Srditi napadi med uporniki in Gadafiju zvestimi vojaškimi enotami se kar vrstijo. Režim dosledno demantira vse navedbe upornikov o tem, katera mesta so osvojili.
Libijske oborožene sile, zveste polkovniku Moamerju Gadafiju, so sprožile protiofenzivo, s katero si prizadevajo ponovno osvojiti tri mesta, ki so jih zasedli uporniki.
Gadafijeva vojska, podprta s tanki, artilerijo, lovskimi letali in helikopterji, je napadla mesti Zavijo in Misrato v neposredni bližini Tripolija. Spopadi potekajo tudi v bližini naftnega pristanišča v Ras Lanufu, ki leži 660 kilometrov vzhodno od prestolnice.
Iz Misrate prihajajo poročila o silovitih spopadih med Gadafijevimi podporniki in uporniki, zaradi česar iz mesta že opozarjajo, da se obeta nov "pokol", če mednarodna skupnost ne bo posredovala. Po zadnjih podatkih naj bi uporniki odbili napad na mesto. V spopadih je po podatkih bolnišničnega zdravnika iz Misrate umrlo najmanj 18 ljudi, veliko število pa je ranjenih.
Sporočila upornikov, da so ''uspeli ubraniti mesto,''' prihajajo tudi iz Zavije.
Uporniki so se danes po spopadih umaknili iz kraja Bin Džavad, ki leži med Ras Lanufom in Gadafijevim rojstnim mestom Sirta. Kot je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal predstavnik upornikov, so se umaknili nazaj v Ras Lanuf, ki ostaja njihova "prva linija obrambe". Fotogalerijo iz bližine Bin Džavada si lahko ogledate tukaj:
Alnavfalija, Sirti najbližje mesto, ki je pod nadzorom upornikov, se nahaja 120 kilometrov stran od Gadafijevega rojstnega kraja. Častnik uporniške vojske polkovnik Lamin Abdelvahab ocenjuje, da je v Sirti na Gadafijevi strani okoli 20.000 bojevnikov iz Gadafijevega plemena, med njimi štiri brigade, ki jim poveljuje Saad Gadafi, tretji sin libijskega samodržca.
V samem Ras Lanufu, ki leži kakih 600 kilometrov vzhodno od Tripolija, za zdaj ni uličnih borb, so pa položaje upornikov napadla Gadafijeva letala in helikopterji. Uporniki pa so tudi zanikali, da bi Gadafijeve sile zavzele to mesto, kot je to poročala državna televizija.
Libijska državna televizija je sicer prikazovala posnetke množice, ki slavi na Zelenem trgu v Tripoliju. Veselili so se ravno zaradi poročanj o uspehih Gadafijevih sil. In kljub temu da je bilo v mestu slišati streljanje in sirene reševalnih vozil, je vladni predstavnik Mussa Ibrahim zanikal, da v prestolnici potekajo spopadi. "Zagotavljam vam, zagotavljam vam, zagotavljam vam, zagotavljam vam, da v Tripoliju ni spopadov,“ je dejal. "Vse je varno. Tripoli v celoti nadzorujemo. To kar slišite, so streli veselja. Ljudje so na ulicah, plešejo na trgu," je dejal.
Ashtonova pošilja v Libijo posebno ekipo
V Libijo pa je danes visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton napotila skupino strokovnjakov, ki naj bi na terenu ugotovili, kako potekajo humanitarna prizadevanja in evakuacija beguncev. Ocenili naj bi tudi, kaj se še da izboljšati.
Francoski zunanji minister Alain Juppe je danes v Kairu ostro kritiziral "kriminalno norost" libijskega voditelja Moamerja Gadafija v boju proti upornikom. Francija je tudi pozdravila oblikovanje "narodnega sveta" upornikov in podprla njihove cilje. A hkrati je Juppe opozoril, da bi imela tuja vojaška intervencija v Libiji ''absolutno negativne posledice''.
Uporniki zavrnili pogovore z Britanci
Diplomatsko misijo je sicer v Libijo poslala tudi Velika Britanija. Kot je danes potrdil britanski obrambni sekretar Liam Fox, so v Bengazi na vzhod države poslali "majhno skupino diplomatov", da bi navezali stik z uporniki.
Po navedbah britanskih medijev je bil v skupini en britanski diplomat in več pripadnikov posebnih enot, ki so skrbeli za njegovo varnost. Toda ob stiku so jih pripadniki upornikov zajeli.
Britanski Sunday Times je poročal, da so uporniki proti režimu Moamerja Gadafija zajeli skupino pripadnikov posebnih britanskih sil, ki so spremljali enega britanskih diplomatov. Toda Fox tega ni želel komentirati. Je pa poudaril, da je položaj zelo težak in da je v Libiji več skupin upornikov, ki so si med seboj različne.
''Radi bi prišli do jasnejšega uvida, kakšna je na terenu dinamika med različnimi skupinami upornikov, da bi lahko z njimi bolje sodelovali in tako pripomogli k padcu Gadafijevega režima, k tranziciji v smeri večje stabilnosti v Libiji in naposled k vladi, ki bi bolje zastopala svoje državljane,'' je izjavil Fox.
Po podatkih upornikov so ti zajeli osem imetnikov britanskih diplomatskih potnih listov.
Eden od upornikov je dejal: ''Če je to uradna delegacija, kako to, da je prišla s helikopterjem? Zakaj se niso najavili, da prihajajo in zaprosili za dovoljenje za pristanek na letališču? Obstajajo pravila za tovrstne reči.''
"Ne vemo, kakšni so nameni njihove misije. Zavrnili smo vsakršne pogovore z njimi, glede na način, kako so vstopili v državo," je v Bengaziju dejal tiskovni predstavnik Narodnega sveta Abdul Hafiz Ghoka.
Britansko zunanje ministrstvo je medtem sporočilo, da je ''manjša skupina diplomatov, ki je v Libiji naletela na težave, že zapustila državo''.
Gadafija preiskava ne moti
Medtem je Gadafi za nedeljsko izdajo francoskega časnika Le Journal du Dimanche dejal, da se ne brani preiskav Združenih narodov ali Afriške unije o nasilju v državi in jih pozdravlja. "Najprej bi želel, da bi preiskovalna komisija ZN in Afriške unije prišla sem v Libijo," je dejal. "In pustili jih bomo, da bodo delali nemoteno," je dejal.
Gadafi je sicer v pogovoru za francoski časnik ponovil, da za uporom stoji teroristična mreža Al Kaida in mladi, ki so pod vplivom drog, Zahod pa da ga v tem boju proti teroristom pušča samega. Zanikal pa je, da bi njegove sile bombardirale civiliste.
Na vprašanje, kako gleda na prizadevanja britanskega premierja Davida Camerona in drugih zahodnih sil, da mu zamrznejo premoženje, pa se je odzval z ogorčenjem. "Izzivam Camerona in vse druge, naj mi pokažejo samo en libijski dinar, ki je moj v kaki tuji banki. Živim v šotoru. Nimam rad denarja tako kot on," je dejal.
Gadafi je zatrdil, da nima nobenega namena zapustiti Libije in oditi v izgnanstvo. "Kdo pa zapusti svojo domovino? In zakaj bi jaz moral zapustiti Libijo?" je dejal. "Predsednikom, ki pravijo, da moram iti, bom odgovoril – ko boste končali svoje mandate in ko se boste umaknili, bom jaz še vedno vodja revolucije," je dejal.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.