Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) je po obisku rojstnega kraja nekdanjega libijskega voditelja Moamerja Gadafija Sirte, kjer še vedno potekajo spopadi, opozoril na nujne potrebe po medicinskem materialu. Kot je povedal predstavnik ICRC Hichem Khadhraoui, ljudje v Sirti umirajo zaradi pomanjkanja osnovne zdravstvene oskrbe. V glavni mestni bolnišnici Ibn Sima so jim povedali, da ljudje umirajo zaradi pomanjkanja kisika in goriva za generator. Khadhraoui je povedal, da so bolnišnici dali 300 zavojev za prvo pomoč, v katerih so zdravila, gaze in drugi material.
Na drugi strani pa ranjeni ali bolni prebivalci ne morejo priti do zdravniške oskrbe zaradi letalskih napadov Nata. Dodal je, da je, medtem ko so bili v bolnišnici, več raket padlo na območje bolnišnice, slišati je bilo streljanje. Izrazil je presenečenje, da so takšni napadi potekali med njihovim obiskom, saj so obe strani seznanili, da prihajajo.
V času obiska predstavnikov ICRC so sile novih libijskih oblasti manj kot kilometer daleč od bolnišnice začele silovite napade na Gadafijeve sile v enem največjih kompleksov v mestu, konferenčnem centru Ouagadougou. Napad so izvajale z raketami, protitankovskimi topovi in strojnicami. Gadafijeve sile pa so odgovorile z raketnimi napadi in ostrostrelci. Med spopadi so poškodovali vodni stolp bolnišnice, tako da so morali po vodo izven bolnišnice.
ICRC je poskušal že tedne priti v mesto, ki ga sile nacionalnega prehodnega sveta oblegajo že od sredine avgusta. Več sto prebivalcev, ki so pobegnili iz mesta, je povedalo, da spopadi zahtevajo civilne žrtve, saj stanovanjska poslopja pogosto zadenejo topniški izstrelki sil novih oblasti ali Natovih letal. Iz mesta je sicer po podatkih ICRC pobegnilo že 18.000 ljudi.
Sile novih oblasti poskušajo že mesec dni zavzeti tudi Bani Valid, drugo oporišče Gadafijevih sil, ki leži kakih 170 kilometrov jugovzhodno od Tripolija. Tudi od tu je pobegnilo že okoli 25.000 ljudi.
Musa Ibrahim zanikal, da so ga prijele sile novih oblasti
Tiskovni predstavnik Gadafija Musa Ibrahim pa je v soboto zanikal, da bi ga prijele sile novih oblasti, kot so sporočili v petek. Po telefonu je televizijski mreži Arai s sedežem v Siriji dejal, da se na fronti pri Sirti bori skupaj s 23 možmi. Njegovo prijetje je sicer že v soboto zanikal tudi nacionalni prehodni svet.
Niger: Sadija lahko zaslišate
Niger je medtem sporočil, da lahko nacionalni prehodni svet Gadafijevega sina Sadija Gadafija, ki je v Nigru, zasliša v Niameyju. Čeprav Niger priznava nacionalni prehodni svet, je pravosodni minister Marou Amadou na nacionalni televiziji še dodal, da Sadija ne bodo izročili novim oblastem v Libiji. Niger meni, da mu ne bi sodili pošteno, bi ga pa izročili neodvisni sodni instituciji.
Sadi, tretji od sedmih Gadafijevih sinov, je v Niger prispel v začetku meseca v konvoju z nekaterimi drugimi predstavniki strmoglavljenega režima.
Interpol je sicer na podlagi zahteve libijskega nacionalnega prehodnega sveta objavil nalog za njegovo aretacijo zaradi domnevnih kaznivih dejanj, ki naj bi jih zagrešil kot vodja libijske nogometne zveze.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.