V Mehiki je število smrtnih žrtev zaradi novega virusa prašičje gripe naraslo že na 81, več kot 1300 pa je okuženih. Medtem pa najnovejši podatki kažejo, da se virus nenadzorovano širi tudi po Združenih državah. Včeraj sta v Kansasu za omenjenim virusom zboleli dve osebi, število vseh obolelih v ZDA se je tako zvišalo na 11, o smrtnih žrtvah pa ne poročajo.
Mehiški predsednik Felipe Calderon je včeraj izdal ukrep, s katerim lahko pooblaščene osebe izolirajo bolne ljudi, pregledajo prtljago in vozila turistov in opravijo hišne preiskave. Oblasti imajo tudi dovoljenje, da prepovejo javna srečanja ter nadzorujejo javni promet ter potovanja po morju, kopnem in zraku.
Gregory Hartl iz WHO je povedal, da je virus v Mehiki še posebej zaskrbljujoč, saj naj bi mutiral iz drugih starejših virusov. ''Vsakič, ko se pojavi virus, ki se spreminja … človeško telo je zgrajeno tako, da se lahko bori proti gripi, z novim virusom pa se mogoče ne bo moglo spopasti,'' je povedal in dodal, da je zaskrbljujoče tudi dejstvo, da so v Mehiki za virusom zboleli tudi mladi in zdravi ljudje.
V Mexico Cityju so zaradi virusa zaprli vse šole in fakultete, državni zdravstveni center pa je sporočil, da bo današnja nogometna tekma sicer na sporedu, ne bodo pa je spremljali navijači in privrženci nogometa.
Oblasti so še sporočile, da so v bolnišnice do sedaj pripeljali že 1300 ljudi, ki imajo simptome prašičje gripe, zdravniki pa se še vedno trudijo ugotoviti, koliko izmed njih jih je dejansko zbolelo za prašičjo gripo. Protivirusnih zdravil naj bi imeli dovolj, potrebnim pa jih predpisujejo zdravniki in javne institucije.
Vodja Sekretariata za zdravje Jose Angel Cordova Villalobos je povedal, da najučinkovitejše sredstvo v borbi proti epidemiji gripe ni cepivo, ampak protivirus (oseltamivir in zanamivir). Virus je namreč nastal z mutacijo in vsebuje dve komponenti: brisbae in Eurasian, cepivo pa deluje le proti drugi komponenti. Prav tako virus, ki sicer izhaja iz genoma prašiča, verjetno ni nastal v Mehiki, ker vsebuje genom evrazijskega prašiča.
Virus bi lahko mutiral
Povsem možno je, da bo virus prašičje gripe tipa A/H1N1, ki je v Mehiki zagotovo zahteval 20 žrtev, najverjetneje pa že 81, mutiral v bolj nevarno vrsto, je danes dejal pomočnik generalnega direktorja za zdravje, varnost in okolje pri Svetovni trgovinski organizaciji (WHO) Keidži Fukuda. V New Yorku so medtem potrdili osem primerov virusa.
"Povsem verjetno je, da se bo virus razvil. Ko se virusi razvijajo, pa je jasno, da lahko postanejo tudi bolj nevarni ljudem," je dejal Fukuda.
Zatrdil je še, da WHO potrebuje več informacij o "vedenju teh virusov". "Jasno je tudi, da smo v času, ko moramo biti zelo previdni, da zberemo najboljše možne podatke. Resnično moramo bolje razumeti epidemiologijo, vedenje teh virusov," je pojasnil.
Strokovnjaki WHO se bodo v torek znova srečali na izrednem zasedanju in presodili, če je potrebno oceno resnosti tveganja pandemije dvigniti s tretje na četrto raven, kar bi pomenilo, da se je tveganje za pandemijo "izrazito povečalo". Ta raven pomeni tudi, da organizacija verjame, da gre za potencialno pandemičen virus, ki se lahko prenaša z osebe na osebo in povzroči izbruhe velikih razsežnosti, je povedal Fukuda.
Je pa Fukuda zagotovil, da so tudi zaradi izkušenj držav z izbruhom ptičje gripe države danes bolje pripravljene kot v preteklosti in da ima tudi WHO pripravljene zaloge okoli pet milijonov odmerkov zdravila tamiflu.
