Jedrska elektrarna Fukušima je 11. marca, ko je Japonska doživela potres in hud cunami, utrpela poškodbe, zaradi katerih so v ozračje ušli radioaktivni delci. Takoj so se pojavili strahovi, da bi se delci razširili po svetu.
Na Islandiji so v sredo zaznali oblak, v katerem so delci radioaktivnega joda, so sporočili organi, zadolženi za varnost v primeru sevanja. Strokovnjaki pa so dodali, da je koncentracija delcev bistveno manjša od tiste, ki jo je za sabo pustila černobilska nesreča. "Zaključili smo, da ni razlogov za skrb zaradi stopnje sevanja na Islandiji ali drugje v Evropi," je povedal vodja skupine za ukrepanje v izrednih razmerah Sigurdur Emil Palsson.
Radioaktivni oblak je dosegel tudi Francijo, vendar je bila po podatkih urada, ki skrbi za jedrsko varnost, kontaminacija izredno nizka in ne predstavlja nevarnosti ne za ljudi ne za okolje.
V oblaku radioaktivni jod in cezij 137
Radioaktivni oblak naj bi sestavljali plini in zelo drobni radioaktivni delci. Prav ti delci se usedajo na zemeljsko površje. Obstaja možnost, da jih zaužijemo neposredno z zelenjavo, ali pa posredno prek mesa kot del prehranjevalske verige. Večino delcev predstavljajo delci radioaktivnega joda in cezija 137. Ocenjena radioaktivnost oblaka je vsaj 1000 krat manjša od tistega oblaka, ki se je po nesreči v Černobilu leta 1986 razširil nad Evropo.
Fukušima: Stanje še vedno zaskrbljujoče
Mednarodna agencija za jedrsko energijo je sporočila, da je stanje v Fukušimi še vedno zaskrbljujoče. Stopnja sevanja je precej povečana na območju, ki sega do 20 kilometrov od elektrarne. Drugod so vrednosti nizke. Avstralski inštitut pa poroča o napovedanih spremembah vremena, ki bi lahko več radioaktivnih delcev odnesle v notranjost Japonske, namesto nad Tihi ocean.
Strah med Evropejci
V javnosti se je pojavilo tudi verižno elektronsko pismo iz Italije, v katerem je zapisano, da bo radioaktivni oblak dosegel Evropo in tudi Slovenijo v teh dneh ter bo tu še vsaj deset dni po tem, ko se bo na Japonskem kriza končala. V pismu avtor izpostavlja, da so v nekem francoskem energetskem podjetju že dali napotke ljudem, naj se zadržujejo v zaprtih prostorih in naj ne jedo svežega sadja ter zelenjave. Na Uradu RS za jedrsko varnost pa medtem mirijo. Potrdili so, da so tudi oni prejeli omenjeno pismo in da po njihovih podatkih ni nobene nevarnosti za okolje. Kot so zapisali, "sporočila vnašajo nepotreben nemir med prebivalstvom širom sveta."
Slovenski pristojni organi tako ocenjujejo, da minimalne količine radioaktivnih snovi, ki jih lahko pričakujemo ob prihodu razredčenega radioaktivnega oblaka, ne bodo vplivale na zdravje ljudi. Prav tako ne pričakujejo kontaminacije hrane ali pitne vode. Zato ukrepi varstva pred sevanji niso predvideni.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.