Tiskovni predstavnik Mednarodne organizacije za migracije (IOM) Darren Boisvert je povedal, da so v Pakistanu, ki ga je 8. oktobra prizadel močan potres, doslej razdelili 425.000 šotorov, vendar jih je od tega kar 90 odstotkov neprimernih za ostro himalajsko zimo, ki že krepko trka na vrata. Temperature v visokih gorah pakistanskega Kašmirja so že padle pod ničlo in še otežile življenje preživelim po potresu, ponekod pa je že pričelo snežiti.
Boisvert je dejal, da so se najprej osredotočili na ljudi v najvišje ležečih vaseh, ne pa na več sto tisoč ljudi, ki začasno bivajo v šotorih neprimernih za zimo v nižje ležečih kriznih taborih. 5000 za zimo primernih šotorov so tako najprej razdelili ljudem nad snežno mejo, še 5000 pa jih bodo razdelili do 12. decembra.
"Po 8. decembru so nevladne in humanitarne organizacije zagotovile zatočišča za preživele. Zagotovile so več sto tisoč šotorov za najnujnejše potrebe," je povedal Boisvert in dodal, da večina teh šotorov pozimi ni uporabna. "Zimski šotori so dragi, težko jih je nabaviti in potrebno jih je pripeljati z drugih celin," je povedal.
Koordinator ZN za humanitarno pomoč v Pakistanu Jan Vandemoortele je povedal, da ljudem razdeljujejo plastične ponjave za izolacijo šotorov, grelne naprave, odeje in topla oblačila. Ob tem je še povedal, da pakistanska vojska, nevladne organizacije in mednarodne humanitarne agencije pomagajo ljudem graditi bivališča, vendar pa je poudaril potrebo po dostavljanju več materiala.
S sneženjem in vse nižjimi temperaturami postaja vprašanje bivališč vse bolj kritično. Iz območja Bag v Kašmirju so že poročali o treh smrtih zaradi podhladitve, narašča tudi število obolelih za pljučnico, zlasti med otroci. V potresu, ki je z močjo 7,6 stopnje po Richterjevi lestvici 8. oktobra stresel južno Azijo, je v Pakistanu umrlo okoli 86.000 ljudi, več kot tri milijone jih je ostalo brez strehe nad glavo.
Medtem je danes tiskovni predstavnik zveze NATO Robert Firman povedal, da bo 1000 vojakov zveze NATO zapustilo Pakistan do 21. januarja naslednje leto, ko bo poteklo njihovo 90-dnevno sodelovanje pri reševalnih dejavnostih po potresu. Firman je dejal, da je pakistanska vlada v četrtek zvezo NATO obvestila, da je 90 dni "dovolj" in da naj bi zavezniški vojaki državo zapustili do 21. januarja.