Medtem ko število obolelih za novim virusom gripe po svetu narašča, pa nekateri trdijo, da je grožnja, ki naj bi jo virus povzročil, pretirana. Do danes je po podatkih WHO za virusom H1N1 zbolelo 787 oseb v 17 državah. Število smrtnih žrtev je naraslo na 20.
''V državah je preveč histerije, saj tako velike nevarnosti ni,'' je povedal ameriški kongresnik Ron Paul, republikanec iz Teksasa. ''Stvar je preveč napihnjena. Želim si, da bi se ljudje malo umirili.''
Tudi drugi delijo Paulovo mnenje, saj so prepričani, da je vsa stvar z gripo ušla izpod nadzora. ''Imamo ljudi, ki hodijo na urgenco brez kakršnih koli simptomov,'' je povedala medicinska sestra Cathy Gichema in dodala, da so zaradi virusa zaprli šole, vendar to ne pomaga, saj otroci množično odhajajo v nakupovalna središča.
Zdravnik Mark Bell, direktor medicinskega združenja, ki vključuje 18 urgentnih blokov v južni Kaliforniji, je povedal, da je stopnja strahu neprimerljiva. ''Take panike med ljudmi nisem videl še nikoli. Ljudje mislijo, da bodo umrli, če so prehlajeni ali kašljajo. To je strašno, grozljivo. Želim si, da se ta histerija ne bi nikoli pojavila in da bi svoja mnenja in misli v medijih malo bolj nadzorovali,'' je povedal.
Svet bi se moral osredotočiti na bolezni, ki terjajo več smrtnih žrtev, pa je prepričan Anthony Markovich, diplomant kalifornijske univerze. ''To je šala v primerjavi z drugimi stvarmi, ki se tukaj dogajajo. Vsak dan zaradi malarije umre na tisoče ljudi, ekonomska situacija pa se tudi ne izboljšuje. Čas je, da gremo naprej,'' je dejal.
Z njim se strinja tudi trgovec iz Pakistana Faisal Kapadia. ''Ko vse postaviš v kontekst, 700 žrtev na celem svetu ni nič. Razumem, da je nova bolezen huda in vlada bi zanjo morala najti zdravilo, vendar so mediji naredili preveč panike.''
Vlada in zdravstvene organizacije pa, po drugi strani, trdijo, da strah ni neosnovan. Virus, mešanica prašičje, ptičje in človeške gripe, se lahko prenaša s človeka na človeka. Ameriški predsednik Barack Obama je povedal, da je zaskrbljenost zaradi novega virusa gripe upravičena, saj bi lahko postal nevaren. ''Za razliko od drugih živalskih grip v preteklosti, je pri tej nevarno to, da se prenaša s človeka na človeka, kar povzroča možnost za pandemijo. Prav zato ukrepamo tako hitro in agresivno.'' Predsednik, ki je dejal, da je virus ''vzrok za skrb, ne pa za preplah'', je dejal, da ima vlada terapije, s katerimi zdravijo omenjen virus.
WHO pa je že začela distribuirati 2,4 milijona doz zdravila v 72 držav. ''Mislim, da je svet veliko bolj pripravljen, kot je bil pred 90 leti,'' je povedal tiskovni predstavnik WHO Gregory Hartl, ki se je nanašal na pandemijo španske gripe leta 1918, zaradi katere je umrlo okoli 20 milijonov ljudi.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.