ZDA bodo razglasile stanje nevarnosti
Medtem ko število smrtnih žrtev v Mehiki narašča, pa v ZDA pričakujejo, da bodo vsi oboleli za virusom popolnoma okrevali, piše CNN in dodaja, da so dva primera okužbe zabeležili na meji s Teksasom v bližini San Antonia, sedem ljudi pa je zbolelo tudi v Južni Kaliforniji.
Zdravstveni uradniki v New Yorku so medtem pri osmih dijakih gimnazije svetega Frančiška potrdili prisotnost virusa prašičje gripe, ki je zahteval žrtve v Mehiki. Okoli sto dijakov omenjene šole se je pretekle dni začelo pritoževati nad simptomi, podobnimi gripi.
Kljub temu da je več dijakov pred dvema tednoma v okviru spomladanskih počitnic letovalo v znanem mehiškem letovišču Cancun, so oblasti najprej zatrjevale, da ne gre nujno za prašičjo gripo. Newyorški župan Michael Bloomberg je danes dejal, da gre za blage primere bolezni in da dijaki že okrevajo. Ni še znano, če so s prašičjo gripo okuženi tudi drugi bolni dijaki, šola pa bo v ponedeljek vseeno zaprta.
Predstavniki ameriške administracije so sicer na današnji novinarski konferenci povedali, da je ameriški predsednik Barack Obama na tekočem z razvojem dogodkov po svetu in v ZDA in da je ukazal "zelo dejaven, agresiven in usklajen odgovor" različnih delov administracije na izbruh virusa prašičje gripe.
Vršilec dolžnosti vodje Centra za nadzor bolezni Richard Besser je sicer sporočil, da so oblasti v ZDA potrdile že 20 primerov prašičje gripe in da jih v naslednjih dneh pričakujejo še več. "Bolj ko iščemo primere prašičje gripe, več jih najdemo. Pričakujemo nadaljnje povečanje njihovega števila," je napovedal.
Ministrica za domovinsko varnost Janet Napolitano pa je povedala, da bodo ameriške oblasti še danes razglasile stanje nevarnosti za javno zdravje in da bodo natančno pregledale vse potnike, ki prihajajo iz Mehike in drugih območij, kjer je izbruh virusa dokazan. Če bodo kazali znake gripe, jih bodo izolirali in nato z njimi ravnali po ustaljenih postopkih.
Takšen ukrep bo vladnim agencijam omogočil tudi hitrejši pretok sredstev zveznih, državnih in lokalnih agencij prizadetim območjem za nabavo novih zdravil in za izvedbo diagnostičnih preskusov.
Strah prisoten povsod
Po poročanju BBC so v londonsko bolnišnico prepeljali nekega moškega, ki je iz Mehike priletel z znaki prašičje gripe, vendar se je kasneje izkazalo, da ne gre za omenjeni virus. Kot še piše BBC, za zdaj v Evropi še ni potrjenih okužb z virusom prašičje gripe.
Na Novi Zelandiji so v karanteno poslali skupino 22 učencev in treh učiteljev, ki so prileteli iz tritedenskih počitnic v Mehiki in so kazali znake smrtonosnega virusa, poroča Reuters. Lokalni mediji pa poročajo, da se je iz Mehike vrnila tudi skupina učencev neke druge šole, ki pa niso kazali znakov prašičje gripe. Nova Zelandija je kljub vsemu aktivirala nacionalni načrt o pandemiji, ki vključuje povečano število intenzivnih pregledov prihajajočih mednarodnih letov. ''Seveda je zaskrbljujoče,'' je povedal tiskovni predstavnik zdravstvenega ministrstva Michael Flyger in dodal, da morajo upoštevati nasvete WHO, vendar ''izgleda, da ne bo tako hudo, kot bi lahko bilo, saj se bolni dobro odzivajo na zdravila''.
Francoske oblasti so pri dveh potnikih, ki sta se vračala iz Mehike, naletele na zdravstvene znake, ki bi lahko bili posledica prašičje gripe. "Imamo sum glede dveh oseb, ki sta se vrnili s poti v Mehiki, a ta še ni bil potrjen. Takšnih primerov v naslednjih dneh zagotovo ne bo manjkalo, saj iz Mehike prihaja veliko letov in ladij," je povedal direktor direktorata za splošno zdravje na francoskem ministrstvu za zdravje, Didier Houssin, ki ne izključuje možnosti, da bi osebe, obolele za to doslej neznano vrsto gripe, ki se razširja med ljudmi, lahko vstopile v državo.
