V bližini pakistanske prestolnice Islamabad je strmoglavilo potniško letalo s 152 ljudmi na krovu, ki je letelo iz Karačija. "Na letalu je bilo 146 potnikov in šest članov posadke," je dejal predstavnik agencije za civilno letalstvo Mubarik Šah. Med potniki je bilo 110 moških, 29 žensk, pet otrok in dva dojenčka. Dva moška sta bila ameriška državljana.
Letalo airbus 321 je bilo last zasebne pakistanske letalske družbe Airblue, nesreča pa se je zgodila na hribovitem območju za mošejo Šah Faisal, kar je reševalcem še dodatno oteževalo delo, saj so si morali zaradi nedostopnega terena pot do tja utirati peš. Na pomoč jim je priskočila tudi vojska, ki je na kraj nesreče poslala tri helikopterje in številne vojake.
Letalo je iz Karačija vzletelo nekaj pred 8. uro po lokalnem času, nato pa le nekaj minut pred pristankom izgubilo zvezo s kontrolnim stolpom. Očividci so povedali, da je letelo zelo nizko, potem pa strmoglavilo le osem kilometrov od letališča. ''Deževalo je. Iz okna svoje pisarne sem videl letalo, ki je letelo zelo nizko,'' je povedal očividec Khadim Husain.
''Sprašujevala sem se, zakaj ne leti višje, saj je letelo proti hribom. Potem, v roku treh ali štirih minut, sem slišala glasno eksplozijo,'' je opisala novinarka Anjum Rahman.
Preživelih ni
Po poročanju CNN je notranji minister sprva povedal, da so našli osem preživelih, ki so jih odpeljali v bolnišnico, a je predsednik razvojne agencije Imtiaz Elahi pozneje sporočil, da so bili podatki napačni. "Dogodek je srce parajoč. Gre za veliko tragedijo, a z bolečino vam lahko potrdim, da preživelih ni,“ je povedal.
"Trupla so močno opečena in iznakažena. Tudi letalo je popolnoma uničeno. Razbitine so letele daleč naokoli. Nekateri deli letala še vedno gorijo. Zgorelo je tudi nekaj dreves,'' pa je s kraja nesreče povedal novinar.
Reševalci so vsa trupla že našli, zoglenele posmrtne ostanke pa so s helikopterjem prepeljali v mesto. 'Našli smo zelo malo nedotaknjenih trupel. Pravzaprav zbiramo dele teles in jih spravljamo v vrečke,'' je povedal eden od policistov.
Vzrok za nesrečo slabo vreme?
Preiskava o vzroku nesreče že teče, prav tako so že našli črni skrinjici.
V Islamabadu imajo že nekaj dni monsunski dež in gosto meglo, kar bi lahko bil eden od razlogov za strmoglavljenje letala, čeprav tega uradno ni potrdil še nihče.
Predstavnik letalske družbe Airblue Raheel Ahmed je povedal, da letalo ni bilo staro in je bilo tehnično brezhibno. ''Staro je bilo od osem do deset let, kar z vidika letalskih standardov ni tako staro. Redno je bilo vzdrževano. Preiskava bo pokazala, kaj se je zares zgodilo," je dejal.
Tudi pilot Pervez Iqbal Chauhdary je bil eden najboljših v omenjeni letalski družbi. Za seboj je imel 35 let izkušenj in več kot 25.000 ur letenja.
Srečen, da je ostal doma
Usoden let je zamudilo 12 ljudi. Na krovu bi moral biti tudi direktor ene od pakistanskih bank. Kot je povedal v razgovoru za CNN, je pakistanska banka v soboto sprejela neke nove zakone, zato se je odločil, da bo danes raje ostal v službi in se na pot odpravil jutri. Kot je povedal, je močno deževalo, prav tako pozna omenjeno pot in ve, da je nad hribovjem, ki se dviguje pred letališčem, slaba vidljivost. Po njegovih besedah je treba tam mimo hitro leteti in nato pristati.
Srečnež je povedal, da ga je o nesreči obvestila policija, ki je zjutraj poklicala domov in njegove domače želela obvestiti o nesreči. Ker njegova tajnica ni odpovedala leta, so ga imeli namreč še vedno na seznamu potnikov. Kot je povedal, internet zaradi dežja nekaj dni ni delal, zato njegovi tajnici ni uspelo preklicati letalske vozovnice.
Še vedno ne more verjeti, kaj se je pravzaprav zgodilo. ''Tresem se in ne morem trezno misliti,'' je povedal.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.