Agencija Združenih narodov za boj proti aidsu (Unaids) in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sta sporočili, da se je število okužb v zadnjih osmih letih zmanjšalo za 17 odstotkov. Od leta 2001 je število novih okužb v podsaharski Afriki upadlo za približno 15 odstotkov, kar je lani pomenilo okoli 400.000 okužb manj. V istem obdobju je v vzhodni Aziji število okužb upadlo za 25 odstotkov, v južni in jugovzhodni Aziji pa za deset odstotkov. Razmere so se stabilizirale tudi v vzhodni Evropi, kjer so bili pred tem priče dramatičnemu porastu okužb med uživalci drog.
Ob tem je izvršni direktor Unaidsa Michel Sidibe opozoril, da so programi za preprečevanje širjenja včasih napačni in bi, če bi jih izvajali tam, kjer so najbolj potrebni, lahko rešili še več življenj. Epidemija se namreč spreminja, programi za preprečevanje širjenja okužbe pa tem spremembam ne sledijo povsem.
S HIV živi največ ljudi doslej
Lani se je z virusom HIV okužilo 2,7 milijona ljudi, dva milijona pa sta jih zaradi aidsa umrla. Poročilo poleg tega razkriva, da trenutno z virusom HIV živi 33,4 milijona ljudi, kar je več kot kdaj koli prej. To pripisujejo učinkom protivirusnih zdravil in tudi rasti števila prebivalstva. V zadnjih petih letih se je namreč zaradi učinkovitega zdravljenja število smrti zaradi aidsa zmanjšalo za več kot deset odstotkov.
Generalna direktorica WHO Margaret Chan pravi, da so mednarodna in nacionalna vlaganja v zdravljenje okužbe z virusom HIV prinesla oprijemljive rezultate. Zato je prepričana, da je treba prizadevanja podvojiti, da bi tako rešili še več življenj.
Ustrezna terapija je dosegla svoje tudi pri preprečevanju novih okužb pri otrocih, saj se številne matere, okužene z virusom HIV, poslužujejo zdravljenja, ki prepreči, da bi se virus prenesel na otroka. Od leta 2001 je bilo na ta način preprečenih okoli 200.000 novih okužb med otroki.
V skupnem poročilu sta organizaciji uzgotovili tudi, da obstajajo pokazatelji, da ima HIV velik vpliv na smrtnost med nosečnicami. "Polovici vseh smrti med nosečnostjo v Bocvani in v Južnoafriški republiki botruje HIV. To nam pove, da si moramo prizadevati za enoten zdravstveni pristop, s katerim bi združili zdravje mater in otrok s programi za preprečevanje širjenja HIV, pa tudi s programi za tuberkulozo, da bi tako dosegli njihov skupni cilj," je dejal Sidibe.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.