Dogovor, ki so ga voditelji dvajsetih gospodarsko najmočnejših držav G20 sprejeli na vrhu v Londonu, se že uresničuje. Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) je tako objavila črno listo davčnih oaz oziroma davčnih jurisdikcij, ki niso sprejele nobene zaveze glede spoštovanja mednarodnega standarda o izmenjavi davčnih informacij. Na njej so se znašli Filipini, Malezija, Kostarika in Urugvaj.
Poleg tega je organizacija objavila seznam 38 davčnih jurisdikcij, ki so se zavezale k mednarodno dogovorjenemu davčnemu standardu, a za zdaj še niso v večjem merilu uvedle ustreznih ukrepov. Ta seznam je razdeljen na davčne oaze in na druge finančne centre, na njem pa so na primer Avstrija, Belgija, Brunej, Čile, Liechtenstein, Luksemburg, Monako, Singapur, Švica, Bahami idr. Poimenovali so ga sivi seznam. Obstaja pa tudi beli. Nanj je uvrščenih 40 davčnih jurisdikcij, ki so v veliki meri uvedle mednarodno dogovorjen davčni standard. Med njimi so Velika Britanija, Italija, Japonska, Kitajska, Francija, Nemčija, Rusija in ZDA. Slovenije ni najti na nobenem od seznamov.
Voditelji G20 so se v Londonu dogovorili, da bodo nesodelujoče davčne oaze v prihodnje deležne strogih sankcij. "Dogovorili smo se, da bo konec davčnih oaz, ki ne ponudijo podatkov na zahtevo. Bančna tajnost iz preteklosti se mora končati," je dejal britanski premier Gordon Brown. Isto je na tiskovni konferenci odločno kar dvakrat ponovil tudi francoski premier Nicolas Sarkozy.
Avstrijci obljubljajo sodelovanje, Švicarji in Luksemburžani jezni
Odzivi držav na seznamih so različni. Avstrijski finančni minister Josef Pröll je izrazil zadovoljstvo, da Avstrija ni pristala na črnem, in napovedal začetek uresničevanja zaveze, da bo dovolila izmenjavo bančnih podatkov tudi v primerih, ko ne bo šlo za kazenski pregon posameznikov, če bo sum davčne utaje utemeljen in argumentiran.
Zato pa sta odziva Švice in Luksemburga bolj ostra. Švicarski finančni minister Hans-Rudolf Merz je izrazil nestrinjanje s kriteriji, ki jih je OECD uporabila pri pripravi seznama, in zatrdil, da Švica ni davčna oaza. Obenem je zagotovil, da se bodo švicarske oblasti potrudile, da tudi druge države povečajo preglednost svojih finančnih sistemov. Luksemburški premier Jean-Claude Juncker, ki je tudi finančni minister velikega vojvodstva, pa je seznam označil za nerazumljiv. Ponovil je tudi argument, ki ga je izrekel že v torek, da bi morale biti na seznamu tudi ameriške zvezne države Delaware, Nevada in Wyoming, pa niso. Z uporabljenimi kriteriji se ne strinja.
Mednarodno dogovorjeni davčni standard
Mednarodno dogovorjeni davčni standard je razvil OECD v sodelovanju z državami nečlanicami ter je bil sprejet leta 2004 na srečanju finančnih ministrov G20 v Berlinu in oktobra 2008 na strokovni komisiji ZN za mednarodno sodelovanje in davčne zadeve. Standard zahteva izmenjavo informacij na zahtevo v vseh davčnih zadevah za namen vodenja in uveljavljanja domače davčne zakonodaje.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.