Tujina

Štiri države na črni listi

Pariz, 03. 04. 2009 07.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Filipini, Malezija, Kostarika in Urugvaj so na črni listi davčnih oaz. Avstrija, Belgija, Švica in Liechtenstein so le nekatere od evropskih držav na sivem seznamu, Slovenije pa med davčnimi grešnicami ni najti.

Kostarika je ena od štirih držav na črnem seznamu davčnih oaz.
Kostarika je ena od štirih držav na črnem seznamu davčnih oaz. FOTO: Reuters

Dogovor, ki so ga voditelji dvajsetih gospodarsko najmočnejših držav G20 sprejeli na vrhu v Londonu, se že uresničuje. Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) je tako objavila črno listo davčnih oaz oziroma davčnih jurisdikcij, ki niso sprejele nobene zaveze glede spoštovanja mednarodnega standarda o izmenjavi davčnih informacij. Na njej so se znašli Filipini, Malezija, Kostarika in Urugvaj.

Na svetu vlada vse večje prepričanje, da je bančna tajnost v davčnih oazah pripomogla k poslabšanju gospodarske krize s tem, da je zameglila pravo vrednost nekaterega premoženja.

Poleg tega je organizacija objavila seznam 38 davčnih jurisdikcij, ki so se zavezale k mednarodno dogovorjenemu davčnemu standardu, a za zdaj še niso v večjem merilu uvedle ustreznih ukrepov. Ta seznam je razdeljen na davčne oaze in na druge finančne centre, na njem pa so na primer Avstrija, Belgija, Brunej, Čile, Liechtenstein, Luksemburg, Monako, Singapur, Švica, Bahami idr. Poimenovali so ga sivi seznam. Obstaja pa tudi beli. Nanj je uvrščenih 40 davčnih jurisdikcij, ki so v veliki meri uvedle mednarodno dogovorjen davčni standard. Med njimi so Velika Britanija, Italija, Japonska, Kitajska, Francija, Nemčija, Rusija in ZDA. Slovenije ni najti na nobenem od seznamov.

Liechtenstein je OECD uvrstila na sivo listo davčnih oaz.
Liechtenstein je OECD uvrstila na sivo listo davčnih oaz. FOTO: Reuters

Voditelji G20 so se v Londonu dogovorili, da bodo nesodelujoče davčne oaze v prihodnje deležne strogih sankcij. "Dogovorili smo se, da bo konec davčnih oaz, ki ne ponudijo podatkov na zahtevo. Bančna tajnost iz preteklosti se mora končati," je dejal britanski premier Gordon Brown. Isto je na tiskovni konferenci odločno kar dvakrat ponovil tudi francoski premier Nicolas Sarkozy.

Avstrijci obljubljajo sodelovanje, Švicarji in Luksemburžani jezni

Avstrija, Švica in Luksemburg so sredi marca napovedali, da bodo v posebnih primerih in na podlagi nedvoumnih dokazov za sum davčnih utaj na zahtevo tujih davčnih oblasti posredovale bančne podatke.

Odzivi držav na seznamih so različni. Avstrijski finančni minister Josef Pröll je izrazil zadovoljstvo, da Avstrija ni pristala na črnem, in napovedal začetek uresničevanja zaveze, da bo dovolila izmenjavo bančnih podatkov tudi v primerih, ko ne bo šlo za kazenski pregon posameznikov, če bo sum davčne utaje utemeljen in argumentiran.

Zato pa sta odziva Švice in Luksemburga bolj ostra. Švicarski finančni minister Hans-Rudolf Merz je izrazil nestrinjanje s kriteriji, ki jih je OECD uporabila pri pripravi seznama, in zatrdil, da Švica ni davčna oaza. Obenem je zagotovil, da se bodo švicarske oblasti potrudile, da tudi druge države povečajo preglednost svojih finančnih sistemov. Luksemburški premier Jean-Claude Juncker, ki je tudi finančni minister velikega vojvodstva, pa je seznam označil za nerazumljiv. Ponovil je tudi argument, ki ga je izrekel že v torek, da bi morale biti na seznamu tudi ameriške zvezne države Delaware, Nevada in Wyoming, pa niso. Z uporabljenimi kriteriji se ne strinja. 

