Na tisoče Sircev se je po petkovi molitvi zbralo na ulicah mest po državi in vzklikalo gesla proti aktualnemu režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada. Kljub temu da je predsednik odpravil več desetletij dolge izredne razmere v državi, ljudje niso zadovoljni. Zahtevajo odstop predsednika in več svoboščin v državi.
Protestnike poskušajo razgnati varnostne sile, ki po poročanju tujih medijev nanje tudi streljajo. Po besedah človekoljubnih organizacij naj bi pod streli umrlo najmanj 60 ljudi. Arabska televizijska mreža Al Jazeera poroča celo o več kot 80 mrtvih. “Videli smo ostrostrelce na vrhu stavb. Streljali so na nas, čeprav nismo imeli orožja. Zagotovo so mrtvi in ranjeni med protestniki,” je povedal očividec v mestu Hama, kjer je Asadov oče pred skoraj 30 leti že krvavo zatrl islamsko vstajo. Tudi v Damasku se je zbralo okoli 2000 ljudi, ki so jih pregnali s solzivcem, v okrožju Barzeh pa naj bi po besedah prič celo streljali nanje.
Od začetka protestov v Siriji 18. marca je bilo ubitih več kot 220 protestnikov, samo v Homsu, kjer je bilo ta teden najbolj nemirno, pa je bilo od sobote ubitih 21 ljudi. Zadnji poskus za stabilizacijo razmer v državi je bila prav odprava izrednih razmer, a hkrati tudi zaostritev pogojev za demonstracije. Odprava izrednih razmer je po mnenju oblasti zadosten razlog, da bi ljudje morali končati s protesti, saj da zato nimajo več razloga. A protestnikom to ni več dovolj. Odločeni so, da bodo zrušili oblast, in v tem trenutku vidijo svojo priložnost, pravijo poznavalci.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.