Pri treh osebah, ki so nedavno prišle iz Mehike, so opazili znake prašičje gripe, zato so jih izolirali in premestili v bolnišnico, je povedala španka zdravstvena ministrica Trinidad Jimenez. ''Osebe smo, dokler ne ugotovimo za kaj gre, izolirali,'' je povedala in dodala, da je njihovo stanje težko.
Tudi v Izraelu so hospitalizirali moškega, ki je z znaki prašičje gripe pred kratkim prišel iz Mehike, je sporočil izraelski državni radio. 26-letnika so prepeljali v bolnišnico, severno od Tel Aviva, kjer bodo naredili preiskave, ki bodo potrdile ali zanikale, ali je moški okužen z novim virusom.
EU sicer še ni potrdila kakšnega tovrstnega primera. Iz Evropske komisije so danes sporočili, da v Evropi doslej še ni primera okužbe s prašičjo gripo. Kot so zagotovili, razmere podrobno spremljajo in so v nenehnih stikih z ameriškimi in mehiškimi zdravstvenimi oblastmi.
Rusija prepovedala uvoz mesa
Rusija je v strahu pred širitvijo prašičje gripe danes "do nadaljnjih posebnih navodil" prepovedala uvoz mesa iz Mehike, ameriških zveznih držav Teksas, Kalifornija, Kansas, Alabama, Arizona, Arkansas, Georgia, Louisiana, Nova Mehika, Oklahoma in Florida ter iz Dominikanske republike, Gvatemale, Hondurasa, Kolumbije, Kostarike, Kube, Nikaragve, Paname in Salvadorja. Gre za vse pošiljke mesa iz teh držav oz. zveznih držav po 21. aprilu.
Prepoved je Rusija uvedla, potem ko je premier Vladimir Putin ukazal ustanovitev posebne komisije, ki bo preučila grožnjo prašičje gripe. Zaenkrat v Rusiji še ni bilo sumljivih primerov, a visoki ruski predstavniki menijo, da gre za "prvi ustrezni odziv" države. Napovedali so tudi, da bo posebna komisija ukrepe prilagajala glede na razvoj razmer.
Z Inštituta za varovanje zdravja so sicer danes med drugim sporočili da se z uživanjem svinjskega mesa ni moč okužiti z virusom prašičje gripe. Virusi prašičje gripe se namreč ne širijo s hrano. Uživanje toplotno dobro obdelanega svinjskega mesa je zato varno, zagotavljajo na inštitutu.
Poostren nadzor nad prišleki iz okuženih območij
Protiukrepe je začela izvajati tudi Azija, ki se je v preteklih letih že bojevala s ptičjo gripo in sarsom. Na Kitajskem so v soboto zvečer pozvali ljudi, naj o simptomih, podobnih prašičji gripi, takoj obvestijo pristojne oblasti, še posebej, če prihajajo v državo iz okuženih območij. Zdravstveno ministrstvo je sporočilo, da situacijo podrobno spremlja.
Tudi v Singapurju so o situaciji obveščeni in so vsem zdravstvenim delavcem že naročili, naj bodo pripravljeni, če se pojavi virus. Ljudem, ki so v zadnjih sedmih dneh prišli iz Kalifornije, Teksasa ali Mehike in imajo simptome prašičje gripe, so svetovali, naj takoj poiščejo zdravniško pomoč. Prav tako so jih pozvali, naj vzdržujejo higieno in si večkrat umijejo roke.
V Vietnamu so sprožili alarm za odkritje sumljivih znakov gripe, od WHO pa poskušajo dobiti čim več informacij o virusu in njegovi preprečitvi. V Južni Koreji so poostrili nadzor nad prišleki iz ZDA in Mehike ter nad uvoženo svinjino iz teh držav.
Poostren nadzor nad prišleki iz omenjenih držav je tudi v Hongkongu, kjer bodo vse s simptomi prašičje gripe napotili v bolnišnice na nadaljnje preiskave. ''Ljudje, ki so zboleli za virusom sedem dni potem, ko so se vrnili iz okuženih območij, si morajo nadeti zaščitne maske in poiskati zdravniško pomoč,'' je sporočil Thomas Tsang iz centra za varovanja zdravja.
Ko se gripa širi s človeka na človeka namesto z živali na človeka, lahko še naprej mutira, tako pa postane še močnejša in jo je težje zdraviti. Simptomi prašičje gripe so: vročina, pomanjkanje apetita, kašljanje, izcedek iz nosu, boleče grlo, slabost, bruhanje in driska.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.