Mednarodno dogovorjeni davčni standard

Mednarodno dogovorjeni davčni standard je razvil OECD v sodelovanju z državami nečlanicami ter je bil sprejet leta 2004 na srečanju finančnih ministrov G20 v Berlinu in oktobra 2008 na strokovni komisiji ZN za mednarodno sodelovanje in davčne zadeve. Standard zahteva izmenjavo informacij na zahtevo v vseh davčnih zadevah za namen vodenja in uveljavljanja domače davčne zakonodaje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bolivar
04. 04. 2009 18.45
NEdemokracija je res cudno, samo sebi placujemo denarja pa nikjer
deadea
04. 04. 2009 16.56
demokracija je res cudno, samo sebi placujemo denarja pa nikjer
Lakom
04. 04. 2009 15.39
Ja če magnatorji nosijo denar iz države, res ne moreš biti davčna oaza ;)
vlab
04. 04. 2009 09.47
sanja svinja o koruzi. nobena juha se ne poje tako vroča kot se skuha. mar bi pazili da se izvajajo zakoni ki so bili pisani za finančno industrijo pa ne bi imeli sedaj fiaska. oni pa iščejo krivdo drugje. pijavke ogabne.
Bolivar
04. 04. 2009 04.17
Zanimivo da so se zraven k delnim-grešnicam prištele tudi ZDA,VB in Francija ter Nemčija,pa seveda še Kitajska in Rusija! Pošteno ,da so tudi samo-kritični!
pijanec22
04. 04. 2009 03.43
Kajmanski otoki niso svoja država, ampak britanski teritorij.
robinud@volja.net
03. 04. 2009 17.21
Kaj pa Kajmanski otoki ? Tega so pustili za lastne potrebe ? ;-)
falco1
03. 04. 2009 16.39
JA PR TEH DAVKIH BI BLO RES ČUDN DA BI KDO IZ TUJINE DNAR PRAL.
Travar
03. 04. 2009 15.21
@Hint: Dokler si močnejši od tistega, ki mu ukazuješ si to lahko privoščiš... Zakon močnejšega je vedno nad vsemi ostalimi zakoni. Sej ne da se pritožujem, sam navajam preprosta dejstva.
irish25
03. 04. 2009 14.25
@Jaznowski seveda je ne morejo uvrstiti na črni seznam, saj Slovenija ni in nikoli ne bo niti blizu davčni oazi - na črnem seznamu so države, ki so uvrščene med "najhujše" davčne oaze (brez davkov, anonimnost,..), na sivem seznamu pa so države (kot je npr. Avstrija), kjer davki obstajajo, vendar država oz. banke ne dajejo podatkov...
nogad
03. 04. 2009 14.08
mah...brez veze.
hint
03. 04. 2009 13.17
Vsaka država ma pravico vodit svojo davčno politiko. Ne pa, da amerika, ki je dejansko kriva za krizo zvrača krivdo na druge džrave, ki se ne uklonijo ameriškom zahtevam. Ameriško ukazovanje je kot, da bi jas nekomu ukazoval kako naj se obleče čeprav se me to ne tiče.
kg1
03. 04. 2009 11.57
Ja valda Slovenije ni na nobenm seznamu hehehe...kaj bojo pa nardil filipincem no aloo...mislm...Tukaj se vidi use da hočjo met banke pregled nad vsem...če pa filipinci ne bojo hotl dat podatkov se pa res naujo sekirali...če sam iz teh 40 držav začnejo davke dol nost...majo že tolk dnarja da jim nau nč jasno...
lesnikovsok
03. 04. 2009 11.06
na računu mam -3000e pa se morm plačat dohodnino :)) ko da država nima dost
prior24
03. 04. 2009 10.34
DOL z ameriko IMPERIALISTIČNO. DOL Z ŽIDI IN NJIHOVIM
expat
03. 04. 2009 10.27
Razvite drzave seveda skrbi, saj drzavljani kopicijo denar drugje. In to popolnoma upraviceno, saj jim drzava pobere prevec. Javne uprave razvitih drzav so navadni mastodonti (razen redkih izjem) prepotrebni sanacije. Ce podjetje dosega slabe poslovne rezultate je potrebna sanacija (prestrukturiranje, odpuscanja). Ce gre slabo drzavi se pac dodatno zadolzi. Visoki davki, sploh pa raznorazne progresivne obdavcitve so navaden fiasko. Torej, vec kot delam, vec zasluzim in vec mi bo pobrala drzava. Ta denar bo potem dala lenuhom, ki sisajo socialno in ne delajo nic. Zakaj bi torej delal vec? Oziroma, zakaj bi sploh delal in se ne bi enostavno pridruzil posvecenem razredu pijavk?
Bohem
03. 04. 2009 10.19
Slovenija je pravo nasprotje davčne oaze, je prej ovčja oaza kar se davkov tiče - tu smo itak PRVI na svetu
Trocadero
03. 04. 2009 09.47
GSG-9 Ni ga odtenka črne barve na katerega bi lahko uvrstili Slovenijo. SVAKA ČAST...KOMENTAR MESECA..............
vlab
03. 04. 2009 09.33
rajš nej davke spustijo pa ne bo folk bežal v davčne oaze.
manco-capac
03. 04. 2009 09.21
Pa pri nas denarja niti "prati" ni treba, vsak diler se lahko z BMWjem vozi...