
V največjem barakarskem naselju Kibera v Nairobiju so danes jezni podporniki opozicijskega predsedniškega kandidata Raile Odinge napadali rivalska plemena in se spopadli s policijo. V Keniji je tako znova izbruhnilo nasilje zaradi ponovne zmage predsednika Mwaija Kibakija na četrtkovih predsedniških volitvah. Že ponoči je v spopadih na zahodu Kenije umrlo več ducat ljudi. Največ ljudi naj bi bilo ubitih v mestu Kisumu. Večina žrtev je bila ustreljenih. Podatki o številu žrtev so zelo različni, nekateri mediji poročajo, da naj bi bilo v spopadih do sedaj ubitih že 46 oseb, medtem ko je državna televizija poročala, da je v nemirih po vsej državi umrlo že 124 oseb.
Policija je po zvočnikih vse prebivalce barakarskega naselja pozvala, naj ne zapuščajo svojih domov. Tiste, ki jih bodo ujeli na ulicah, bodo ustrelili. Med ubitimi naj bi bile tudi ženske in otroci.
Odinga: Zmago so mi 'ukradli'

V mestih na zahodu države, ki veljajo za oporišče opozicijskega voditelja Raile Odinge, je bilo že v nedeljo ubitih 14 ljudi. Odinga, ki je po četrtkovih volitvah v prvih volilnih rezultatih vodil pred Kibakijem, pa je najprej za danes v osrednjem parku v Nairobiju napovedal slovesnost, na kateri naj bi ga razglasili za "predsednika ljudstva". Oblasti so dogodek prepovedale, v pripravljenosti pa bilo več sto policistov.
Odinga se je v luči krvavega nasilja odločil slovesnost preložiti na četrtek. Opozicijski vodja vztraja, da mu je Kibaki 'ukradel' zmago, zato je znova pozval vse svoje privržence naj se 3. januarja zberejo na množičnem shodu.

Kibaki je sicer prisegel že v nedeljo, manj kot uro po razglasitvi rezultatov. "Pozivam vse kandidate in vse Kenijce, da sprejmejo sodbo ljudi. Volitve so za nami, zato je čas za narodno spravo," je povedal Kibaki.
Svet zaskrbljen

Številne države in mednarodne organizacije so danes izrazile zaskrbljenost zaradi nasilja v Keniji. "Nasilje nima mesta v demokratičnih volitvah," je v odzivu na dogajanje v Keniji poudarila Evropska komisija in pozvala oba predsedniška kandidata, zmagovalca volitev Kibakija in uradnega poraženca, opozicijskega voditelja Raila Odingo, naj si skupaj prizadevata za politično rešitev krize. V Bruslju so izrazili tudi zaskrbljenost zaradi nepravilnosti na volitvah.
"Resno zaskrbljenost" zaradi nepravilnosti pri štetju volilnih lističev je danes izrazilo tudi ameriško zunanje ministrstvo. Kot je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Tom Casey, se ZDA zavzemajo za to, da bi krizo rešili z ustavnimi in pravnimi sredstvi. Vodje strank je pozval k dialogu, politične stranke in prebivalce Kenije pa, naj se vzdržijo nasilja.
Avstrija, Danska, Velika Britanija, Italija, Francija, Nizozemska, Portugalska in Švedska so medtem svoje državljane že posvarile, naj ne potujejo v Kenijo, če to ni nujno potrebno, turistične agencije pa že odpovedujejo potovanja v to vzhodnoafriško državo.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.