Ruski preiskovalni odbor je sprožil preiskavo poskusa umora Julije Skripal, ki so jo v začetku meseca skupaj z očetom našli zastrupljena v Salisburyju v Veliki Britaniji.
Sporočilo za javnost preiskovalnega komiteja ne omenja Julijinega očeta, bivšega ruskega dvojnega agenta Sergeja Skripala. Oba sta po napadu z živčnim plinom novičok še vedno v bolnišnici v kritičnem stanju.
So pa sporočili, da so sprožili tudi ločeno preiskavo domnevnega umora ruskega poslovneža Nikolaja Gluškova v Londonu. Britanska policija primer še vedno obravnava kot nepojasnjen.
Gluškova, bivšega namestnika direktorja ruske letalske družbe Aeroflot in sodelavca pokojnega kritika Kremlja Borisa Berezovskega, so 12. marca našli mrtvega na njegovem domu v Londonu. Gluškov, ki je bil v Rusiji obsojen zaradi pranja denarja in prevare, je v Veliki Britaniji zaprosil za politični azil.
Ruski preiskovalci so ob tem sporočili, da so pripravljeni sodelovati s pristojnimi britanskimi oblastmi. Preiskovalni komite, ki se ukvarja s primeroma, odgovarja neposredno ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu.
Johnson s prstom pokazal na Putina
Glede primera se je danes oglasil tudi britanski zunanji minister Boris Johnson, ki je prst prav tako uperil proti Rusiji. Ruski predsednik Vladimir Putin je "zelo verjetno" naročil napad z živčnim strupom, je dejal. Poudaril je, da je Velika Britanija v "sporu s Putinovim Kremljem in njegovo odločitvijo".
"Mislimo, da je zelo verjetno, da se je on odločil za uporabo živčnega strupa na ulicah Velike Britanije, ulicah Evrope, prvič po drugi svetovni vojni," je dejal Johnson.
Policija iz Wiltshira je danes sporočila, da so identificirali 131 ljudi, ki bi lahko bili izpostavljeni omenjemu živčnemu strupu, da pa nihče nima simptomov. V bolnišnici so pregledali tudi 46 ljudi, ki so bili zaskrbljeni zaradi možnih vplivov, a nikogar niso obdržali na zdravljenju.
Corbyn opozoril pred 'hitenjem v novo hladno vojno'
Vodja britanskih opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn je danes v prispevku za britanski The Guardian opozoril pred "hitenjem v novo hladno vojno z Rusijo", preden bo britanska policija v preiskavi pridobila trdne dokaze o vpletenosti Rusije v napad z živčnim strupom. Poudaril je, da to ne pomeni, da laburisti podpirajo Putinov režim in menijo, da Moskvi ne bi bilo treba odgovarjati, če bo dokazano, da stoji za napadom.
Sumi pa, da bi za napadom lahko stala ruska mafija. Zavzel se je za ukrepe proti ruskim oligarhom v Veliki Britaniji, saj bi to po njegovem imelo veliko večji učinek kot izgon diplomatov.
Corbynova levičarska stališča so sicer že večkrat naletela na nasprotovanje znotraj njegove stranke. Tako je tudi sedaj, saj je 33 laburističnih poslancev medtem podpisalo parlamentarni sklep, v katerem za napad nedvoumno krivijo Rusijo.
Stoltenberg: Nato ne želi nove hladne vojne z Rusijo
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je danes dejal, da zavezništvo ne želi nove hladne vojne z Rusijo, ob tem pa podprl odločno stališče Londona po napadu z živčnim strupom na bivšega dvojnega ruskega agenta Sergeja Skripala.
Stoltenberg je dejal, da Nato nima razloga za dvom v ugotovitve britanske vlade, da za napadom na Skripala in njegovo hčerko Julio stoji Rusija. Poudaril je, da Velika Britanija ni sama in da ima močno politično podporo zaveznic iz Nata.
Meni, da napad sodi v "vzorec predrznega obnašanja" Rusije po obtožbah o ruskih kibernetskih napadih in vpletanja v volitve v minulih letih.
Po njegovi oceni je pomembno, da dobi Moskva jasen signal, "da njeno obnašanje nekaj stane". Prepričan je, da je Rusija podcenjevala odločenost in enotnost zaveznic v Natu, ko so v minulih letih proti njej uvedle vrsto sankcij, vendar pa vztrajale pri nadaljevanju političnega dialoga.
"Ne želimo hladne vojne, ne želimo nove oboroževalne tekme, Rusija je naša soseda, zato si moramo še naprej prizadevati za izboljšanje odnosov z njo," je dejal.
Rusija Veliko Britanijo znova pozvala k oprijemljivim dokazom za obtožbe
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je medtem danes ponovil, da Rusije ne skrbi mednarodna podpora Londonu, ter Veliko Britanijo znova pozval, naj priskrbi oprijemljive dokaze za svoje obtožbe.
Na novinarsko vprašanje, ali bo Rusija še pred nedeljskimi predsedniškimi volitvami odgovorila na sankcije Londona, ki je med drugim izgnal 23 ruskih diplomatov, pa je dejal, da se bodo odzvali kmalu. Povračilni ukrepi bodo zelo dobro premišljeni in bi lahko bili uvedeni "vsak trenutek", je zatrdil.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je pred tem napovedal, da bo Rusija v odgovor izgnala britanske diplomate.
London je napad na nekdanjega dvojnega rusko-britanskega agenta Skripala povezala s skupino živčnih strupov novičok, ki so jo razvili v 70. in 80. letih v takratni Sovjetski zvezi. Moskvi očita, da ni uspela pojasniti, kako se je lahko ta strup znašel na Otoku. Kremelj zanika vpletenost in tudi ni upošteval ultimata Londona, po katerem bi moral do torka zvečer podati pojasnila. Zato je London uvedel sankcije proti Moskvi.
66-letnega Skripala in njegovo 33-letno hčer Julijo so 4. marca našli nezavestna na klopi v parku v Salisburyju na jugu Anglije. Oba sta še vedno v kritičnem stanju. V bolnišnici ostaja tudi policist, ki ju je prvi našel. Je v resnem, a stabilnem stanju.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.