Tujina

Streljanje na palestinsko množico

Gaza, 19. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V napadu izraelskih helikopterjev na množico ljudi v Rafi je bilo ubitih najmanj 10 Palestincev, več kot 50 je ranjenih, med njimi je veliko otrok in najstnikov.

V Rafi so se Palestinci skušali z demonstracijami upreti izraelski vojaški operaciji (Foto: Reuters)
V Rafi so se Palestinci skušali z demonstracijami upreti izraelski vojaški operaciji (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Helikopter je izstrelil več raket na množico Palestincev, ki so bili namenjeni na demonstracije proti izraelski ofenzivi na bližnje begunsko taborišče v Rafi, kjer Izraelci nadaljujejo z rušenjem hiš. Med drugim naj bi porušili hišo člana gibanja Islamski džihad, ki naj bi 2. maja ustrelil izraelsko nosečnico in njene štiri otroke. Izraelska vojska naj bi, poleg helikopterskih izstrelkov, proti množici streljala tudi iz tankov in strojnic.

Rušenje hiš se medtem nadaljuje...
Rušenje hiš se medtem nadaljuje... FOTO: Reuters

Izraelska vojska je sicer priznala, da je iz helikopterja izstrelila štiri protitankovske granate in raketo, da bi skupini palestinskih protestnikov v Rafi na jugu Gaze preprečila pohod proti bojnemu območju. Šlo naj bi za svarilne strele, saj naj bi bili med protestniki tudi oboroženi ljudje, je pojasnila tiskovna predstavnica izraelske vojske Ruth Jaron.

"Ena raketa je bila v opozorilo izstreljena iz helikopterja na odprto območje. Jasno je, da je ta raketa padla na odprto območje in gotovo ne na protestnike," je povedala Jaronova in dodala, da je vojska zatem več strelov izstrelila v zrak, kar pa protestnikov ni ustavilo. Vojska je nato streljala in izstrelila protitankovske granate na zid neke zapuščene hiše, pri čemer je po navedbah Jaronove mogoče, da bi to zahtevalo žrtve.

Napad na demonstrante je ostro obsodil tudi palestinski voditelj Jaser Arafat, ki je ob tem pozval k napotitvi mednarodnih mirovnih sil na območje, da bi "ščitile palestinsko ljudstvo". Arafatovo gibanje Fatah pa je medtem v znak žalovanja za žrtvami izraelske operacije v Rafi pozvalo k tridnevni splošni stavki na območju Gaze.

Kam so bili izstreljeni 'opozorilni' streli? V zrak ali v množico? (Foto: Reuters)
Kam so bili izstreljeni 'opozorilni' streli? V zrak ali v množico? (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Po nekaterih podatkih naj bi število ubitih Palestincev naraslo na 22 in več.

Žrtve predvsem otroci

Palestinski bolnišnični viri poročajo o deset mrtvih Palestincih in okoli 50 ranjenih. Vsi mrtvi in večina ranjenih so otroci in najstniki.

Palestinski viri so pred izjavo izraelske vojske navedli, da je izraelski helikopter izstrelil več raket na množico Palestincev, uporabili pa naj bi tudi strele iz tankov in strojnic.

Izraelska vojska je sicer na območju Gaze sprožila največjo ofenzivo, "operacijo Mavrica", od začetka palestinske vstaje pred štirimi leti. Z njo namerava na meji z Egiptom z rušenjem palestinskih hiš razširiti varnostno območje, da bi se prekinilo morebitno tihotapljenje orožja. Izraelski vojaki so od začetka operacije Mavrica v torek zjutraj ubili najmanj 34 Palestincev.

V skladu s Šaronovim načrtom bi se izraelska vojska umaknila s celotnega območja Gaze, razen z območja koridorja Filadelfi vzdolž meje z Egiptom. Ta koridor leži v bližini Rafe, kjer izraelska vojska že več dni izvaja obsežno operacijo rušenja hiš.

Dogodki v Rafi razburili poslance

Zaradi današnjega napada v Rafi je v izraelskem parlamentu izbruhnila burna debata, ko so poslanci arabske manjšine v Izraelu vodstvo države obtožili "vojnih zločinov". "Premieru Arielu Šaronu, obrambnemu ministru Šaulu Mofazu in načelniku generalštaba izraelske vojske Mošeju Jalonu bi morali soditi za vojne zločine, saj so odredili hladnokrven umor," je zatrdil poslanec Ahmed Tibi.

Življenje je težko za obe strani - politika 'oko za oko' se ne obnese, kot kaže... Na sliki posledice enega od palestinskih samomorilnih napadov
Življenje je težko za obe strani - politika 'oko za oko' se ne obnese, kot kaže... Na sliki posledice enega od palestinskih samomorilnih napadov FOTO: Reuters

Palestinski zunanji minister Nabil Šat pa je povedal, da je bil napad teroristični pokol in teroristični vojni zločin in ob tem poudaril, da Palestinci razmišljajo o tožbi pred mednarodnim kazenskim sodiščem. Nad dogodkom je bil ogorčen tudi palestinski pogajalec Saeb Erekat. "To je vojni zločin. Nič ne upraviči izstrelitev raket na mirne demonstrante. Zakaj premier Šaron počne vse to, če pa naj bi hotel zapustiti Gazo?" je zanimalo Erekata.

Izraelski pravosodni minister Jusef Lapid je skušal ublažiti dogodek z besedami, da gre za napako. "Čeprav je to napaka, gre za človeško tragedijo, politično tragedijo in tragedijo našega (izraelskega) ostajanja v Gazi," je dejal Lipud.

Bela hiša je po incidentu v Rafi tako Izrael kot Palestince pozvala, naj se v največji možni meri vzdržijo nasilja. Tiskovni predstavnik Bele hiše je ob tem dejal, da so v Washingtonu zelo zaskrbljeni nad poročili iz Gaze in nad številom Palestincev, ki naj bi bili ubiti ali ranjeni. Kot je še dodal, so ZDA že zaprosile Izrael za poročilo oz. dejstva o tem, kaj se je danes zgodilo v Gazi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20