile priznale, da so takrat sestrelile tudi DC-3, na krovu katerega je bilo osem ljudi.
– 13. marca 1964 je bila umorjena Kitty Genovese. Dogodek je šokiral svet, saj naj bi njene krike dolgo poslušala vsa okolica, približno 20 naj bi bilo celo prič, a ukrepal ni nihče. Znanstveniki so reakcijo opazovalcev kasneje opisali kot psihološki fenomen in ga poimenovali sindrom Kitty Genovese.
– 13. novembra 1970 je v hudem deževju na jugu Azije umrlo okoli 300.000 ljudi, nastale so poplave, ki so v delti Gangesa vzele milijon življenj.
– 13. oktobra 1972 je v Andih strmoglavilo letalo z urugvajskimi igralci ragbija. Da bi preživeli, so jedli meso umrlih potnikov.
– 13. oktober 1972. Istega dne je strmoglavilo še eno letalo. Aeroflot II-62 je s 176 potniki na krovu letel iz Pariza v Moskvo. Tretji poskus pristanka v slabem vremenu se je končal s tragedijo, v kateri so umrli vsi na krovu.
– 13. januarja 1989 je virus, pomenljivo poimenovan petek 13., okužil na stotine IBM-ovih računalnikov v Veliki Britaniji. Škoda je bila velika, svet pa se je prvič zavedel nevarnosti računalniških virusov.
– 13. oktobra 1989 je industrijski indeks Dow Jones doživel drugi največji padec v svoji takratni zgodovini.
– 13. marca 1992 je Turčijo prizadel potres, v katerem je umrlo okoli 500 ljudi, 2000 je bilo poškodovanih.
- 13. januarja 2012 je prišlo do nesreče velike potniške ladje Costa Concordia.
Čeprav je Hollywood v petku trinajstem našel vir navdiha za nešteto grozljivk, je ta dan pogosto zaznamoval tudi svet slavnih in bogatih. Al Capone je bil aretiran in obsojen na petek 13., na petek 13. je bil umorjen raper Tupac Shakur, na ta dan pa je umrl tudi kralj svinga Benny Goodman.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.