Druga eksplozija je najverjetneje posledica bombe, ki so jo za seboj pustili napadalci. V današnjem napadu na indijski parlament je po besedah ministra za parlamentarne zadeve Pramoda Mahajana življenje izgubilo najmanj 13 ljudi, med njimi šest napadalcev in šest policistov, 22 ljudi pa je ranjenih. S strelnim orožjem in granatami oboroženi napadalci so v zgradbo parlamenta vstopili skozi tri različne vhode. Napadalci naj bi mimo vrat parlamenta prišli s ponarejenimi dovolilnicami. Prvo eksplozijo je sprožil napadalec, ki se je razstrelil, druge napadalce pa so pobili v streljanju, ki je sledilo. Napad je trajal kakih 40 minut.
Do napada je prišlo takoj po koncu redne seje parlamenta, ki je bila preložena, potem ko je opozicija protestirala zaradi nekega korupcijskega škandala. Premier Atal Behari Vajpayee in voditeljica opozicije Sonia Gandhi pa naj bi zgradbo zapustila že pred napadom.
Poslopje parlamenta so obkolili policisti, pripadniki posebnih enot in vojaki, v vseh ostalih pomembnih državnih poslopjih pa so poskrbeli za večjo varnost. Indijski premier Atal Behari Vajpayee je že sklical izredno sejo sveta za nacionalno varnost. Indijska vlada je že napovedala ostre protiukrepe, čeprav identiteta napadalcev in motiv za napad še nista znana. Indijski notranji minister L.K. Advani je že najavil, da bo Indija odločno opravila s terorizmom in državami, ki ga podpirajo.
Očitno pa je šlo za skupino najmanj petih samomorilskih napadalcev. Odgovornosti za napad ni prevzela še nobena skrajna organizacija. Prva ugibanja kažejo na kašmirske skrajneže, ki so v samomorilskem napadu na kašmirski parlament pred dvema mesecema ubili 38 ljudi. Abdul Gani Bhat, vodja skupine Hurriyat, glavne organizacije kašmirskih muslimanskih separatistov, je ostro obsodil današnji napad na parlament. Bhat je v Šrinagarju pojasnil, da pripadniki njegove organizacije nasprotujejo pobijanju nedolžnih ljudi.
Sosednji Pakistan, ki ga Indija krivi za delovanje skrajnežev v Kašmirju, je že obsodil napad skrajnežev. Napad so med prvimi obsodile tudi Velika Britanija in ZDA. Po mnenju nekaterih diplomatov, bi lahko današnji napad sprožil indijske povračilne akcije proti muslimanskim skrajnežem na kašmirski meji s Pakistanom. To pa bi lahko preraslo v večji spor med obema vojaškima silama, ki obe posedujeta tudi nuklearno orožje.