Na meji med Severno in Južno Korejo je prišlo do strelskega incidenta, so sporočili iz Seula. Severnokorejski vojaki so na demilitariziranem območju proti jugu izstrelili več strelov, južnokorejski vojaki pa so odgovorili. V Seulu sicer menijo, da do incidenta ni prišlo namerno.
Strelski incident na južnokorejski strani ni terjal žrtev, so še sporočili.
Severna in Južna Koreja sta tehnično še vedno v vojni, saj se je korejska vojna leta 1953 končala s premirjem in ne z mirovnim sporazumom. Demilitarizirano območje pa je kljub svojemu imenu eno najbolj zastraženih in vojaško utrjenih območij na Zemlji, posejano s številnimi minskimi polji in rezilno žico.
To je bil prvi strelski incident na meji na Korejskem polotoku v zadnjih petih letih. Do njega je prišlo le dan po poročanju severnokorejskih medijev o prvem javnem nastopu voditelja Kim Jong-una po treh tednih njegove skrivnostne odsotnosti. To je sprožilo ugibanja o njegovem zdravstvenem stanju, celo o tem, ali je še živ, s tem pa so se krepila tudi ugibanja o politični stabilnosti v tej izolirani komunistični državi.
Trump o vrnitvi Kim Džong Una: Vesel sem, da je dobro
Ameriški predsednik Donald Trump pa je medtem na Twitterju objavil, da ga veseli, da se je severnokorejski voditelj znova pojavil v javnosti in da je videti zdrav. "Vesel sem, da je nazaj in da je dobro," je zapisal Trump.
Severnokorejski mediji so v petek poročali o prvem javnem nastopu Kima po treh tednih njegove skrivnostne odsotnosti. Glede na poročanje severnokorejske televizije je odprl tovarno gnojila v kraju Sunchon severno od Pjongjanga, kadil in se veselo smejal.
Njegova odsotnost tudi na slovesnostih ob rojstnem dnevu njegovega pokojnega dedka in ustanovitelja države Kim Il Sunga 15. aprila je sprožila številna ugibanja o njegovem zdravstvenem stanju, celo o tem, ali je sploh še živ. s tem pa so se krepila tudi ugibanja o politični stabilnosti v tej izolirani komunistični državi in posledicah za prihodnje odnose na Korejskem polotoku in z ZDA.
Ta odsotnost je vzbujala še dodatno negotovost glede pogovorov med ZDA in Severno Korejo glede spornega severnokorejskega jedrskega orožja. Ti pogovori so sicer že nekaj časa zamrznjeni, kljub trem srečanjem Trumpa in Kima.
Pred ponovnim nastopom Kima v javnosti je ameriški državni sekretar Mike Pompeo aprila izrazil upanje, da bi dogovor s Pjongjangom lahko vendarle dosegli. "Še vedno upamo, da bomo našli pot do rešitve na pogajanjih in dosegli rezultat, ki bo dober za Američane, Severne Korejce in cel svet," je tedaj dejal Pompeo.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.