Sirska vojska je s tanki vdrla v mesto Dara na jugu države, ki velja za eno od središč upora proti režimu predsednika Bašarja al Asada. Pri tem strelja na hiše in prebivalce mesta, pri čemer je bilo ubitih najmanj 25 ljudi, poročajo tuji mediji.
''Prišlo je do spopadov. Priča mi je dejala, da so do zdaj našteli pet mrtvih,'' je za katarsko televizijo Al Jazeera dejal prebivalec Dare. V starem delu mesta patruljira osem tankov, na cestah pa ležijo trupla pobitih, je sporočil drug prebivalec Dare, ki ni želel biti imenovan.
V Daro je ob podpori tankov vdrlo okoli 3000 vojakov. Po navedbah tamkajšnjih prebivalcev so razmere podobne bojišču, zaradi česar bi se lahko število ubitih v tem mestu še povečalo.
Streljajo na neoborožene civiliste
Sirske varnostne sile in oboroženi posamezniki naj bi po navedbah predstavnikov protestnikov vdrli tudi v mesto Duma. Pri tem so streljali na neoborožene civiliste, potekale pa naj bi tudi racije. Koliko protirežimskih protestnikov je aretiranih, še ni znano.
''Varnostne sile ponavljajo isti vzorec v vseh centrih demokratične vstaje. Revolucijo želijo zatreti s skrajno silo,'' je iz Damaska sporočil neimenovani aktivist za človekove pravice. Povedal je tudi, da so vse telekomunikacijske povezave z Dumo prekinjene, da pa je eden od aktivistov, ki je novice prenesel svetu, ob zori pobegnil iz mesta.
Uvedel prepoved delovanja tujih novinarjev
Asadov režim si že več tednov prizadeva zadušiti proteste v državi, ki so se začeli 15. marca. Vmes je predsednik odpravil izredne razmere, ki so bile v veljavi skoraj 50 let, a je danes znova uvedel prepoved delovanja tujih novinarjev, tudi arabskih.
Asad je tudi ukazal nasilen obračun z uporniki, za katere pravi, da so navadni kriminalci. Koliko ljudi naj bi bilo pri tem ubitih, ni možno neodvisno ugotoviti.
Po ocenah organizacij za človekove pravice je bilo do zdaj ubitih najmanj 400 ljudi. Samo v petek jih je bilo v do zdaj najbolj krvavem obračunu s protestniki v več mestih po državi ubitih 112. Mednarodna skupnost je nasilje v Siriji ostro obsodila.
Deklaracija pisateljev in novinarjev
V ponedeljek so v deklaraciji s 102 podpisoma sirski pisatelji in novinarji vseh glavnih sirskih verskih sekt iz domovine in tujine pozvali vse sirske intelektualce, ki ''so prebili zid strahu, da zavzamejo jasno stališče'' do pobojev protestnikov. ''Obsojamo nasilno, zatiralsko ravnanje sirskega režima proti protestnikom in objokujemo mučenike vstaje,'' so zapisali. Med podpisniki najdemo tudi vplivne posameznike iz vladajoče sirske verske manjšine alavitov, ki ji pripada tudi predsednik Bašar al Asad.
Zapora jordanske meje
Sirija je zaprla vse kopenske prehode na meji z Jordanijo. Zaporo dveh glavnih mejnih prehodov pri Dari in Nasibu je potrdil višji jordanski diplomat, ki ni želel biti imenovan. ''Zapora sovpada s potekom večje varnostne operacije, ki se prav zdaj dogaja v Dari,'' je še dodal jordanski diplomat.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.