Tujina

Sto novih žrtev poboja

Beograd, 08. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V BiH so odkrili novo množično grobišče, v katerem so našli okoli sto trupel žrtev poboja v Srebrenici.

Forenzik pregleduje ostanke žrtev poboja v Srebrenici (Foto: Reuters)
Forenzik pregleduje ostanke žrtev poboja v Srebrenici (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Srebrenica je bila med vojno v BiH (1992-1995) tako imenovano varovano območje Združenih narodov, kamor se je zateklo skoraj 30.000 Muslimanov. Mesto, ki so ga varovali maloštevilni nizozemski pripadniki mirovnih sil ZN, je 9. julija 1995 napadla vojska bosanskih Srbov pod vodstvom generalov Radislava Krstića in Ratka Mladića. Po padcu enklave 11. julija 1995 se je zgodil najhujši pokol v Evropi po drugi svetovni vojni, saj so srbske sile na območju ubile okoli 8000 Muslimanov.

V Bosni in Hercegovini so nekaj dni pred 10. obletnico genocida v Srebrenici odkrili novo množično grobišče z ostanki žrtev tega pokola. "Novo grobišče, ki je dolgo 18 metrov, vsebuje do sto trupel," je povedal član muslimanske komisije za pogrešane osebe Murat Hurtić.

Novo odkrito množično grobišče so našli kakih 500 metrov od spominskega parka Potočari, je pojasnil Hurtič. Po njegovih besedah gre najverjetneje za sekundarno grobišče, v katerem so trupla, ki so bila pred tem zakopana drugje.

Pohod smrti – pot svobode

V kraju Crni vrh nedaleč od Zvornika pa se je začel tridnevni Pohod smrti - pot svobode, s katerim bodo obeležili spomin na žrtve tega tragičnega dogodka med vojno v BiH. Pohod, ki se bo sklenil 11. julija na glavni slovesnosti v spominskem parku v Potočarih nedaleč od Srebrenice, je posvečen spominu na vse, ki so umrli v pokolu. Pohoda se udeležuje več sto preživelih, ki bodo v treh dneh prehodili pot, po kateri so pred desetimi leti bežali iz Srebrenice.

Srbija obsodila vojne zločine

Srbska vlada je medtem najostreje obsodila vse vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, med njimi tudi množične poboje v Srebrenici in Bratuncu.

Množično grobišče žrtev pokola v Srebrenici (Foto: Reuters)
Množično grobišče žrtev pokola v Srebrenici (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

"Za srbsko ljudstvo je zaradi vseh njegovih žrtev posebnega pomena pojasniti vse vojne zločine in jih nedvoumno obsoditi", je izpostavila vlada Vojislava Koštunice v Beogradu.

Vlada v sporočilu, sprejetem "pred obeleževanjem obletnic vojnih zločinov 11. julija v Srebrenici in 12. julija v Bratuncu", posebej izpostavlja, da pri obsojanju zločinov ne gre delati razlike med nedolžnimi žrtvami na osnovi njihove nacionalnosti ali vere.

Predsednik srbska vlade Vojislav Koštunica
Predsednik srbska vlade Vojislav Koštunica FOTO: Reuters

V Srebrenici bodo 11. julija obeležili 10. obletnico pokola več kot 7.000 Muslimanov s strani sil bosanskih Srbov, ki jih je vodil general Ratko Mladić, sicer eden najbolj zloglasnih obtožencev haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije, ki je še vedno na begu. V Bratuncu, severno od Srebrenice pa se bodo 12. julija poklonili spominu več kot 3.000 bosanskih Srbov, ki so jih v letih 1992 in 1993 ubile muslimanske sile na čelu s takratnim poveljnikom armade BiH Naserjem Orićem.

Srbska vlada še poudarja, da ima vsak zločin storilca z imenom in priimkom, ki mu je treba soditi, enako kot ima vsaka žrtev svoje ime in priimek, ki ju ne gre pozabiti. Storilci vojnih zločinov so posamezniki in morajo zato kot posamezniki tudi odgovarjati. Da se zločini ne bi več ponovili, pa nobenega ne gre opravičevati ali prikrivati, ampak je treba poskrbeti, da bodo kaznovani, še poudarja srbska vlada.

Rupel: Tragedija v Srebrenici boleč opomin celemu svetu

Dimitrij Rupel pravi, da je treba odgovorne za tragedijo pripeljati pred sodišče
Dimitrij Rupel pravi, da je treba odgovorne za tragedijo pripeljati pred sodišče FOTO: POP TV

Predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je pred 10. obletnico množičnih pobojev bosanskih Muslimanov v Srebrenici počastil spomin na žrtve tragičnega dogodka in v imenu OVSE izrazil sožalje družinam žrtev pobojev. Poudaril je, da ostaja tragedija boleč opomin ne samo državljanom Bosne in Hercegovine, temveč celemu svetu.

Minister Rupel se bo v ponedeljek, 11. julija, v spominskem centru v Potočarih udeležil slovesnosti v počastitev spomina na žrtve pobojev v Srebrenici, v katerih so sile bosanskih Srbov v dneh po zavzetju te muslimanske enklave 11. julija 1995 pobile kakih 8000 bosanskih Muslimanov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta